Çok Yemek Yemek Sağlıklı Mıdır

Sağlık ile İlgili Bilinmesi Gerekenler - Bilginin Deposu

Sağlık ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

İki binli yıllardan bugüne yedisinden yetmişine insanlar yanlış beslenme alışkanlığı edinmişlerdir. Bu alışkanlığın edinilmesinde popülerleşmekte olan yeni ürünleri merak etmeleri, arkadaş çevrelerinin çeşitli yeni şeyler tüketmesi, kitle iletişim araçlarından yapılan cazip reklamlar etkili olmuştur ve kitle araçları ile bu ürünler daha çok kişiye ulaşmıştır.

Bir ya da iki defa kullanmaktan bir şey olmaz diye düşünülen ürünlerin tadının güzel olması bu ürünü daha çok satın alınması ve tüketilmesine neden olmuştur. Bu gıdaların tüketilmesi zaman içinde kişiye çeşitli sağlık problemleri yaşatmaktadır. Tüketimine dikkat edilmediğinde kişiye fazla kilo alınması, kalp ve damar hastalıkları, mide ve bağırsak problemleri, karaciğer hastalıkları, kanser gibi hastalıkları tetiklemektedir. Bu beslenme hataları küçük veya büyük her yaş kitlesinde mevcuttur.

 

Kişinin Yaptığı Hatalar ve Yapılması Gerekenler

  • Buzdolabının kapağı günde birçok kez açılıp kapanır. Bunun nedeni kişinin acıkması değil, canının çektiği besinleri tüketmek istemesidir. Yapılması gereken ise uygun bir program oluşturmak, programlara uygun bir şekilde ve saatlerinde uymak gerekmektedir. Bu listeyi oluştururken uzmanların tavsiyelerini dinlemeli ya da diyetisyen ile görüşülmelidir.
  • Gün içerisinde tatlı tüketilmek isteniyorsa kişinin kalorisi yüksek olan ekmek kadayıfı, tulumba tatlısı, kadayıf, baklava, revani gibi tatlı tüketmesi doğru değildir. İçerisinde yüksek miktarda şeker bulunur ve kalori almanızı sağlar. Tatlıları sürekli yemek doğru değildir ve tüketilmek isteniyorsa kalorisi düşük olan tatlılara yönelmek doğru bir seçim olacaktır.
  • Dışarıda satılan besinler güvenilir olmayabilir. Yağ oranı fazla olabilmektedir ve kişiye kilo aldırabilir.
  • Kafeinli besinlerin kullanımına dikkat edilmelidir kafeini fazla tüketmek vücudunuza olumsuz etki yapabilir.
  • Ekmek, lavaş gibi unlu mamulleri kişi acıkınca çok daha fazla tüketmektedir. Bunu yapmak oldukça yanlıştır. Kişinin bunun yerine tok tutucu yeşil besinleri seçmesi vücuda daha fazla vitamin sağlamakta ve daha iyi bir tokluk hissi vermektedir.
  • Gün içinde az besin tüketip akşam saatinde yapılan öğünde çok fazla yerse kişi midesinde şişkinlik hissedecektir.
  • Geceleri yeme alışkanlığı sık sık karşılan bir durumdur. Bu alışkanlıktan vazgeçilmelidir ve gece öğünü olmamalıdır. Kişi kendini mutfağa girmemesi için koşullandırması gerekir.
Depresyon Gibi Sağlık Problemlerinin Çözümü - Bilginin Deposu

Depresyon Gibi Sağlık Problemlerinin Çözümü

Doğru Yaşam

  • Kişi, eğer bir zayıflama programı uyguluyorsa yeni beslenme şeklini zayıflama programı bittikten sonra devam etmeli eski alışkanlıklarına geri dönmemelidir.
  • Doğru beslenme alışkanlığı küçük yaşlarda çocuklara kazandırılmalı ve spor ile destek verilmelidir. Çocukların beslenmesi onların kemik gelişimleri gibi faktörlerde etkili olmaktadır.
  • Doğru beslenme şekli kişinin daha dinç bir vücuda sahip olmasını da sağlamaktadır.

Emre

Eğitim, Kişisel Gelişim, Enerji, Bilim ve Teknoloji ile ilgilenen araştırmalar yapmaktayım. Uygun olanları sizlerle de paylaşmaktayım.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir