Depresyon Gibi Sağlık Problemlerinin Çözümü

 

Depresyon enerjinizi ve umudunuzu yok ederek daha iyi hissetmenize yardımcı olacak adımları atmayı zorlaştırır. Ancak depresyonun üstesinden gelmek hızlı ve kolay olmasa da, imkânsız olmaktan çok uzaktır. Kendinizi depresyondan kurtarmak için yapabilecekleriniz oldukça fazladır. Depresyon şiddetli ve inatçı bir şekilde devam etse bile fark ettiğinizden daha fazla kontrole sahip olursunuz. Anahtar hareketler küçük adımlarla başlamaktır. Daha iyi hissetmek zaman alır, ancak her gün kendiniz için olumlu seçimler yaparak sonuca ulaşabilirsiniz.

İlk adımı atmak her zaman en zorudur. Fakat yürüyüşe çıkmak ya da en sevdiğiniz müziği dinlemek ve dans etmek sağlık açısında oldukça büyük öneme sahiptir. Bu durum ruh halinizi ve enerjinizi birkaç saatliğine önemli ölçüde artırabilir.

Depresyon Gibi Sağlık Problemlerinin Çözümü - Bilginin Deposu

Depresyon Gibi Sağlık Problemlerinin Çözümü – Bilginin Deposu

Depresyonla Mücadele Etmek için

İpucu 1:

Destek almak, depresyonun üstesinden gelmede önemli bir rol oynar. Tek başına, sağlıklı bir bakış açısını sürdürmek ve depresyonu yenmek için gereken çabayı sürdürmek zor olabilir. Aynı zamanda, depresyonun doğası, yardım için dışarı çıkmayı zorlaştırıyor. Sıkıntı çektiğinizde, yakın aile üyelerine ve arkadaşlarınıza bağlanmak zor olabileceği için, genel eğilim kendini eve kapatmak ve izole etmektir.

Durumunuzdan utanmak, ya da belirli ilişkileri ihmal etmekten dolayı suçlu hissetmek sizi çok yorgun hissettirebilir. Ama bu problem konuşan depresyon olarak adlandırılır. Diğer insanlarla bağlantı kurmak ve sosyal aktivitelere katılmak, ruh haliniz ve bakış açınızdaki dünyayı daha farklı bir haline getirecektir. Yardım istemek bir zayıflık işareti değildir ve başkalarına yük olduğunuz anlamına gelmez. Sevdikleriniz sizi önemsiyor ve yardım etmek istiyor. Ve eğer size dönecek birinin olduğunu düşünmüyorsanız, yeni arkadaşlıklar kurmak ve destek ağınızı geliştirmek için asla geç kalmadınız.

Depresyon Gibi Sağlık Problemlerinin Çözümü - Bilginin Deposu

Depresyon Gibi Sağlık Problemlerinin Çözümü – Bilginin Deposu

İpucu 2: Kendinizi İyi Hissettirecek Aktivitelere Yapın

Depresyonun üstesinden gelmek için, sizi rahatlatan ve enerjilendiren şeyler yapmanız gerekir. Bu, sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmeyi, stresi nasıl daha iyi yöneteceğinizi, neler yapabileceğinize sınırlar koymayı ve eğlenceli etkinlikleri gününüze göre planlamayı da içerir.

 

İpucu 3: Harekete Geçin

Depresyonda olduğunuzda, yataktan kalkmak bile işe yaramıyor gibi göz korkutucu bir görev gibi görünebilir! Ancak egzersiz, güçlü bir depresyon savaşçısıdır ve kurtarma cephaneliğinizdeki en önemli araçlardan biridir. Araştırmalar düzenli egzersizin depresyon belirtilerini hafifletmek için ilaç kadar etkili olabileceğini göstermektedir. İyi olduğunuzda, nüksetmeyi önlemeye yardımcı olur. En fazla faydayı sağlamak için günde en az 30 dakika egzersiz yapın. Bunun tek seferde olması gerekmez. 10 dakikalık yürüyüş, ruh halinizi iki saat daha iyileştirebilir.

Sağlık ile İlgili Bilinmesi Gerekenler - Bilginin Deposu

Sağlık ile İlgili Bilinmesi Gerekenler – Bilginin Deposu

İpucu 4: Depresyona İyi Gelecek Bir Diyet Yapın

Her yediğiniz yemeğin duygularınız üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Kafein, alkol, trans yağlar ve yüksek düzeyde kimyasal koruyucu veya hormonlu gıdalar (bazı etler gibi) beyninizi ve ruh halinizi olumsuz yönde etkiler. Bundan dolayı çözüm yağ alımını azaltmaktır.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir