Gıda Mühendisliği

Gıda mühendisliği hem sayısal zekayı içeren hem de araştırma yapmayı seven insanların seçeceği bir meslek grubu olarak ön plana çıkmaktadır. Nitekim gıda mühendisi olmak keyifli bir yapı içerisinde gözüküyor olsa da çok zorlu aşamalardan geçmeniz gerektiğini de hatırlatmak gerekiyor. Öyle ki gıda mühendislerinin iş imkanı açısından da şanslı meslek grupları içerisine mezun olduktan hemen sonra girdiğinin de altını çizelim. Özellikle bakanlık ve laboratuvarların gıda mühendislerine olan ihtiyaçları da bilmeniz gereken detaylar arasında söylenebilir.

Gıda Mühendisliği İş İmkanları

Gıda mühendisliği okuyan öğrenciler okullarından mezun olduktan sonra belirtmiş olduğumuz gibi geniş bir yelpaze içerisinde iş imkanı bulma şansına da sahip oluyorlar. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, özel araştırma merkezleri, gıda ve sanayi kuruluşlarında üretim mühendisi olarak iş bulma fırsatlarını mezun olmalarının hemen ardından buluyorlar. Dolayısı ile isterseniz özel sektör içerisinde isterseniz de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma olanağını gıda mühendislerine bahşedilmiş olan niteliklerden bir tanesi olarak söylenebilir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Mekatronik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı, İş İmkanı Nedir?

Gıda Mühendisliğinde Hangi Dersler Var?

Tabi ki gıda mühendisliğinin kendine özgü olarak belirli ders dallarını barındırdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Sayısal bir bölüm olmasından ötürü pek tabi matematik, kimya ve biyoloji konularına hakim olmanız sizden istenen ilk olgulardan bir tanesidir. Bunların yanı sıra teknoloji ile bağlantılı olarak belirli araştırma içeren dersler, ortaya konması gereken tezlerin varlığı da gıda mühendislerinin ilgi alanları arasında yer almaktadır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   İç Mimarlık Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadardır?

Gıda Mühendisi Nitelikleri

Her mesleğin gereksinime ihtiyaç duyduğu bazı niteliklerin olduğunu biliyoruz. Gıda mühendisliği gereksinimleri de problem çözebilme, üretim denetimi yapabilme ve kalite kontrolünü başarılı bir şekilde gerçekleştirebilme yetilerine sahip olmaları elzem noktada yer almaktadır. Ek olarak gıda ile ilgili olan her detaya hakim olunması ve gerekli araştırmalar yaparak hangi besinin hangi bileşenlere ev sahipliği yaptığı da gıda mühendislerinin bilmesi gereken detaylardan.

Gıda Mühendisliği Maaşları

Bu kadar geniş bir alana yayılan iş imkanları ile beraber tabi ki gıda mühendisliğine dair maaşların varlığından da söz etmek gerekiyor. Böylesine aranan bir meslek grubunun maaş skalasının da ilgi çekici olduğunu söylemek lazım. Ülkemizde öğrenim gören veya yurt dışında eğitimini tamamlayarak Türkiye’de gıda mühendisi olarak işe başlayan bir bireyin maaşı kamu ve özel sektör olmak üzere iki ayrı dalda değerlendiriliyor. Buna göre kamu kurumlarında göreve başlayan gıda mühendisleri 2018 yılı itibariyle 3 bin ila 4 bin lira arasında maaş alma şansına sahip oluyorlar. Özel sektörde çalışan gıda mühendisleri ise 2 bin liralık bir maaş politikası ile işe giriş yapıp 6 bin veya 7 bin dolaylarında devam etmeniz de mümkün kılınıyor. Maaşların sürekli bir artış halinde olabilmesi için tabi ki ortaya koyduğunuz performansın da etkin bir rolde olduğunu belirtelim.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Nedir? Maaşı, Dersleri Neler?

GIDA MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir