Ders Çalışma İsteksizliği ile Nasıl Başa Çıkılır?

Ders çalışma isteksizliği birçok öğrencinin sıkıntı çektiği önemli nedenlerdir biridir. Bu zamanlarda en çok motive olmaya, birinden yardım almaya ihtiyaçları vardır.

Motivasyon belirli bir davranışı yapmak için gerekli olan nedenler ya da bir hedefi başarma isteği olarak tanımlanabilir. Eğer ders çalışmak için yeterince motivasyona sahipseniz, bir hedefiniz var ve bu hedefe doğru sizi ilerletecek arzuya ve enerjiye sahipsiniz demektir. Peki siz bu motivasyona ne kadar sahipsiniz?

Öncelikle Motive Olmuş Bir Öğrencinin Tanımından Başlayalım:

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Ders Notları ve Konu Özetleri (YKS Son Tekrar Notları) PDF İndir

Böyle bir öğrenci olmak için her dakika ders çalışma isteği ile dolup taşmanız, saatlerce dersin başından kalkmamanız gerekmez. Motive olmuş bir öğrenci dersler karmaşık ve zor olduğunda bile hedefine odaklanarak sıkılmadan konuları bitirebilen öğrencidir.

Peki Ya Motivasyon Kaybı Nedir?

Motivasyon kaybı dediğimiz şey bir eylemi başarmaya yönelik isteksizlik ve beraberinde üretilen bahanelerdir. Sonucunda ise özgüven kaybı, öfke, belirsizlik, zamanı yönetememe, endişe gibi olumsuz bir ruh hali belirmeye başlayacaktır.

Ders Çalışma İsteksizliğinde Motivasyon Kayboldu mu? Geri Getirebilirsiniz!

İşe kendinize zaman tanıyarak başlayın. Motivasyonu bir gecede kaybetmediğinizi biliyorsunuz o zaman kazanılması da biraz zaman alacaktır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Deneme Sınavları PDF İndir - YKS TYT AYT YDT Denemeleri

Sonrasında ise kendinizle ilgili gözlem yapmaya başlayın ve bazı sorular sorarak cevabını bulmaya çalışın.

“Ne hissediyorum?”, ‘’Ne düşünüyorum?’’, ‘’Beni işimden alıkoyan davranışlarım neler?’’

Cevaplarını dürüst bir şekilde kendinize verdiğinizde bu durum, kendinizi ve içinde bulunduğunuz durumu çok daha rahat fark etmenizi sağlayacaktır.

Ders Çalışmayı Öncelikli Amaç Haline Getirin!

Kendinizi ders çalışırken motive olmuş hayal edin. Bu size nasıl bir yarar sağladı? Neler kazandırdı? Bu dersi başarı ile tamamladığınızda hayatınızda neler değişirdi? O zamanki düşünceleriniz neler olurdu? Gözlerinizi kapayın ve tüm bunları hayal edin.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yurtdışında Alacağınız Eğitim Size Ne Avantajlar Sağlar?

Eğer çalışmaya başlamadan önce tüm bunları hayalinizde canlandırır, kendinizi hayalinizdeki filmin başrol oyuncusu olarak görmeyi başarabilirseniz sona zaten çok yakınsınız demektir. Kendi filminizin ‘’mutlu son’’ la bitmesi sizin elinizde! Başarılı bir gelecek dileriz.

Bu arada eğer hala Ders Çalışma isteksizliği konusundan muzdarip ve ders çalışma konusunda sıkıntı çekiyorsanız Ders Çalışamıyorum başlıklı yazımıza bakarak, yardım alabilirsiniz.

Birde ders çalışma isteksizliği konusunda Uzman Psikolog Beydan Budak sizlere tavsiyeler veriyor. Hadi izleyelim.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir