Gazetecilik Nedir?

Gazetecilik; haberlerin ve bilgilerin toplanması, derlenmesi, yaratılması ve sunumu olarak tanımlanabilir. Ayrıca, bu aktiviteler sonucu oluşan ürüne de gazetecilik denir.  Gazetecilik, belli başlı kurallar ve uygulamalar sayesinde diğer alanlardan ayırır. Bu faktörler, gazeteciliği sadece diğer iletişim yollarından ayırmaz aynı zamanda demokratik toplumların ayrılmaz parçalarından biri haline getirir. Bir toplum ne kadar demokratik olursa o kadar haber ve bilgi üretilir.

Gazeteciliğin Amacı Nedir?

Gazeteciliğin amacı, kullanılan teknoloji veya gazetecilerin kullandığı tekniklerle alakalı değildir. Gazeteciliğin amacı, haberlerin toplumda oynadığı rol ile ilgilidir.  Haberler, dünyadaki birçok olay ve gelişme hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan önemli bir araçtır. Haberler, ilginç veya eğlendirici olabilir fakat haberlerin değeri bilgi vericiliğiyle ölçülür. Dolayısıyla gazeteciliğin temel amacı, kişilerin en doğru kararları verebilmesi amacıyla bilgi sunmaktır.

Bir Gazeteci Ne İş Yapar?

Gazeteci kimdir sorusu aslında çok yanlış bir sorudur çünkü gazetecilik herkes tarafından yapılabilir. Yangın anını kamera ile kayıttan tutun haberler hakkında blog yazmak ve yorumlar yapmak gazeteciliğin içindedir. Bir gazeteci, elindeki bilgileri doğrulamak için belli başlı metotlar kullanır. Böylelikle okuyucular, daha doğru bilgilere kavuşmuş olur

İyi Bir Gazeteci Olmak İçin Neler Gerekir?

Genç erkeklerin ve genç kadınların birçoğu gazetecilik mesleğine başlarken hırs doludur fakat hırs dolu olmak ne yazık ki yeterli değildir. İyi bir gazeteci olmak için belli başlı sosyal yetenekleri de geliştirmek gereklidir. Gazetecilik, çevrenizdeki dünya ile ilgili olmayı gerektirir. Öncelikle bir şeyler bulmalı ve keşiflerinizi okuyucularınız ve dinleyicileriniz ile paylaşmalısınız. Dolayısıyla, gazeteci olmak isteyen bir kişinin ilgi alanı da geniş olmalıdır.

Gazeteciler, anadiline karşı derin bir sevgi beslemelidir. Gazeteci, anadilinin yazılı ve sözlü kurallarının hepsini bilmeli ve bu kurallara uymalıdır. Gazeteci olmak için kelimelerin nasıl kullanıldığını bilmeli ve bu kelimeleri kullanmaktan zevk almalısınız. İyi bir haber ve sıradan bir haber arasındaki en önemli farklardan biri de hikâyenin anlatılış biçimidir.

İyi bir gazeteci, şüpheci bir zihne sahip olmalıdır. Gazeteciler, hayatları boyunca birçok kişiden farklı farklı haberler alırlar. Bunlardan bazıları, kurmaca haberler olabilir. İşte bu yüzden insanların yalan söyleyip söylemediğini anlamanız gerekir. Bazen kişiler, bilmeden de olsa yalan haberler verebilirler fakat bir gazeteci takipçilerini yanlış yönlendirmemek için bilginin doğruluğundan emin olmalıdır.

Nasıl Gazeteci Olunur?

Gazeteciliğin hangi alanında çalışmak isterseniz isteyin, yazı yazma konusunda iyi bir altyapıya sahip olmalısınız. Özellikle dil anlatım ve edebiyat dersleri size bu konularda oldukça yardımcı olacaktır. Okul gazetesi veya dergisi gibi süreli yayınlarda makale yayınlamak sizin için harika olur. Gazeteci olabilmek için gazetecilik bölümünü bitirmelisiniz. Ayrıca, gazeteci olabilmek için bir staj yapmış olmanız gereklidir. Bu aşamadan sonra dergi, gazete, haber ajansları ve radyolar gibi birçok yerde iş bulabilirsiniz.

GAZETECİLİK TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 


Emre

Eğitim, Kişisel Gelişim, Enerji, Bilim ve Teknoloji ile ilgilenen araştırmalar yapmaktayım. Uygun olanları sizlerle de paylaşmaktayım.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir