Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

Elektronik Ve Haberleşme Mühendisliği bölümünün maksadı, mühendis ve mühendis olma yolunda ilerleyen öğrencilere, haberleşme sistemleri ve tasarım, geliştirme, üretim ve çalışma konusu ile ilgili bilimsel ve aynı zamanda teknik açıdan bilgiler kazandırmaktır.

Elektronik Ve Haberleşme Mühendisliği bölümü 50`yi aşkın bir sayıda doktoralı öğretim üyesi, idari çalışan, eğitim ve araştırma laboratuvarlarının altyapısını oluşturmaktadır.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ne İş Yapar
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ne İş Yapar

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Kimdir?

Bu mühendislik dalında çalışan kişilerin temel amacı kuvvetli elektrik ve zayıf elektronik akımlarda çalışan sistemlerin oluşturulması, geliştirilmesi ile ilgili araştırmalar gerçekleştirmektir.

Elektronik ve haberleşme mühendisi, uydu haberleşmesinden, telefon ya da telgraf haberleşmesinden, bilgisayarlarda bilgi üretiminden, ev aletlerinden tıp aletlerine kadar üretimlerin yürütülmesini sağlamaktadır.

Genel Olarak Hangi Dersler Görülmektedir?

Elektronik haberleşme mühendisliği programının eğitim süresi tam olarak 4 sene sürmektedir. Program sırasında matematik, geometri, fizik, statik, dinamik, devre analizi, ala teorisi, lojik devrenin temelleri ile ilgi dersler ile beraber sayısal haberleşme, aktif mikrodalga teorileri, haberleşme teorisi, analog haberleşme gibi alanlarda dersler verilmektedir.

Bu bölüme girmek isteyen kişilerde gereken nitelikler ise yüksek seviyeli fizik bilgisi, özellikle de elektrik konularına hakim olan, göz-el koordinasyonlarına sahip, yaratıcı fikirleri olan bir kişiliğe sahip olması gerekir.

Elektronik Haberleşme Bölümünün Gelecekteki Yeri Ve Önemi Nedir?

Çok mühim önem taşımakta olan bu bölüm birçok kişinin tercihleri arasında yer almaktadır. Bunun başlıca sebebi ise gittikçe bu alana ihtiyacın artmasıdır.

Elektronik haberleşme mühendisliği insan yaşamının bir parçası olduğu için çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle de bu bölümü tercih ederek gelecekte kendi işinizi garantileyebilirsiniz.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Gelecekteki Yeri
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Gelecekteki Yeri

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Hangi Alanlarda Çalışabilir?

Bölümün mezunları haberleşmenin içerisinde bulundukları için birçok şirkette iş bulma imkanına sahiptirler. Eğer Kocaeli gibi sanayi şehrinde okuyorsanız iş bulma şansınızı daha da artacaktır ve kolay bir şekilde iş sahibi olabileceksiniz.

Elektronik haberleşme mühendisleri TRT, PTT, THY, Aselsan, ALARKO tarzında resmi ve özel kurumlarda, aynı zamanda tıp elektroniği ile bağlı şirketlerde, çeşitli bilgisayar alanlarında yer alabilmektedirler. Haberleşme ile ilgili sistemlerin (telgraf, telefon) tasarımlarını da elektronik haberleşme mühendisleri yapabilmektedir.

Piyasada Bulunan Güncel Maaş Aralığı Ne Kadardır?

Elektronik ve haberleşme mühendisliğinden yeni işe başlayan kişilere genel olarak ilk zamanlarda 2000 TL ile 2500 TL gibi miktarlar karşılığında çalışmaktadırlar. Tabii ki çalıştığınız şirkete göre bu oranlarda bazı değişikler olabilmektedir. Yani çoğu kişi tarafından bilinen çok büyük firmalar ile çalışırsanız yüksek ücretler alabilirsiniz.

Elektronik ve Haberleşme mühendisleri yurt dışında da kendilerine uygun olan işleri bulabilir, bu şekilde daha yüksek maaş karşılığında çalışabilirler. Zaman geçtikçe kıdeme ve deneyimler elde ederek maaşlarda da artışlar kazanmak mümkündür. Türk Telekom, Turkcell, Vodafone gibi şirketlerde 3500 TL ile 3550 TL aralığında oldukça dolgun maaş ile çalışabilirsiniz.

ELEKTRONİK ve HABERLEŞME MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Bu bölümü Yıldız Teknik Üniversitesinde okuyan bir Öğrenciden dinleyerek, nasıl bir bölüme gidebileceğinizi görebilirsiniz.

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir