Gündüz Çalışmak mı? Gece Çalışmak mı?

Her öğrenci ve hatta aileler bile bilir ki ders çalışmak gerçekten zordur. Hele ki yetiştirilmesi gereken bir ödev veya önemli bir sınav varsa bu zorluk iki katına çıkar. Hafta sonu geldiğinde bu zorluk inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Ödevleri yapmak ve önemli sınavlara hazırlanmak, hafta içi olduğu kadar hafta sonu da önemlidir. Pazar gecesi, pazartesi için yetişmesi gereken ev ödevlerini yapmaya çalışmak hiçbir öğrenci için eğlenceli bir deneyim değildir. Belli bir çalışma düzeninize sahip olmak ve bu çalışma düzenine bağlı kalmak, birçok olumsuz durumu engelleyecektir. Unutulmamalıdır ki kimi öğrenciler için gündüz çalışmak daha kolayken kimi öğrenciler için de gece çalışmak daha kolaydır.

Ders Çalışmak
Ders Çalışmak

Günün Farklı Zamanları Öğrencilerin Zihinlerini Nasıl Etkiliyor?

Bir öğrencinin beyni, en iyi sabah saatlerinde çalışır çünkü insan beyni besleyici bir sabah kahvaltısına ve iyi bir uykuya muhtaçtır. Sabah saatleri, işte bu nedenle ders kitabını açıp yeni bir şeyler öğrenmek veya eski ders notlarını gözden geçirmek için iyi bir zamandır. Sabahları aktif çalışan bir zihin sayesinde öğrenciler; yerleri, isimleri ve olayları zihinlerinde daha kolay tutabilirler. Bu nedenle gündüz çalışmak, birçok öğrenci için faydalıdır.

Öğleden sonra öğrencilerin beyinleri, yeni öğrendikleri şeyleri bir araya getirme konusunda daha iyidir. Günün bu saatlerinde öğrenciler, yeni öğrendikleri bilgiler arasında daha kolay bağlantı kurabilir ve böylelikle edindikleri bilgiler daha anlamlı hale gelir.

Çalışmak İçin Günün En İyi Saati Ne Zaman?

Çalışmak için en iyi zaman sabah veya öğleden sonradır diyemeyiz. Hepimizin en üretken olduğu saatler bulunmaktadır. Bu saatlerde genellikle en enerjik olduğumuz zamanlardır. Bazı insanlar, sabah insanlarıdır ve bol miktarda enerji ile uyanırlar. Öte yandan bazı insanlar ise gece kuşlarıdır ve gece saatlerinde daha çok enerjileri vardır. Her öğrencinin farklı öğrenme yolları olduğu gibi her öğrenciye uygun çalışma saatleri de farklıdır. Bazı öğrenciler, gündüzleri derslerine daha iyi odaklanabilirken bazıları için ise gece çalışmak daha iyidir

Ders Çalışmak
Ders Çalışmak

Gündüz Çalışmanın Faydaları

Gündüz vakti çalışan öğrenciler, daha çok enerjiye sahiptir. Beyniniz çalışmaya daha fazla konsantre olacağı için gündüz vakitlerinde çalışmak daha iyi olabilir. Gündüz çalışan öğrenciler, gece uykusunun ardından yenilenmiş ve enerjik bir beyine sahip olmanın avantajını kullanırlar. Sabahları çalışarak öğrenciler, derslere daha iyi konsantre olabilir ve konuları daha iyi öğrenebilir.

  • Beyin tazelenmiştir ve yeni bilgiler için hazırdır.
  • Doğal ışık, dikkatinizi toparlamanıza yardımcı olur.
  • Gündüz çalışmak, uyku düzeninizi bozmaz
  • Sınıf arkadaşlarınızla çalışabilirsiniz.

Gece Çalışmanın Faydaları

Gece vakti daha çok enerjiye sahip öğrenciler için akşam saatlerinde hatta gece geç vakitlerde çalışmak daha iyi olabilir. Gece saatlerinde kolay kolay dikkatinizin dağılmayacağı sakin ve sessiz bir ortam bulunur. Eğer gece vakti çalışan bir öğrenci iseniz, geceleri yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olmalısınız. Öğrenciler genellikle günlük 8-9 saat uykuya ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer gece çalışma rutini uyku düzenini bozuyorsa, öğrenci ders çalışmaya daha erken başlamalıdır.

  • Çalıştığınız ortam, daha sessiz ve huzur doludur.
  • Sizi rahatsız edebilecek veya dikkatinizi dağıtabilecek çok az şey vardır.
  • Gece saatlerinde yaratıcı düşünce artış gösterir.
  • Gece çalışmak, derslerle ilgili kavramları anlamınızı kolaylaştırır.
Ders Çalışmak
Ders Çalışmak

Çalışmak İçin Günün En İyi Zamanı Nasıl Seçilir?

Öğrenciler, çalışma tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanabilir ve bu kombinasyonun içine çalışma saatleri de dâhildir. Gece çalışmak mı ya da gündüz çalışmak diye sorabilirsiniz fakat önemli olan en etkili çalışabileceğiniz zamanı bulmaktır. Hangi çalışma saatinin daha iyi olduğunu ancak deneyerek bulabilirsiniz.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir