Meslek Rehberi

Diş Hekimliği Nedir? Ne İş Yapar?

Diş hekimliği mesleğini okuyan herkes bilmektedir. Bu mesleği seçenlerin ileride ne tür durumlar ile karşılaşacağını belirmekte fayda var. Nitekim bu meslek için korkulan bir dişçi algısı var. Bu durumda Diş hekimliğini seçmek ne kadar mantıklı ya da ne kadar maaş alınıyor gibi sorular insanların merak ettiği durumlardan bazıları.

Ancak diş hekimliği okuyanların veya okumak ve eğitim görmek isteyenlerin belli başlı çalışma alanları bulunmakta. Ve muhtemelen tükenmeyecek bir sektör olduğunun da bu noktada altını çizmek mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Diş hekimliği tanım olarak, dişlerin, diş etlerinin, ağız ve çenede oluşan belirli sorunların çözümü noktasında insanlara tıbbi hizmet veren kişilerin tamamına deniyor. Tabi ki belirli sorunların oluşmasında ana ögenin diş olduğu düşünülünce bu mesleği icra edenlerin görevinin zor olduğunu anlamak oldukça kolay olacaktır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?
Diş Hekimliği Nedir? Ne İş Yapar?
Diş Hekimliği Nedir, Ne İş Yapar?

Diş Hekimin Görevleri

Diş muayenesi, gerekli müdahaleyi yapmak, ağız içi cerrahi operasyonları yapmak gibi belirli görevleri olan diş hekimlerinin bazı nitelikleri de bünyelerinde barındırmaları gerekmektedir.

Özellikle soğukkanlı olma ve sakin kalabilme yetilerini taşımak diş hekimliği açısından oldukça önemli olan maddelerin başında gelmektedir. Tabi ki sayısal derslerde başarılı olma diş hekimliği mesleğine geçiş yapmadan önce sunulması gereken emarelerden bir tanesidir.

Bunların dışında el ve parmaklarını ustalık içerisinde kullanabilme, üç boyutlu görebilme yeteneği, insanlar ile uğraşma konusunda sabırlı olan, hoşgörülü kişilerdir. Diş hekimi olmak isteyenlerin bu özellikleri bünyelerinde barındırmaları gereken özelliklerden bazıları olarak dikkat çekmektedir.

Hem görev tanımı olarak hem de nitelik bakımından son derece kapsamlı mesleklerden olan diş hekimliği hemen her hali ile de ön plana çıkmaktadır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Meslek Seçemeyenler

Diş Hekimi Nerelerde Çalışır?

Tabi ki diş hekimlerinin çalışma alanlarının belirli noktalar ile parsellendiğini ve bu konuda genel olarak bakanlıklara bağlı olunduğunun unutulmaması gerekiyor.

Her ne kadar kendi özel yerlerini açmış olsalar da diş hekimlerinin çalışma şartlarının genel olarak devlet ile alakadar olması gerektiği de karşımıza çıkan gerçeklerden bir tanesidir. Bunların dışında hastaneler, poliklinikler, muayeneler gibi farklı yerler de diş hekimlerine istihdam sağlamaktadır.

Diş Hekimliği Nedir, Ne İş Yapar?
Diş Hekimi Ne İş Yapar?

Diş Hekimliği Maaşı, Ücreti Ne Kadar?

Performans ücretini hesaba katmadan diş hekimliği maaşlarının 4 bin lira civarında olduğunu söyleyelim. Bunun içerisinde farklı veriler de girdiği zaman bu rakamın neredeyse iki katına kadar çıktığını ve aylık maaşın 6-7 bin lira civarında olduğunun da bu noktada altı çizilmesi gereken detaylardan olduğunu düşünüyoruz.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Tabi ki çalışma yerinize ve koşullarınıza bağlı olarak bu rakamın üstüne çıkmanız da diş hekimliğiniz boyunca mümkün kılınmış durumda. Genel olarak alınan maaş ve performans uyumuna bakarsak eğer yukarıda belirtilen niteliklere sahipseniz diş hekimliğini seçmemeniz için hiçbir neden bulunmuyor.

DİŞ HEKİMLİĞİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Bu arada Hocalara Geldik Youtube kanalının tanıtımını yaptığı bu mesleğinde Videosunu izleyerek bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu