Ev mi Yurt Mu? Öğrenciler İçin Hangisi Daha Mantıklı?

Ev mi Yurt Mu Öğrenciler İçin Hangisi Daha Mantıklı

Ev mi Yurt Mu Öğrenciler İçin Hangisi Daha Mantıklı

Okul sezonu yaklaşırken, en çok sorulan ve hesaplanan konu öğrencilerin ev ve yurt arasında yaşadığı kararsızlık oluyor. Kimi zaman öğrenciler, yaşam standartları hakkında bilgi sahibi olmadığı şehirlerde ilk seçimini yurttan yaparken, kimi zaman ise ev konusunda çok daha hızlı adım atıyorlar. Bu noktada verilen iki kararında, bir noktada kör bir karar olarak alındığını söylemek gerekiyor. Öğrencilerin, yurt ve ev arasında seçimi yaparken, duruma çok daha faydalı yaklaşmaları ise mümkün.

Eğitim öğretim hayatınıza devam ettiğiniz şehrin, genel standartları hakkında doğru bilgilere ulaşmak çok zor değil. İnternet kullanımının hayatın her alanına yayılması ile, oldukça kolay olduğu bile söylenebilir. Şimdi ev ve yurt konusunda yaşadığınız kararsızlığa, sizinle birlikte adım adım giderek son verelim.

Yeni Bir Şehirde Ev ve Yurt Arasında Seçim Nasıl Yapılabilir?

Kişisel yaşamın değerinin her geçen gün arttığı bu günlerde, kalabalık yaşam sizi kısa sürede sıkabilir. Bu nedenle ilk senesi için yurt tercihi yapan birçok kişi bu tercihi ikinci senesinde bir ev fikri ile değiştirmeye çalışıyor. Peki buna gerek var mı?

Genel olarak öğrencilerin ev fikrini 2. seneye saklama sebebi, gittiği şehirden bir arkadaş edinme süreci, şehre yabancılık ya da sadece maddi nedenler olabiliyor. Fakat burada atlanılan birçok fırsat olabiliyor. Türkiye’de 4 kişilik yurt fiyatları özel yurtlar, değerlendirildiği takdirde 700TL gibi rakamlardan başlıyor. Bu rakam ise şehre ve konuma göre 2000TL – 3000TL gibi rakamlara kadar çıkabiliyor. Flatfy emlak araştırmalarına göre ise Türkiye’de 1+1 ev kiraları, 350TL gibi bir rakamdan başlıyor. Bu rakam büyükşehirlerde ortalama olarak 700 ile 3000TL arası değişiklik gösterebiliyor.

Yurt ve az odalı bir evin aylık kira miktarları, Türkiye’de şu an hemen hemen aynı fiyatlara eşit oluyor. Bu rakam ise öğrenciler için tek başına eve çıkmanın dahi, avantajlı olabileceği anlamına geliyor. Çoklu değil tek bir yaşam içinde öğrencilerin, kendine daha çok vakit ayırabileceği ve daha başarılı bir çalışma ortamı fırsatı yakalayacağı düşünüldüğünde eve çıkmak için birçok farklı fırsatın olduğunu, akla getirmek gerekiyor.

Öğrenciler Yeni Gideceği Şehirlerde Ev Nasıl Bulabilir?

Öğrenciler için çoğu zaman en zor konu, yeni gidilen şehrin fırsatlar aurasına katılmak olabiliyor. Bu noktada yapılacak birçok şey var. Örneğin gideceğiniz şehrin öğrenci gruplarında fikir isteyebilir, internet üzerinden gideceğiniz yer ile ilgili incelemeleri okuyabilirsiniz. Sadece bu değil, gideceğiniz yerde satılık ya da kiralık konut fiyatlarına, kolay bir arayüz ile ulaşmak için Flatfy emlak arama sitesini kullanabilirsiniz.

Kiralık uygun ev bulmak için izleyeceğiniz bazı yollar bulunuyor. Bunlardan en önemli olanlar ise şunlar;

  1. Gideceğiniz şehirde 1+1, 2+1 gibi evlerin yoğunlukta olduğu bölgeleri tespit edin.
  2. Bu bölgeler arasında öğrencilerin en yoğun değil, yeni yeni yoğunlaştığı bölgeleri not edin.
  3. Son olarak karar verdiğiniz bölgeye okulunuz ait servis, ulaşım gibi altyapıların ne denli uyduğuna karar verin.
  4. Burası sizin için uygun bir nokta ise tutmak istediğiniz evin eşyalı ya da eşyasız olmamasına karar verin.
  5. Öğrencilerin yoğun olduğu ya da yerleşime başladığı noktalarda, eşyalı ev sayısı oldukça fazladır. Bu evlerin kira bedelleri diğer evlerden aylık 100-150TL arası fazla olacaktır.
  6. Bol bol pazarlık edin, yabancı olarak geldiğiniz şehirde en uygun fırsatları bulmak için kira bedelleri konusunda oldukça pazarlıkçı olabilirsiniz.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler, Tüyolar Nelerdir?


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir