Meslek Rehberi

Beslenme ve Diyetetik Nedir? Ne İş Yapar?

Beslenme ve diyetetik bölümü, diğer adıyla herkesin bildiği diyetisyenlik hakkında konuşacağız bugün. Beslenme ve besinler ile ilgili olarak ortaya çıkan meslek gruplarından bir tanesinden bahsetmek gerekiyor. Özellikle insan sağlığı için beslenmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Dolayısı ile bu konuda verilecek olan tavsiyelere ve besinler ile alakalı detaylı verilere hakim olma isteği de bu mesleğin gelişmesinin ana sebeplerinden bir tanesi olarak görülebilir.

Beslenme ve diyetetik mesleğinin gereksinimleri, çalışma alanları, maaş durumları da tabi ki bu iş grubuna eğilim göstermek isteyenlerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Gelin beslenme ve diyetetik ile ilgili olarak var olan soru işaretlerinize beraber cevap arayalım.

Diyetisyenlerin çalışma alanları nerelerdir? - Beslenme ve Diyetetik
Diyetisyenlerin çalışma alanları nerelerdir?

Beslenme ve diyetetik bölümünde hangi dersler verilir?

Beslenme ve diyetetik bölümlerini seçen öğrencilerin bu noktada farkında olması gereken nüanslardan bir tanesinin ders konusunda olduğunu söylemek gerekiyor.

Temel sayısal derslere ek olarak besin kimyası ve analizi, beslenme ilkeleri, anatomi, mikrobiyoloji pek çok kavramın da artık hayatınızda aktif olarak yer alacağını unutmamanız gerekiyor.

Dolayısı ile bu derslerin yapısal olguları ile iç içe olmak veya ilgi alanlarınızın bu yönde olduğunu biliyor olmak da yapacağınız seçim öncesi ön planda yer alan detaylardan bazıları olarak dile getirilebilir.

Beslenme ve diyetetik mesleğini icra etmek isteyenlerin çalışma alanlarının da haliyle çok geniş bir mozaik içerisinde değerlendirildiği de kariyer açısından kritik bir nokta olacaktır.

Diyetisyenlerin çalışma alanları nerelerdir?

Diyetisyen olarak ister kendi iş yerini açarak isterseniz de sağlık kurumlarının gerekli bölümlerinde beslenme ve diyetetik uzmanı olarak görev almanız mümkün kılınmıştır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Eczacılık Nedir? Ne İş Yapar?

Bunlara ek olarak toplu beslenme imkanı sunan firmalarda veya araştırma kurumlarında bu meslek gruplarının var olduğunun da altını çizmiş olalım. Hal böyle iken çalışma alanlarınızın hiç tükenmeyecek bir seviyede olduğunu da belirtmek yanlış olmayacaktır.

Nitekim insanların genel olarak beslenme ile ilgili olarak sorunları da azalmayacak veya firmaların beslenme hizmeti sırasında farklı yaklaşımlara yer verme aşamasında ihtiyaç duyacakları da kariyeriniz açısından bu mesleğin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan detayların başında geliyor.

Diyetisyende Olması Gereken Özellikler - Beslenme ve Diyetetik
Diyetisyende Olması Gereken Özellikler

Diyetisyende Olması Gereken Özellikler

Beslenme ve diyetetik mesleğini yapmak isteyen bireylerin tabi ki belirli nitelikleri ve özellikleri de barındırmaları gerekmektedir. Özellikle sayısal konulara ilgili olunması, beslenme sorunlarına çözüm üretebilme, gıdaların hangi bileşenlere ev sahipliği yaptığını bilmek gibi belirli niteliklerin sağlanması altı çizilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Diyetisyen Ne Kadar Maaş Alınır?

Maaş konusu her meslek grubu için çok fazla uçurum oluşturmaz. Ancak beslenme ve diyetetik mesleğini yapmak isteyenlerin çalıştıkları yerlere bağlı olarak son derece farklı seviyelerde maaş imkanına sahip olacaklarını belirtmek çok yanlış bir yaklaşım olmayacaktır.

Çalıştığınız kurumun veya kendi iş yerinizin olması ile beraber yaklaşık olarak asgari ücret ila 10 bin lira arasında gelir kaynağınızın olması sunulan koşullar arasındadır. Dolayısı ile iş yeri ve iş veriminiz maaş miktarınızı belirleyecek faktörlerdendir.

BESLENME VE DİYETETİK TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu