Ders Çalışırken Yapmamanız Gerekenler

Gece sürekli enerji içeceği içerek çalışmanın size faydalı olacağını mı düşünüyorsunuz? Tekrar düşünseniz iyi edersiniz. Ders çalışırken bazı hatalardan uzak durursanız, derslerinizden daha iyi notlar alabilirsiniz. Eğer daha verimli ders çalışmak istiyorsanız, bu tavsiyelere kulak vermelisiniz.

Oyalanmayı Bırakın

Oyalanmak demek yapacağınız işleri sürekli olarak ertelemek demektir. Oyalanmaya çok meyilli olduğunuzu düşünebilirsiniz fakat stresi ve kaygılarınızı yenmenin en iyi yolu derslerinize çalışmaktır. Böylelikle sınav zamanları kafanız daha rahat olabilir. Sınavlara çalışırken de programınızı haftalar öncesinden oluşturarak o plana sadık kalmalısınız. Böylelikle ders çalışırken öğrendiklerinizi daha kolay hatırlayacaksınız.

Kopyacılığı Bırakın

Arkadaşlarınızdan ödünç ders notu almak, sizin için oldukça kışkırtıcı ve kolay gelebilir fakat kendi notlarınızı oluşturmak için zaman harcamalısınız. Ders notları almaya erkenden başlamalısınız çünkü iyi bir çalışma iyi ders notları alarak başlar. Kendi ders notlarınızı almak, kendi fikirlerinizi de ders notlarına eklemeniz demektir. Böylelikle derslerle ilgili şeyleri daha kolay hatırlarsınız. Ders bittikten sonra mümkün olan en kısa zamanda ders notlarınızı temize çekmelisiniz. Ders notlarını temize çekmek, kafanızdaki bilgiler henüz taze iken tekrar yapmanızı sağlayacaktır. Bunu yaparken kafanızda bazı sorular da oluşabilir. Eğer böyle olursa, hemen hocanızın yanına gidip bu soruları sormalısınız.

Mükemmel Olmayı Denemeyi Bırakın

Öğrenmenin en iyi yolu, aktif öğrenmedir. Bir şeyi anlamadığınızda sorduğunuz soruların hiçbiri saçma değildir. Aklınıza gelen soruları, vakit kaybetmeden hocanıza sorun ve hata yapmaktan çekinmeyin. Yapılan araştırmalar, hata yaparak bir şeyleri öğrenen kimselerin öğrendikleri şeyleri daha net kavradığını ortaya koydu. Dolayısıyla kendinizi test ederken, soruları yanlış cevapladığınızda endişelenmeyin. Verimli ders çalışmak için mükemmel olmayı denemeyi bırakmalısınız.

Tıkanmalardan Kaçının

Son dakikalarda yaşanabilecek tıkanmalardan kaçının çünkü onlar en önemli stres kaynaklarından biridir. Konu ne kadar kolay olursa olsun mutlaka ama mutlaka o konuyu çalışmalısınız. Çok önceden ilgili konuyu çalışın ki konu uzun süreli belleğinize o kadar çabuk yerleşsin. Beyninizin konuyu daha iyi kavraması için ufak parçalara bölerek çalışmalısınız. Kısacası ders çalışırken tüm konuyu tek oturuşta bitirmeye çalışmayın.

Uyarıcılardan Uzak Durun

Kafeinli içecekleri ve enerji içeceklerini sıkça tüketmek size kısa vade için iyi gelse bile sonrasında bu içeceklerin olumsuz etkilerini hissedeceksiniz. Bu tarz içecekler, başlangıçta enerjinizi önemli bir miktarda artırabilir fakat sonrasında ciddi bir düşüşe neden olacaklardır. Bu tarz içecekler, uyku düzeninizi de olumsuz yönde etkileyecektir. Üstelik enerji içecekleri gibi içecekleri günde 1’den fazla defa içmek kalp sağlığınızı da olumsuz etkiler. Enerji içecekleri fazla tüketildiklerinde kaygı bozukluğu, kalp ritim bozukluğu ve daha birçok rahatsızlığa neden olabiliriler.

Stresli Yemek Yeme Alışkanlığından Vazgeçin

Eğer daha uzun süre ders çalışabilecek konumda olmak istiyorsanız, sizi rahatsız edebilecek şekerli atıştırmalıklardan ve fast fooddan uzak durun. Elma yemek size bol miktarda enerji sağlayacaktır ve böylelikle gün boyu enerjik kalacaksınız. Ayrıca bol miktarda su içmek sizi daha uykulu hissetmenize neden olacaktır. Verimli bir şekilde ders çalışmak istiyorsanız, bu alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Stresle Başa Çıkma Yolları | +5 En İyi Kurtulma Yöntemi

Kendinizi Kandırmayı Bırakın

Her gün eski ders notlarını sürekli okumak, ders çalışmak değildir. Kendiniz için bilgi kartları, alıştırma testleri, tablolar ve grafikler hazırlayın. Aktif olarak çalışmak, öğrendiğiniz bilgileri uzun süre hatırlamanıza neden olacaktır. Ne öğrendiğinizi anlamak için kendinizi düzenli olarak test etmelisiniz. Kendiniz için bir çalışma duvar kâğıdı oluşturun. Bu duvar kâğıdı; önemli kavramları, denklemleri ve fikirleri içermelidir. Bu duvar kâğıdını duvara veya aynanızın önüne yapıştırabilirsiniz.

Paniklemeyi Bırakın

Yapılan araştırmalar, korkularını ve kaygılarını bir kağıda not alan öğrencilerin diğer öğrencilere göre daha başarılı olduğunu kanıtladı. Akıldaki kaygı dolu düşünceler, insanı daha fazla strese sokarak daha düşük notlar almanıza neden olur. Dolayısıyla sınavlardan önce kafanızı bir güzel boşaltıp sınava konsantre olmak için zihninizde alan açmalısınız çünkü paniklemeyi bırakmak en az ders çalışmak kadar önemlidir.

Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmayı Bırakın

Kendinizi başkalarıyla veya en iyi halinizle karşılaştırmak sizin için oldukça cazip gelebilir. En iyisini yapmak, elinizden gelenin en iyisini yapmak demektir. Bu durum, kendi düşüncelerinizi bilmek ve geçmiş deneyimlerinizi değerlendirmek anlamına gelir.

Bakış Açınızı Kaybetmeyin

İyi bir şekilde ders çalışmak istiyorsanız, mutlaka odaklanın. Birşeyi istediğiniz gibi yapmadıysanız veya başarısız olduysanız, her zaman birçok farklı alternatif ve seçenek olduğunu kendinize hatırlatın bazen başarısızlık alabileceğimiz en değerli hediyedir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Ders Çalışırken Yapmanız Gerekenler

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir