En İyi Bilim Kurgu Kitapları; Bu konuda listeyi açıklamadan önce şu hususa değinmek doğru olacaktır. En iyi, En güzel vb. kavramlar nicel olmadıkları sürece objektif olamazlar. Sıralama yapacağım 10 kitap kendi içerisinde bir sıralamaya tabi değildir. Bazı arkadaşlar listeyi beğenmeyebilir, bazıları haksızlık yapıldığını daha iyi eserlerin sıralamada yer bulması gerektiğini düşünebilir ama herkesin hemfikir olacağı bir husus var oda; listedeki tüm eserler birer klasik. En İyi Bilim Kurgu Kitapları için Haydi başlayalım;

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

1) DUNE ÇÖL GEZEGENİ / FRANK HERBERT

Tam bir başyapıt. Zamanı gelince Herbert kitap serileri ile Dune serisini de detaylı olarak açıklamak isterim. Arkadaşlar Dune serisi için söylenen şu: Eğer Herbert peygamber olduğunu iddia etseydi ve Dune serisi için kutsal kitap deseydi muhtemelen 3-4 milyon taraftarı olurdu. Seri 6 kitaptan oluşuyor. Baba Herbert’in ölümünden sonra seriyi oğul Herbert devraldı ve bir sürü kitap yazdı. Halen dilimize çevrilmeyen kitaplar mevcut.

2) 2001: BİR UZAY EFSANESİ / ARTHUR C.CLARKE

Arthur C. Clarke’ın Stanley Kubrick ile beraber geliştirdiği, filmle aynı zamanda yazılan bu klasik roman, uzay keşfiyle insan evrimini, yapay zekâyla insanın evrendeki yerinin sorgulamasını bir araya getirdiği kurgusuyla, bilimkurgu yazınında bir dönüm noktası niteliği taşıyor. Seri toplam dört kitaptan oluşuyor.  Clarke hakkında bir bilgi daha vereyim. Kendisi şu anda kullanılan uyduların mucidi.

TETIK-ARTHUR-C-CLARKE

3) TETİK / ARTHUR C.CLARKE

Adı Tetik; şiddetin doruğa çıktığı bir dünyada barışı getirebilecek tek şeydi belki de. İlk kez, orduların, diktatörlerin, gangsterlerin elinden bütün silahlar toplanabilecekti. Yoksa nükleer silahların savaşları ortadan kaldıracağına inananlar gibi, tetiğin mucidi bilim adamları da yanılmışlar mıydı? Bu yeni teknoloji beraberinde barışı mı yoksa kaosu mu getirecekti? Arthur Clarke’ın Micheal Kube-Mc Dowell ile birlikte aldığı bir bilim kurgu klasiği. Seri iki kitaptan oluşuyor. Kütüphanenizde olması gerek bir kitap. Şu anda basımı yok. Sahaflarda bulmak çok zor. Umarız ithaki yayınları en kısa zamanda el atar.

4) VAKIF / ISAAC ASIMOV

Çok bekledik, çok özledik, uğruna sahaflara tonlarca para döktük ama sonunda ithaki telif hakkı sıkıntısını gidererek bastı. Roma İmparatorluğunun gerileyiş ve çöküş dönemini örnek alarak muhteşem bir galaktik imparatorluk yaratan Asimov’un zekâsı karşısında diliniz tutulacak. Kendisi aynı zamanda üç robot kuralını koyan kişidir. Bir bilgi daha Asimov romanlarında Jüpiter adlı bir gezegenden bahseder. Eeee ne var bunda canım Jüpiter zaten bir gezegen demeyin. Çünkü Asimov romanı yazarken Jüpiter daha keşfedilmemişti.

5) BEN ROBOT / İSAAC ASİMOV

Ünlü bilim kurgu yazarı Isaac Asimov’un bilim kurguya en büyük katkısı Üç Robot Kanunu’dur. Üç Robot Kanunu’na göre;

  1. Robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
  2. Robotlar, Birinci Kanun’la çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır.
  3. Robotlar, Birinci ya da İkinci Kanun’la çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır.

Geleceği görmek böyle bir şey. Robotlar insana zarar verir mi? Demek ki verebilirmiş.

6) CESUR YENİ DÜNYA / ALDOUS HUXLEY

Kitabı okuyunca çok şanslı olduğunuzu hissedeceksiniz. Neden mi? Eğer kitaptaki bir dünyada olsaydınız alfa, beta ya da epsilon sınıfından olabilirdiniz. Huxley tam bir efsane. Sırası geldiğinde diğer kitaplarına da değineceğiz.

7) KET YILDIZI / ALEKSANDER BELYAEV

Yazar Sovyetler dönemi yazarı. Eminim birçoğunuz ilk defa duyuyorsunuz. Marsta uzaylılar komünist devrimi yapar. Daha sonra dünyaya insan kılığında bir takım uzaylılar gelir. Sovyetlere gelerek devrimi yapan insanlardan birini, rızası ile alarak Marsa götürürler. Marstaki komünist gezegene hayran kalacaksınız. Ancak roman sonu sizi hüzünlendirecek. Oku Oku Oku…

8) FRANKEİSTEİN / MARY SHELLEY

Kendisine bir bilim dalı arayan Dr.Frankeistein en sonunda kimya bilimine ilgi duyar ve kimyasal karışımları sonucunda bir cin meydana getirir. Evet, doğru duydunuz. Frankeistein canavar değil cini meydana getiren doktor. Canavarın ismi yok. Ondan cin diye bahsediyor ve onu yakalamaya çalışıyor. Çünkü meydana getirdiği cin sevdiği insanları ve diğer insanları öldürmeye başlıyor. Kutuplara uzanan macerayı mutlaka okuyun.

9) FAHRENHEİT 451 / RAY BRADBURY

Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag’ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı; Kitapları. Ancak bir gün karşılaştığı bir komşu kızı her şeyi değiştirdi. Çok tehlikeli bir şey oldu ve itfaiyeci Montag sorgulamaya başladı. Neden yakıyoruz…

10) KIZIL VEBA / JACK LONDON

London bilim kurgu mu yazar demeyin. Bir sürü var. Yıldız tozu. Ademden önce. Ama bence en güzeli Kızıl Veba. Veba salgını sonucu Amerika’da herkes ölmüştür. Bir avuç insan dışında. Yaşlı adama kulak verin. Çocuklara sayı saymayı baştan öğretiyor.

En İyi Bilim Kurgu Kitapları Listesi bu şekildeydi. Yeni listeler ile görüşmek dileğiyle. Bu listeye girmeyi hak edipte almadığım tüm yazar ve okurlardan şimdiden özür dileriz.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir