Doktor Olmanın Sağlık Açısından Faydası

Doktor Olmanın Sağlık Açısından Faydası

Doktor olmak, hastalıklardan korunmak anlamına gelmese de doktor olmak hastalıklardan nasıl korunacağını bilmek anlamına gelir. Bu durumdandır ki doktorların çok az hasta olduklarını görürüz. Doktorluk mesleğinin faydası, hastalıklardan nasıl korunacağını bilmesi ve hasta olduğunda hastalık tedavisini kendisi yapabilmesidir. Fayda olarak düşünüldüğünde doktorluk mesleği sağlık için olmazsa olmazdır.

Hastalıklardan Korunmak

Hasta olmak son derece doğal bir durumdur fakat hastalık zor bir süreç olduğundan kimse hasta olmak istemez ama pek azı hastalıklardan korunmak için sunulan önerileri uygular. Bu önerilerden bazıları spor yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek gibi basit ama hayatı daha sağlıklı yapabilecek şeyler. Doktorlar, bizlere önermiş oldukları şeyleri belli bir dönem kendileri de yapıyorlar. Bazen işleri o kadar yoğun oluyor ki artık ne yiyip içtiklerine dahi dikkat edemez duruma geliyorlar. Bu durumda da hasta olmaktan kaçamıyorlar. Sinir ve stres te hastalıklarda etkili bir fenomendir. Birey ne kadar çok sinirli ve stresli ise hastalığa yakalanma oranı da o kadar fazla oluyor.

 Hastalıklara Karşı Etkili Tedavi

Hasta olmuş bir birey her ne kadar kendisine dikkat etse de çevresindekilere de hastalığı bulaştırabilmektedir. Hasta olmuş birey bunun bilincinde olup kendini yalnız bir odaya kapatarak iyileşmeyi beklemektedir. Ancak hasta bireyin psikolojisi buna engel olur. Çünkü hasta birey kendini odaya kapattığında çevresinde kimsenin olmadığını ve kendisinin yalnız olduğunu düşünecek ve psikolojik bir sorun olan yalnızlığı yaşayacak. Bu durum da tedavisinde gecikmelere neden olacaktır. Bu yüzden hastalıkların giderilebilmesi için psikolojik olarak umut dolu yaklaşılmalı ve bireyin karamsarlıktan uzak kalması gerekmektedir. Bir diğer etkili tedavi yöntemi ise aşı olmaktır. Aşı bilindiği üzere bireyin vücudunda bulunan bakteriye uygun olarak seçilir. Aşı bakterinin ribozomunu etkileyerek bakterinin üremesini ve beslenmesini engellemiş olur. Bu sayede hastalık daha fazla ilerlemeden durdurulmuş olur. Yalnız her hastalıkta antibiyotikler ve aşı kullanılması devletler tarafından yasaklanmıştır. Yalnızca gerekli durumlarda kullanılması gerektiği şiddetle önerilmiştir.

 Antibiyotiklerin Zararları

Antibiyotikler çeşitli yollarla vücudumuza girmiş bakterilerle mücadele için sıklıkla kullanılmaktaydı. Yapılan araştırmalar ve gelinen son noktada antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımından dolayı eskiden tedavi edilebilen hastalıkların artık tedavi edilmesi muhtemel gözükmemektedir. Bunun nedeni bilinçsiz antibiyotik kullanımı nedeniyle bakterilerin mutasyona uğramalarıdır. Bu durumun bir sonucu olarak tanınan ve bilinen bir bakteri artık yeni bir tür haline gelmiş ve tanınmayan bir bakteriye dönüşmüştür. Bu yeni bakteri türlerine antibiyotikler üretmek insanlık için onlarca yıla mal olabilir. Bu yüzden bilinçsiz antibiyotik kullanmayınız.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir