Meslek Rehberi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, hareket bozukluğunun oluşmasında rol oynayan her türlü yaralanma, hastalık, ağrı sonrası doktorların yönlendirdiği, fizyoterapist dediğimiz uzmanların olduğu bir meslektir.

Tedavi özelliği nedeniyle farklı bir noktada yer alan fizyoterapi ve rehabilitasyon mesleği de aslına bakılacak olursa hem maaş hem de gelecek kariyeri açısından son derece önemli bir konumu temsil etmektedir.

Hareket ve fonksiyon bozukluklarında meydana gelmiş olan bozuklukları düzeltme adında tedavi yaklaşımlarını sunmayı başaran meslek grubu gelişimi de gözler önünde devam eden bir organizasyon olarak lanse edilebilir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Hakkında
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Hakkında

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon için Hangi Dersler Okutulur?

Fizyoterapist olmak için bu bölümü okumak isteyenler için belirli derslere olan yatkınlığın üst seviyede olması gerekmektedir. Nitekim bu bölümü okuyup buradan mezun olanların ilerlemiş zaman diliminde yapacakları kariyerin ana ayaklarından bir tanesi de eğitim olarak görülmektedir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Gıda Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Beden hareketleri, elektrik akımları, mekanik aletler gibi pek çok fiziksel hareketin bu meslek içerisinde olduğunun altını çizelim. Bunların dışında biyoloji, fizik ve kimya gibi sayısal dersler de bölümler içerisinde öğrencilerin huzuruna sunulmuş oluyor.

Fizyoterapist için Hangi Nitelikler Gerekmektedir?

İnsanların bir bölümü seçme ve okuma aşamasına gelmeden önce belirli bir takım nicelikleri ve nitelikleri de sağlamaları gerekmektedir. Öyle ki sayısal derslerin başarılı olmasının yanı sıra psikolojik olarak da fizyoterapi ve rehabilitasyon mesleğine aşina olunması istenen olguların başında gelmektedir.

Zira fizyoterapi tedavisi alacak olan hastaların hangi noktada olduğunu veya sabırlı olup olmadıkları da bilinmeyen noktaların başında gelmektedir. Hal böyle olunca tabi ki bu mesleğe adım atanların hem kendilerinin hoşgörülü olmaları hem de hastalarına karşı bu olumlu duyguları yansıtmaları önemli detayları oluşturmaktadır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Diş Hekimliği Nedir? Ne İş Yapar?
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Çalışma Alanları
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Çalışma Alanları

Fizyoterapistlerin Çalışma Alanları Nerelerdir?

Fizyoterapist ve rehabilitasyon okullarını belirli başarılar ile bitirmiş olanların çok fazla imkana sahip olduğunu bu noktada vurgulamak gerekiyor. Nitekim çalışan kesimin çok geniş bir yelpaze içerisinde değerlendirmesi gereken alanları olduğu da ortada olan bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Durum böyle iken tabi ki fizyoterapist ve rehabilitasyon okumuş olanların hangi noktalarda çalışma şansı bulacağı önemli soru işaretlerinden bir tanesi olarak görülebilir.

Tıp ekibinin bir üyesi olma, resmi kliniklerde çalışma veya spor yapan takımlar içerisinde doktor tanımı olarak yer bulma gibi farklı alanlar içerisinde fizyoterapist ve rehabilite edici insanları görmek mümkün olacaktır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ne Kadar Maaş Alır?

Doktorların genel olarak maaş skalası diğer meslek gruplarına göre bir hayli üst noktada yer almaktadır. Nitekim bu mesleği icra eden insanların bölümlerine göre gelir kapıları değişiyor olsa da genel bir fiyat tablosu çıkarmak da bir hayli zor olacaktır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Meslek Seçemeyenler

Fizyoterapistler genel olarak 5-6 bin TL civarında aylık maaş kazanırlar. Ancak tabi ki çalışılan pozisyon ve çalışılan noktada gösterilen verim de bu maaşın katlanmasının önemli sebeplerinden bir tanesi olarak görülebilir.

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON (4 YILLIK) TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON (2 YILLIK) TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Bu arada Hocalara Geldik Youtube kanalının tanıtımını yaptığı bu mesleğinde Videosunu izleyerek bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu