Ders Çalışma Ortamı ve Masası Nasıl Olmalı?

Her iş için geçerli olduğu gibi ders çalışırken de gereken bir ortam ve düzen mutlaka olmalıdır. Çalışılan dersin daha verimli olması için ortam sessiz olmalı ve masada bazı noktalara dikkat edilmelidir. İdeal çalışma ortamı kişiden kişiye göre değişse bile bazı genel hatlar mevcuttur. Bu genel hatlar öğrencinin daha verimli çalışmasında etkilidir. Öğrencinin kendini rahat ve iyi hissetmesi ilgisini tüm derse vermesini sağlar. Bu yüzden birtakım dekorasyon önerileri ve masa düzeni önerileri verilebilir. Özellikle dikkat dağınıklığı yaşayan öğrencilerin bulunduğu mekanlarda televizyon, bilgisayar, renkli resimler olmamalıdır. Öğrencilerin motivasyonunu en iyi şekilde sağlayabileceği ortamlar uygun ders çalışma ortamlarıdır. Bu yüzden mutlaka kişi kendi zevklerinden faydalanmalıdır.

Çalışma Ortamı ve Masası Nasıl Olmalı?

Ders Çalışma Ortamı ve Masası Nasıl Olmalı?

Ders Çalışma Ortamında Dekor, Havalandırma ve Sıcaklık

Ders çalışma odasında kullanılan renkler aydınlık renklerden seçilmelidir. Çok koyu renkler enerjinin düşmesine sebep olacak ve beyaz gibi renkler de gözleri yoracaktır. Bu kişinin tercihine göre uygun açık renklerden seçilmelidir. Ders çalışma ortamı nasıl olmalı sorusunun en kapsayıcı cevabı görsel ve işitsel uyaranlardan uzak bir yerleşim seçilmeli, olabilir. Duvardaki afiş, poster, resim gibi uyaranlar da dikkat dağıtabilir. Havalandırma da çalışma ortamındaki verimi oldukça etkileyen bir faktördür. Oksijenin azlığı baş ağrısına ve uykuya sebebiyet verir. Aynı zamanda oda ısısı ne çok yüksek ne de çok düşük olmalıdır. Sıcak hava gevşemeye, uykuya sebep olacağı gibi soğuk da odaklanmaya engeldir.

Çalışma Ortamı ve Masası Nasıl Olmalı?

Ders Çalışma Ortamı ve Masası Nasıl Olmalı?

Ders Çalışma Masası Nasıl Düzenlenmeli?

Ders çalışma masası ortamda en çok vakit geçirilen kısım olduğundan rahat olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca sandalye seçimi de fazla yumuşak ve koltuk tipli olanlardan olmamalıdır. Bu gevşemeye sebep olur. Ders çalışma masası ne kadar sade olursa o kadar kolay konsantre olunur. Bu yüzden masanın üzerinde biblo, geniş kalemlik, yiyecek, içecek, boş tabak vs. gibi eşyalar tutmamak gerekir. Aynı zamanda çalışılmayacak kitaplar da masa üzerinde tutulmamalıdır. Konu ile ilgili hatırlanması gereken küçük notlar bulundurulabilir. Masa pencerenin yanında olursa da öğrenci dersten kopabilir. Masa başında geçirilen zamanın en verimli hale gelmesi böyle sağlanır.

Çalışma Ortamı ve Masası Nasıl Olmalı?

Ders Çalışma Ortamı ve Masası Nasıl Olmalı?

Ders Çalışma Motivasyonu

Ders çalışma ortamı için her öğrenci özel bir odaya sahip olmayabilir. Ancak çalışılan küçük bir alan belirlemek çoğu zaman mümkündür. Bu ders çalışma alanı öğrenci tarafından ders dışı bir eylem için kullanılmamalıdır. Bu yüzden yatakta ya da her zaman oturduğunuz koltukta ders çalışmaktan kaçınmalısınız. Ders çalıştığınız alanın olumlu, huzur veren renklerden oluşmasını sağlamalısınız. Işıklandırılmanın uygun olduğundan emin olmalı gerekirse ufak bir masa lambası kullanmalısınız. Ders çalışmaya başlamadan önce temel ihtiyaçlarınızı gidermeli ve 40- 50 dakika boyunca çalışmalısınız. Bulunduğunuz odada mutlaka bir saat olmalıdır. Asla saate bakmak için telefonu kullanmamalısınız. Bu tüm çabanıza rağmen dikkatinizin dağılmasına sebep olur.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Verimli Ders Çalışma Yolları
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Deneme Analizi Nasıl Yapılır? Nasıl Çözülür? Analiz Programı İndir
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   İnternetten Ders Dinlemek: Online Eğitim Faydalı mı?

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir