Ders Çalışırken Yapmanız Gerekenler

Hepimiz hayatımızın belli bir döneminde öğrenci olduk ve ders çalıştık. Hepimiz için bu dönemler elbette ki çok zordu. Bu zorluğu yenebilmeniz ve daha rahat ders çalışabilmeniz için 10 öneri sıraladık.

Çalışmak İçin Yeterli Zaman Ayırın

Ders çalışma eylemi, asla son dakikaya bırakılmamalıdır. Bazı kişiler son dakikada ders çalışmaya bayılırken birçoğumuz için bu durum hiç de uygun bir yaklaşım değildir. Zaman yönetimini iyi yapabilmek için hangi derse ne kadar bir zaman ayırmanız gerektiğini bir yere not alın. Ne kadar sınavınız kaldığını ve bu sınavlara çalışmak için gerekli süreyi de not almalısınız. Ardından da çalışma planınızı aldığınız bu notlara göre yapmalısınız. Bazı derslere diğerlerinden daha fazla zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle ders çalışmak için en uygun planı hazırlamak yine sizin elinizdedir.

Ders Çalışma Ortamı

Ders Çalışma Ortamı

Çalışma Ortamınızı Düzenleyin

Ders kitapları ve notlarınız için çalışma masanızın üzerinde yeterince yer olduğundan emin olun. Bulunduğunuz yer yeterince ışık alıyor mu? Sandalyeniz ders çalışmak için rahat mı? Bilgisayar oyunlarınız sizden uzak mı? Dikkatinizi dağıtabilecek her şeyden uzak durmaya çalışıp kendinizi mümkün olduğunca rahat hissetmelisiniz. Ders çalışma ortamınız, derslerinize kolayca konsantre olmanızı sağlayacak bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Bazı insanlar için bu ortam, tamamen sessiz bir ortam iken bazıları için de arkada bir fon müziğinin olduğu bir ortam gayet iyidir. Hangi ortamın ders çalışmak için daha iyi olduğunu ancak siz bilebilirsiniz.

Şekiller ve Şemalar Kullanın

Özellikle genel tekrar yaparken, görsel unsurlardan faydalanmak size çok faydalı olabilir. Ders çalışmaya başladığınız zaman, konu hakkında bildiğiniz her şeyi bir yere not edin ve sonrasında konu hakkında anlamadığınız yerleri tespit edin. Sınavlar yaklaştıkça ders notlarınızı tek sayfalık bir şema haline getirin. Ders çalışırken kullandığınız bilgileri bir şema haline getirmek, sınav yaklaştıkça ihtiyacınız olan tüm bilgileri daha rahat hatırlamanızı sağlayacaktır. Böylelikle ders çalışmak, sizin için daha kolay olacaktır.

Deneme Sınavı Nasıl Çözülür

Deneme Sınavı Nasıl Çözülür

Eski Sınavlara Bir Göz Atın

Hem bir derse hem de o dersin sınavına çalışmak için en etkili yollardan biri de eski sınavlara bir göz atmaktır. Eski sınavlara bakmak, sınav sorularının formatına aşina olmanızı sağlar. Eğer yeterli miktarda zaman ayırırsanız, eski sınavlara bakarak genel tekrar yapabilirsiniz. Dolayısıyla eski sınavlara bir göz atmak, hem sınava hazırlanmanızı sağlarken hem de normal bir dönemde derslerinize daha kolay çalışmanıza yardımcı olur.

Cevaplarınızı Diğerlerine Açıklayın

Aileniz ve kardeşleriniz, siz ders çalışırken rahatsız edici bir konuma sahip olmak zorunda değiller. Ders çalışırken, ailenizden ve kardeşlerinizden her zaman yararlanabilirsiniz. Sorulara verdiğiniz cevapları, onlara açıklayabilirsiniz. Bu durum, zihninizi temizlerken daha fazla konsantre olmanız gereken yerleri görmenizde de yardımcı olur.

Grup Olarak Çalışın

Ders çalışmak için arkadaşlarınızla toplanabilirsiniz. Sizin bilmediğiniz konuları arkadaşlarınız biliyor olabilir veya bu durumun tam tersi de gözlenebilir. Belli bir zamanda belli bir konuya odaklanarak çalıştığınız sürece grup olarak çalışmak ders çalışmanın en iyi yollarından biridir.

Düzenli Olarak Ara Verin

Saatlerce ara vermeksizin ders çalışmanın faydalı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine bu durum sizin verimliliğinizi de düşürebilir. Eğer bir maraton için hazırlanıyor olsaydınız, 24 saat boyunca koşuyor olmazdınız. Yapılan araştırmalar, bilginin kalıcı olabilmesi için ders çalışırken düzenli olarak ara verilmesi gerektiğini ortaya koydu.

Kendinize özgü bir çalışma düzeni oluşturmalısınız çünkü herkes farklı bir yapıya sahiptir. Eğer sabahları daha rahat ders çalışıyorsanız, öğle yemeği için ara vermeden önce erken bir saatte çalışmaya başlayın. Eğer akşam vakti daha iyi çalışıyorsanız, ders çalışmaya ilk başladığınızda daha uzun molalar verin ve akşam saatlerine hazır olun. Unutmayın ki etkili ders çalışmak için iyi bir çalışma düzeni oluşturmak şarttır.

Gün ışığının tadını çıkarırken kendinizi ders kitaplarıyla boğuşmadığınız için suçlu hissetmeyin. Unutmayın ki D vitamini de sağlıklı bir yaşam için oldukça gereklidir.

Zekâ Gelişimine Katkısı Olan Atıştırmalıkları Tüketin

Tatlı bir şeyler yemek istiyorsunuz fakat pişirmek için zamanınız mı yok? Yediğimiz şeyler, enerji ve odaklanma seviyemize etki eder. Bu nedenle sağlığa zararlı atıştırmalıklardan uzak durmalısınız. Bedeninizi ve beyninizi; balık, fındık, fıstık, yoğurt ve böğürtlen gibi çeşitli besleyici maddelerle ateşleyebilirsiniz. Aynı besinleri sınavlardan önce tüketmek de sizin için oldukça faydalıdır. Şeker tüketmek gözünüze hoş gelebilir fakat şeker tükettiğiniz zaman, enerji seviyeniz bir saat sonra düşecektir.

İyi Uyuyun

En az 7-8 saatlik bir uyku, ders çalışmak için daha kolay motive olmanızı sağlar. Eğer uykunuzu alamazsanız, ders çalışmak size bir angarya gibi gelecektir. Üstelik uykunuzu yeterince alamayıp ders çalışırsanız, ders çalışmak sizin için pek de verimli olmayacaktır. İşte bu nedenle gece uykusu çok önemlidir.

Su İçmek

Su İçmek

Bolca Su İçin

Su, bedenimizin yakıtıdır. Ders çalışırken mutlaka bolca su içmelisiniz. Bir bardak su içmek, ders çalışırken ki konsantrasyonunuzu önemli ölçüde artıracaktır. Beyniniz, ders çalışırken suya muhtaç kalmamalı. İşte bu nedenle hem ders çalışırken hem de sınav dönemlerinde bolca su içmeye gayret etmelisiniz.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir