Denemelerde Yapamıyorum? Düşük Net Yapıyorum, Düşük Puan Alıyorum Ne Yapmalıyım?

İlk olarak derin bir nefes alın ve sakin olun dünyanın sonu gelmedi bunun için çözümlerimiz var merak etmeyin. Denemelerde Yapamıyorum, Denemeler düşük net yapıyorum ve düşük puan alıyorum gibi durumların olmasının başlıca sebeplerinden bir tanesi konu eksikliği. Bu konu eksiklerini bulabilmeniz için ilk adım yanlış yaptığınız soruların hangi konular ile bağlantılı olduğunu bulmanız olacak.

Yanlış çözdüğünüz soruları bulduktan sonra eksik konularınız için araştırmalar yapmaya başlamalısınız, anlayamadığınız ve çözemediğiniz sorularınız için en başta öğretmenlerinizden yardım isteyin. Eğer öyle bir lükse sahip değil iseniz de internet üzerinden anlayamadığınız ve çözemediğiniz konular hakkında videolar izleyin. Konu anlatımları okuyun ve bunu bir kere yapmayın en büyük hata da burada başlar çözemediğiniz konuların üzerinden sadece bir kez geçer ve tekrar soru bankalarında soru çözmeye kalkarsanız alacağınız sonuç en başta aldığınız sonuç ile aynı olacaktır.

Sorusunu çözemediğiniz konuları bol bol tekrar etmek sizin için yaralı olacaktır, deneme çözmeden önce her konu için ayrı ayrı test çözmek, soruları anlayarak cevaplamak size denemelerde büyük kolaylık sağlayacaktır. Yapamadığınız soruları tekrar tekrar çözmekten kaçınmayın. 10 defa da aynı soruyu çözüyor olsanız anlayana kadar çözmeye devam edin. Hala anlayamıyor iseniz neden o soruyu çözemediğiniz hakkında biraz araştırma yapın. Büyük ihtimalle gene bilgi eksikliğinden oluşan sorun yüzünden soruyu çözememiş olacaksınız. Bu yüzden alt konuları da tekrar gözden geçirin eksiklerinizi sağlam bir şekilde tamamlayarak üst konulara geçin alt konularda eksik bırakırsanız üst konularda zorluk çeker denemelerde düşük net yaparsınız.

Sonuç

Artık Denemelerde Yapamıyorum, Denemelerden Düşük net yapıyor, düşük puan alıyorum Ne yapmalıyım? sorusuna bir cevap buldunuz. Şimdi yapmanız gereken şey denemelerinizi elinize almak ve eksiklerinizi bir kenara not alarak araştırmaya ve öğrenmeye başlamak olacak. Denemeleri çözerken sakın acele etmeyin yavaş yavaş, anlaya anlaya soruları çözerseniz bir sonraki denemelerde daha hızlı bir şekilde sorulara hakim olduğunuzu göreceksiniz. Acele etmek size hem zaman hemde soru kaybı yaşatır. Soruları tümü ile anlayarak çözmek daha fazla net yapabilmeniz’de size yardımcı olacaktır. Sınav zamanı sakın stres yapmayın ve tekrar söylüyoruz acele etmeyin.


Emre

Eğitim, Kişisel Gelişim, Enerji, Bilim ve Teknoloji ile ilgilenen araştırmalar yapmaktayım. Uygun olanları sizlerle de paylaşmaktayım.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir