Fizik Nasıl Çalışılır?

Fizik Nasıl Çalışılır? TYT AYT Fizik Nasıl Çalışılır? Ve en çok sorulanlardan biri olan Fizik Sınavına Nasıl Çalışılır? soruları neredeyse tüm öğrencilerin aklında kalıpta, çıkmayan bir problem gibi durmakta. Bu sorular bazıları için takıntı haline gelse de çözümü olan konulardandır bu Fizik Çalışma konusu.

Haklı olarak Fizik çalışmak zor olsa da düzenli uygulamalar, odaklanmış çalışma ile birçok kişi Usta bir fizikçi, hatta fiziğe ilgi duyup Fizik alanında çalışmalar bile yapabilirsiniz. Çünkü herhangi bir konuyu öğrenmenin en önemli yolu doğru tutumdur ve çalışmalardır. Yaptığınız işlerde ve çalışmalarda hevesli olun.

Hadi şimdi Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Fizik Dersini öğrenmek için neler yapmamız gerekiyor bi sıralayalım, daha sonra ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Fizik Nasıl Çalışılır?

 1. Fizik ile ilgili ön yargınızı yenmeniz gerek,
 2. Kendinizi analiz etmelisiniz, neler yapabildiğinizi görmelisiniz,
 3. Fizik Çalışmak için neler yapabileceğinizi, neleri yapmanız gerektiğini sıralamalısınız,
 4. Fizik Konuları ve Soru Dağılımlarını incelemelisiniz,
 5. Kullanabileceğiniz Fizik Kitapları ve Kaynaklarını inleyip bulmalısınız,
 6. Konuları çalışabileceğiniz Online kaynaklar bulmalısınız, Youtube Fizik Kanalları gibi,
 7. Kullanabileceğiniz Fizik Telefon Uygulamalarını bulmalısınız,
 8. Siz Fizik Ders Notu çıkarırken, bizimde size vereceğimiz notlar var,
 9. Kendinize Fizik Ders Çalışma Programı Hazırlamalısınız, yol haritanıza belli olsun,
 10. Fizik Denemeleri çözüp kendinizi ara ara analiz etmelisiniz,
 11. Çıkmış Fizik soruları ile son noktayı koyabilirsiniz.

Hadi Gelin tüm bu maddeleri ayrıntılı olarak incelemeye başlayalım.

Fizik ile olan Önyargıyı yenmelisiniz,

Fizik Çalışırken Önyargıyı Yenin

Fizik çalışmak birçok kişi için imkânsız hatta anlamsız bile gelebilmekte. Bu durum maalesef kişilerin önyargılarından gelmektedir. Bu ön yargıyı yenmek için ne bir çaba ne de bir uğraş vermekteler. Siz bu önyargıya sahipseniz eğer bunun ancak çalışarak ve emek harcayarak geçilebilecek bir durum olduğunu bilmelisiniz arkadaşlar.

Düşünün, birçok kişi bunu yapabiliyorsa neden siz yapamayasınız. Sizin onlardan ne farkınız var da siz yapamıyorsunuz? Bi deneyin sıkı çalışmayı en azından temel konuları. Bu sayede öğrenmeye başladıkça ne kadar eğlenceli ve zevkli olduğu görecek ve devamını zaten siz kendiniz getireceksiniz.

Kendi Analizinizi Yapın, Neler Yapabiliyorsunuz?

Yukarıda bahsettiğimiz önyargıyı yendiğinizi (İnşaAllah) düşünüyoruz. Bu konuda sonra artık sıra Fizik ile ilgili bilgilerinizi sınamaya geldi. Bunun için size birkaç Fizik Denemesi (Branş Denemeleri) çok ama çok yardımcı olacaktır.

Bu denemeleri çözmeye başlayarak en azından aralarından bildiğiniz, göz aşinası olduğunuz soruları çözmeye çalışın. (Tabi Lütfen Soruları Sallamayın, buradaki amacımız Fiziği öğrenmek.) Zaten eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen bilmediğiniz konular da var haliyle. Onları da boş bırakacaksınız, sonra geri dönüp çözmek kaidesiyle tabi.

Bu şekilde ilerlerseniz en azından her defasında bilmediğiniz konuları görüp o konuda olan eksiğinizi kapatmak için çalışmalar yapacaksınız. Bu sayede belki çözemediğiniz soru bile kalmayacak.

Bu ara ilerleyen maddelerde sizlere Fizik Denemeleri Önerilerimiz olacak. Okumaya devam…

Fizik Çalışmak için neler yapmamız gerek, yapabileceklerinizi öğrenin, bilin,

Bu kısım bir nevi bu yazının özeti gibi bir durum. Fizik ile ilgili neler yapmanız gerektiği bu başlık altında sizlere anlatacağız. Neyse, sözü fazla uzatmadan başlayalım.

Matematik temeliniz iyi olmalı. Fizik dersini iyi kavrayabilmek, iyi bir matematikten geçmekte arkadaşlar. Matematik ile aranız ne kadar iyi ise, fiziği kavrama olanağınız da o kadar iyi olacaktır. Ha bu matematik yapamayan fizik yapamaz anlamına gelmiyor ancak diğerlerine nazaran çok zorlanırsınız. Bu durumda sizi çalışmamaya itebilir.

Formülleri ezberlemeyin, öğrenin. Neyin nereden geldiğini bilmez iseniz, karşınıza çıkan farklı bir kombinasyonu anlamanız çok zorlaşır, belki anlayamazsınız. Örneğin; F=ma olduğunuz ve F= Kuvvet, m= kütle, a=ivme olduğunu bilin. Bunların Birimlerini de kesinlikle ama kesinlikle bilin tabi. Onu söylemiyorum bile. Ve bu fizik formülleri de sürekli karşınızda olsun ki sürekli aramak zorunda kalmayın. Formülleri yazarken de hangi konunun olduğuna dair üzerine not alın.

Fizik Formüllerini Öğrenin

Tek bir kaynağa bağımlı kalmayın, farklı Fizik kaynakları da kullanın. Farklı kaynaklar kullanmak farklı bakış açıları kazandıracaktır size. Hem bu sayede farklı soru türlerini de görmüş olursunuz. Bu da birçok kişinin önüne geçmenizi sağlar.

Online eğitim kaynaklarını kullanın. Youtube, Online dersler birçok çeşit olan bu kaynakları kullanarak konu anlatımlarını, soru çözüm videolarını izleyebilirsiniz. Bu sayede okuldan sonra tekrar niteliğinde belki anlamadığınız noktaları tekrar etmiş olursunuz.

Anlamadığınız soruları mutlaka sorun. Anlamadığınız yerler illaki olacaktır. Bunun için bilen birilerine sormak en iyi yoldur. Bu sayede yapamadığınız belki gözden kaçırmış olduğunuz kısmı size anlatarak öğrenmenizi sağlayabilir.

Unutmadan; Yakında Fizik Ders Çalışma Programı Hediyelerimiz olacak, Takipte Kalın 🙂

Bilmediğiniz bu dersi öğrenmek için yapabiliyorsanız öğrenene kadar günlük rutin halinize getirin. Bu sayede her gün Fizik Nasıl Çalışılır? diye kendinize sormaz, yapmanız gerektiğini bilir ve onun için kendinizi planlarsınız. Hem ilerleme de kaydetmiş olacaksınız.

Soruların çözümlerini biliyorsanız bile yazın. Çünkü yazarak görsel hafızanızı da çalıştırıyor bu sayede kalıcı bir bilgi haline getiriyorsunuz. Hem yazarak çalışmak nerede eksiğinizin olduğunu görmenizde çok büyük bir yardımcıdır.

Fizik Dersini Yazarak Öğrenin - Fizik Nasıl Çalışılır

Sorunuzu görselleştirin. Çoğu zaman size verilen bilgiler bir bütün olmaz. Bunu sizin tamamlamanız gerekebilir. Onun için bolca şekil içerek bu dersi çizerek, görselleştirerek çalışın. Bu sayede eksikleri görüp devam edebilirsiniz.

Çok fazla soru çözün. Çok fazla soru çözmeniz, size pratik imkanı ve kalıcı öğrenmenizi sağlayacaktır.

Başkalarına da öğretin. Bu çokça kaliteli belki de öğrenmenin kalıcı olması için en iyi yöntemdir. Başka bir arkadaşınıza anlattığınız konu sayesinde hem anlatarak hem de eksikleriniz varsa nasıl öğrendiğinizi göreceksiniz. Gerçekten biliyor musunuz, yoksa geçiştirmek için mi Fizik Çalışmışsınız fark edeceksiniz.

YKS Fizik Konuları ve Soru Dağılımları Nelerdir?

YKS Fizik Konuları ve Soru Dağılımları her yıl değişmekte. Ancak Son 5 yılda çıkan ortalama bir durum aşağıdaki tabloda verilmiştir. Sizden bu ortalama duruma bakarak yapabildiğiniz konuları belirlemenizi istemekteyiz. Ve en çok çıkan Fizik Konuları görmenizi ve soru dağılımlarına bakarak en çok hangisinden çıkıyorsa ona da yoğunluk vermenizi istemekteyiz.

2020 TYT Fizik Konuları Nelerdir?

Fizik Bilimine GirişDinamik
Vektör, Kuvvet ve Kuvvet DengesiElektrostatik
Madde ve ÖzellikleriElektrik Akımı ve Basit Devreler
Isı-Sıcaklık ve GenleşmeMıknatıslar ve Manyetizma
BasınçTransformatörler
Sıvıların Kaldırma KuvvetiTemel Dalga Bilgileri
Doğrusal Hareket ve Bağıl HareketYay Dalgaları
İş, Güç, EnerjiSu Dalgaları
Basit MakinalarSes Dalgaları
Optik

2020 TYT Fizik Soru Dağılımları Nelerdir?

Konular20152016201720182019
Basınç11
Basit Makine1
Dinamik11
Doğrusal Hareket – Bağıl Hareket11111
Elektrik Akımı1111
Elektrostatik111
Fiziğin Doğası1111
Isı ve Sıcaklık22111
İş ve Enerji1311
Kuvvetler
Kütle Merkezi
Madde ve Özellikleri1121
Mıknatıs1111
Optik11322
Ses11
Sıvıların Kaldırma İlkesi11

Biz size burada TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımlarını gösterdik. Sizde AYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımları yazımıza bakarak AYT’de nelerin sorulduğunu görebilirsiniz.

Fizik Nasıl Çalışılır demeyin, çalışmaya başlamak için Kaynak Kitaplar Kullanın?

Burada sizlere kullanabileceğiniz Fizik Kaynak Önerileri sunacağız. Sunacağımız bu kitapları Ertan Sinan Şahin Hocamızın önerdiği birkaç kitabı ekledik. Aşağıdaki kitaplar baya kaliteli kitaplar. Tabi yinede siz bizim önerdiklerimize bakın fakat sizin anladığınız şekilde ise alın. Yoksa anlamadığınız bir kitabı almak doğru olmayacaktır.

 • YKS Fizik – Video Konu Anlatımlı Soru Bankası – Ertan Sinan Şahin, Uğur Yıldırım
 • Yayın Denizi – TYT Aktif Fizik Sıfırdan Başlayanlara – Murat Şengül
 • Okyanus Yayınları – TYT 40 Seans Fizik Soru Bankası – Mehmet Ali Özhan
 • Okyanus Yayınları – AYT 40 Seans Fizik Soru Bankası – Mehmet Ali Özhan
 • Bilgi Sarmal Yayınları – TYT Fizik Soru Bankası – Beriye Berber, Aras Bulut, İsmail Bakmaz
 • Çözüm Yayınları – TYT ve AYT 3D Fizik Soru Bankaları – Celil Ürün, Alper Emrah Gümüş
 • Apotemi Yayıncılık – TYT AYT Fizik Soru Bankası
 • ÜçDörtBeş Yayıncılık – TYT Fizik Soru Bankası – Ümit Akıncı
 • Nitelik Yayınları – YKS Tersyüz Konu Testleri – Ekrem Pala, Ali Yener, Özgür Taş

İzleyebileceğiniz Youtube Fizik Kanallarını Bilin,

Fizik Dersi için Youtube Kanalları - Fizik Nasıl Çalışılır

Youtube Fizik Kanalları ile birlikte, konu eksikliklerinizi kapatabilecek, bu sayede eksikleriniz olmadan ders çalışmaya devam edebileceksiniz. Aşağıda önerdiğimiz Youtube Fizik Kanallarını, sizler için araştırıp, öğrencilerin en beğendiği Hocaları bularak listemize aldık.

Umarız sizlerde bu hocalarımızı beğenirsiniz. Tavsiyemiz her birine bakarak nasıl anlattıklarını görmenizdir.

Önerdiğimiz kanallar bunlardır. Ancak sizinde bildiğiniz faydalı Youtube Kanalları olabilir. Yorum kısmında bize yazarsanız, listemize ekleyebilir.

Bu arada diğer dersler içinde önerdiğimiz En İyi Youtube Ders Kanalları yazımıza bakarak, YKS için önerdiğimiz Youtube Kanallarını görebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz YKS Fizik Telefon Uygulamaları Bilin,

Sadece bilgisayarda değil, elinizin altında Mobil Cihazınızda da olsun bu ders devamlılığı. Bunun için size Telefon uygulamaları önereceğiz. (Not: App Store’da bulamadık. Önerdiğiniz varsa yorum yazarsanız seviniriz.)

YKS Fizik Ders Notlarını PDF İndirin;

YKS Tüm Fizik FormülleriPDF İndir
YKS Fizik Kapsamlı Ders NotuPDF İndir
TYT Fizik Ders NotuPDF İndir
YKS Fizik Ders NotlarıPDF İndir

Kendinize Fizik Ders Çalışma Programı Hazırlayın;

Bu kadar rehber yol ve analiz ile birlikte, artık kendi Fizik Çalışma Programınızı hazırlamanız gerek. Bu sayede hazırladığınız ve başlamanız gereken yolu göreceksiniz.

Fizik Çalışma Programı hazırlarken, ağırlık vermeniz gereken kısımları bilip de hazırlayın, fazla üstünde durmamanız gereken konulara fazla zaman ayırmayın. Bu sayede eksiklikleriniz ile daha fazla vakit geçirmiş ve onlar ile de aranızı iyi tutmuş olacaksınız. 🙂

(Sizlere ilerleyen zamanda Çekilişsiz “Fizik Ders Çalışma Programı” hediye edeceğiz. Bunun içinde sizden bilgiler isteyeceğiz. Bunun için takipte kalın.)

Fizik Denemeleri Çözüp, Kendinizi Analiz edin;

Geldik en önemli kısımlardan daha birine. Fizik Branş Denemeleri ile birlikte artık bu denemelere geçmiş olduğunuzu ve kendinizi denemeniz gerektiğini farz ediyoruz. Bu sayede yukarıda da bahsettiğimiz gibi eksikliklerinizi görüp bunlar üzerine yoğunlaşmanızı sağlayacaktır. Bu konuda size yardımcı olacak birkaç deneme önerisi sundur.

 • 20 TYT 16 AYT Fizik Denemeleri Ertan Sinan Şahin
 • Karaağaç Yayınları – Fizik Denemeleri
 • 345 Yayınları – Fizik Denemeleri
 • AYT Fizik 20’li Denemeleri Apotemi Yayınları
 • AYT Fizik Denemeleri Karekök Yayınları
 • Yayın Denizi – Fizik Denemeleri

Çıkmış Fizik Sorularını Çözerek Son Analizleri yapın;

Ve geldik sizin asıl deneme olmanız gereken yere. Tüm konuları bitirdikten sonra mutlaka ama mutlaka çözmeniz gereken sorular ÖSYM’nin sormuş olduğu Fizik Çıkmış Soruları’dır. Bu soruları çözerek hem karşınıza nasıl sorular çıkabileceğini göreceksiniz hem de sınav öncesi eliniz çalışmalara alışacak. Emin olun, çıkmış soruları çözmek size çok ama çok şey katacak.

Bu arada ÖSYM‘nin sormuş olduğu soruları Çıkmış Sorular yazımıza bakarak indirip çalışabilirsiniz.

Evet arkadaşlar. Fizik Nasıl Çalışılır? Neler yapmanız gerektini, Püf Noktaların neredeyse hepsini ayrıntılı şekilde söylediğimizi düşünüyorum. Umarız bu Rehber niteliğindeki yazımız size fayda sağlar ve sizde fizik ile aranızdaki bu sıkıntıyı çözmüş olursunuz.

Bizleri Sosyal Medya Hesaplarımızdan da takip etmeyi unutmayın. Eğer hala takip etmiyorsanız bu linke tıklayarak bizi takip edebilirsiniz. -> instagram.com/bilginindeposu

Fiziğe nasıl çalışmanız gerektiğini birde Sobottakdarsevmek‘ten dinleyin…


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir