Geometri Nasıl Çalışılır

Geometri dersi genellikle en çok zorlanılan derslerden biridir. Sözel bölümdekilerin çaresizce gözden çıkarıp elediği, başarılı sayısalcıların da korkulu rüyası olan geometri nasıl çalışılır öğrenelim. Öncelikle her ders için olduğu gibi geometri için de konu çalışma, soru çözme ve çözülemeyen soruları tekrar etme adımları tekrarlanmalıdır.

Genel anlamda bu derse çalışma yöntemlerinden bahsetmeden önce geometride hangi konu en önemlidir sorusunu soralım. Hemen her geometri sorusunun içinde gizlenmiş olarak bir konu bulunur. Bu konu öğrencinin tamamını bilmediği bir konuysa geometride başarılı olması da söz konusu olamaz. Bu konu üçgen konusudur.

Üçgen geometride başarılı olmak isteyen her öğrenci için detaylı bir şekilde öğrenilmesi gereken ilk konudur. Üçgenin açıları, elemanları, çeşitleri, üçgende benzerlik ve alan konularına ve soru tiplerine hakim olmak geometrinin yarısından fazlasını yapabiliyor olmakla eş değerdir.

Geometride konu anlatımları oldukça kısadır ve asıl iş konu bitiminde sorular çözülmeye başladığında başlar. Konular her ne kadar kısa ise de onları iyi anlamış olmak ve unutmayacak düzeye gelene kadar da sürekli tekrar etmek gerekir. Bunun için ise şu yolu izlemek çok faydalı olacaktır.

Formülleri hatırlamak için küçük geometri formülleri kitabı almak yerine, her zaman yanımızda taşıyabileceğimiz küçük bir not defteri edinip öğrendiğimiz formül ve özellikleri kendi anladığımız şekilde not defterine yazıp tekrar etmemiz çok daha yararlı olacaktır. Yazdığımız formül ve özelliğin altına ilgili basit bir örnek bulup not almayı da unutmayalım.

Bütün bu tavsiyelerden sonra şunu da belirtmekte fayda var. Geometride başarıyı elde etmek için biraz sabır, azim ve zamana ihtiyacınız olacak. Bol soru çözmek ve çözemediğimiz soruyu çözene kadar tekrar tekrar bakmak başarıyı eninde sonunda getirecektir.

Bu arada, soru çözerken uygulayabileceğiniz bir taktik ise birkaç kez dönüp baktığınız ama yine de çözümünü göremediğiniz soruları renkli bir tükenmez kalemle büyük bir kağıda, kitapta olduğunun iki katı büyüklüğünde çizmeniz ve bir kurşun kalemle tekrar çözmeye çalışmanızdır. Şekil büyüdüğünde soruyu çözmeniz daha kolay olacaktır.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir