Ders Çalışma Programı Hazırlamak;

Bu programı hazırlamak kolay gibi görünse de ayrıntılarda dikkat gerektirebilir. İlkokuldan itibaren doğru hazırlanan ders çalışma programı alışkanlık haline getirilince ilerleyen dönemlerde otomatik olabilir ve başarıyı da kendiliğinden getirecektir. Ancak ders çalışma programı değişkenlik özelliği olan bir uygulamadır ve öğrencinin durumuna göre verimli şekilde ayarlanmalıdır. Yani her zaman sabit bir uygulamadan bahsedilemez.

Program Hazırlarken Yapılan Hatalar;

Programı hazırlamak için şu hatalardan uzak durmak gerekir:

  • Sosyal hayattan soyutlanan programlar,
  • Öğrenciyi çok sıkan ve gelişigüzel yerleştirilen programlar,
  • Sözel derslere ya da tersine sayısal derslere çok yoğunlaşma,
  • Aralıksız çalışma planı hazırlama…

Hangi Dersler Öncelikliyse Belirleyin

Etkili ders çalışma planı hazırlama için öncelikle hangi derslerde başarısızlık varsa bunun belirlenmesi gerekir. Örneğin sayısal dersler bu konuda daha sık karşılaşılan bir durumdur. Yani genel başarının artırılması hedefleniyorsa başarısız olunan bölümün giderilmesi gerekir. Ancak bunu yaparken sadece tek bir derse odaklanılmamalı, ayrıca doğrudan çözüme yönelik uygulamalar geliştirilmelidir. Tabi programın ciddiye alınarak uygulanması gerektiğini de ayrıca belirtmek gerek. Aksi halde tek başına bir program işe yaramayacaktır.

Gerçekçi Test ve Deneme Sınavları Yapın

Eğer sınav için bir programa ihyiyacınız varsa, bu durumda konu çalışmaları bittiyse deneme sınavlarında artık sabah saatlerinde, yani sınavın yapılacağı gündeki gibi gerçekçi bir uygulama olmalıdır. Bu şekilde sınavda zaman ve adaptasyon konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Kendinize Küçük Hedefler Koyun

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir