SavaşlarTarih

Bağdat Seferi, Fethi Sebepleri ve Sonuçları Neledir?

Bağdat Seferi ve Fethi

Bağdat Seferi öncesini konuşalım başlamadan önce. Dandanakan Savaşı, Selçuklular adına oldukça büyük bir başarıdır. Bu başarıyı taçlandırmak isteyen ileri gelenler tarafından Tuğrul Bey, Sultan ilan edildi. Zekası, cesareti, hoşgörüsüyle hem kendi halkı hem de diğer devletler tarafından saygı gören bir kişilikti.

Bu özellikleriyle İslam dünyasına da katkı yapmak isteyen Tuğrul Bey, doğu ülkelerini de hakimiyeti altına almak istiyordu. Kaim bi Emrillah tarafından Bağdat’a davet edilen Tuğrul Bey, sonunda aradığı fırsata kavuşmuştu.

Bu fırsattan istifade ederek, İran, Azerbaycan ve Harezm’i ele geçirdikten sonra Irak’ta yaşayan Abbasilerin topraklarına girdi. Ayrıca bu dönem, Büveyhoğulları’nın zulümleriyle bilinmektedir.

Bağdatın Seferi ve Fethi Hakkında

Abbasilere çok acı çektiren Büveyhoğullarına gereken dersi vermek için Tuğrul Bey hazırlıklarına başladı. Hacca gitme bahanesiyle Bağdat’a giden Tuğrul Bey’in haberini alan halk heyecanlandı. Büveyhoğulları’na sadık bir komutan olan Arslan Besasiri ise Selçuklulardan korunmak için Fatimiler’den destek istedi.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Dandanakan Savaşı

Bu süreçte halkı galeyana getiriyordu. Tuğrul Bey’de Abbasilerin yönetimde kalmasını istediği için halifeye bir mektup yolladı. Buna oldukça sevinen halife, hutbe okutarak, Tuğrul Bey’in koruması altına gireceğini teyit ediyordu.

Bağdat’a Giriş Nasıl Oldu?

1055 yılında Bağdat’a gelen Tuğrul Bey, oldukça coşkulu bir halk tarafından karşılanmıştı. Herkes onun gelmesinden minnettar olmuştu. Ordusuyla Bağdat’a gelen Tuğrul Beyi, halifeye yaklaşarak elinden öptü.

Tuğrul Bey’in bu yardımından sonra halife ona, “ Doğunun ve batının en büyük sultanı” unvanını vermiştir. Halifeye bunun için teşekkürlerini bildiren Tuğrul Bey, Bağdat Seferini kılıç zoruyla değil, insan sevgisiyle kazanarak, Abbasilerin sevgisini de kazanmıştı.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Otrar Faciası Nedir, Hakkında Kısaca, Kaç Yılında Oldu?

Büveyoğullarının zulmünden kurtulan Bağdat rahat bir nefes almıştı. Bu sırada Büveyoğulları komutanı Arslan Besasiri ve son emir de hapis edilerek uzaklaştırıldı.

Bundan sonra Fatimi’lerden gelen destekte kesilmişti. Tuğrul Bey bu başarısıyla doğudaki başarılını katlayarak yoluna devam etti. Irak, İran ve Harezm civarındaki topraklardaki sözü artık daha kuvvetli geçiyordu.

İkinci Bağdat Seferi

Tutuklanarak hapse atılan Arslan Besasiri bir yolunu bularak hapisten kaçtı. Şiilerle destek olarak onları galeyana getiren Arslan Besasiri ikinci Bağdat seferinin yolunu açmış oluyordu. Bağdat’a şii kuvvetlerin desteğiyle girmeyi başaran Besasiri, Tuğrul Bey’in iç kargaşalarla uğraşmasını fırsat bildi.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Hıttin Savaşı

Tuğrul Bey ise içte İbrahim Yinal isyanıyla uğraşırken olaya müdahil olamadı. İsyan ortadan kalkınca birliklerini toplayarak tekrar Bağdat’a girdi. Bu haberi alan Besasiri, korkarak kaçsa da Şam’da yakalanıp öldürüldü. Böylece 1059 yılında Bağdat, ikinci sefer kurtarılmış oluyordu.

Bağdat Seferi’nin Sonuçları Nelerdir?

  • Bağdat Seferi ile Tuğrul Bey, Abbasi halifesi tarafından doğunun ve batının en büyük sultanı unvanı ile anılmaya başlanmıştır
  • Selçukluların doğuda otoritesi artmıştır.
  • Büveyhoğullarının, Abbasiler üzerindeki kötü etkisi ortadan kaldırılmıştır.
  • Selçuklular İslamiyet’in koruyuculuğunu üstlenerek, İslam devletleri tarafından da sevilip sayılmaya başlandı.
  • Aynı zamanda laik sistem diyebileceğimiz sistem oluşturuldu. Halife sadece din işleriyle, Tuğrul Bey ise devlet işleriyle ilgilenmeye başladı.
  • Bağdat, Selçuklulara geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu