Eczacılık

Eczacılık aslında hepimizin günlük hayat içerisinde sık sık karşılaştığımız insanların bir bütünü olarak düşünülebilir. Zira ilaç kullanan insanların bu ilaçları temin ettiği yer gibi bir algı olsa da eczacılığın tamamen bu noktada yer almadığının da bilinmesi gerekiyor.

Öyle ki hem sentetik hem de biyolojik kökenli ilaçların hammaddelerinin incelenmesi ve kaliteli ilaç üretimi konusunda da üstün bir noktada yer eczacılık mesleği bu kademeye adım atmak isteyenlere belirli fırsatları beraberinde getiriyor. Özellikle çalışma alanlarının çok geniş olması ve maliyet bakımından daha cüzi rakamlar içerisinde bir hizmet verme imkanı sunulması da eczacılık mesleğinin popüler olma noktasında yapmış olduğu avantajların da bir özeti olarak görülebilir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Gıda Mühendisliği

Hangi Dersler Okutulur?

Herkesin tahmin ettiği gibi eczacılık mesleğine adım atmadan önce okumanız gereken belirli dersler ve yerine getirmeniz gereken farklı kavramların olduğu da bilinen bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle sayısal dersler arasından biyoloji, ilaç üretim ve saklanması ile ilgili akademik sunular, uygulama dersleri gibi pek çok farklı dala ev sahipliği yapan meslek gruplarından bir tanesinin de eczacılık olduğunu söylemek gerekiyor.

Gereken Nitelikler Nelerdir?

Eczacı olmak isteyenlerin aslına bakılırsa fazla sayıda niteliği barındırması gerekiyor. Zira çalışma alanınıza gelen bir hastanın zaman zaman tansiyonunu ölçmek, doğru ilacı önerebilmek, ilk yardım müdahalesinde bulunmak gibi çeşitli koşulların aynı anda sağlanması gerekebilir. Hal böyle olunca hem doktorluğun kıyısından yakalamak hem de ilaç konusunda deneyimli olma yolunda ilerlemek eczacılık mesleğine adım atacakların bilmesi gereken detaylardan bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Aktüerya

Çalışma Alanları

Eczacılık mesleğinin belki de en güzel ve en keyifli noktalarından bir tanesi de çalışma alanları olarak söylenebilir. Nitekim gereken programları tamamlayıp diploma alanların iş yeri açma konusunda herhangi bir engelleri bulunmuyor. Hastanelerin içinde veya yakın bir noktasında açacağınız eczane ile beraber son derece farklı bir çalışma ortamının varlığına da şahit olma seviyesine geliyorsunuz. Öyle ki düzenli olan müşterileriniz ile beraber tabi ki gelirleriniz de doğru orantılı olarak artış gösteriyor olacaktır. Durum böyle olunca maaş konusunda eczacılığı seçmek isteyenleri bilgilendirmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Nedir? Maaşı, Dersleri Neler?

Eczacılık Maaşları Ne Kadar?

İnsanların belki de bu alana yönelik olarak en çok merak ettiği konulardan bir tanesi eczacılık maaşları olarak ön plana çıkmaktadır. 2017 yılı için asgari olarak 3 bin lira alan eczacıların farklı gelir imkanları olduğunun da bu noktada altını çizmek gerekiyor. Performans ve açtığınız iş yerinin niteliklerine bakılacak olursa farklı bir maaş politikasını amaç olarak algılamanız da yanlış olmayacaktır. Zira bu noktada tabi ki çalışma alanının neresi olduğu ve içerisinde nasıl bir düzene ev sahipliği yaptığınız konusu da ön plana çıkan detaylar olarak gösterilebilir.

ECZACILIK TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir