Hıttin Savaşı

 

Kudüs’te kurulan hristiyan krallığı tam 88 yıl boyunca buraya hükmediyordu. Selahattin Eyyubi ise bu hâkimiyete son vermek istiyordu. Mısır ve Suriye’den ordu toplayarak buna son vermek isteyen Eyyubi, askerler ile birlikte Şam’a geldi. Bu sırada Kudüs Krallığı’nda iç karışıklıklar meydana geliyordu. Bundan faydalanmak isteyen Eyyubi bazı beyliklerle iletişime geçerek anlaşmaya vardı. Tapınak Şövalyeleri bu anlaşmayı bozmak için saldırsalar da mağlup oldular. Savaşın detaylarını en ince ayrıntısına kadar düşünen Eyyubi, Tabariye Kalesi’ni fethetti. Böylelikle artık Eyyubi haçlıları beklemiş oluyordu. Haçlı ordusundan yardım isteyen Kontes Ahive ile savaş kaçınılmaz olacaktı. Bu sayede Selahattin Eyyubi’nin yıllardır beklediği fırsatta eline geçmiş oluyordu. Çünkü Tabariye Kalesi’nin yıkılmasıyla tüm civar savunmasız kalacaktı.

Hittin Savaşı Hakkında

Hittin Savaşı Hakkında

Savaşın Gelişimi

 

1187 yılında başlayan savaşla Eyyubi, haçlıların kaleye yaklaşmasına izin vermediği için onları susuz bırakıyordu. Bu sırada da Eyyubi askerlerini motive ediyordu. Ayrıca cesur askerlerin korkusuzca savaşıp şehit olması savaşın gidişatını iyice kızıştırıyordu. Buna güvenen haçlıların güvenleri yerine geldi. Eyyubi’nin ordusu, haçlıları etkisiz hale getirmek için kuru otları yakmaya başladı. Böylece susuz kalan haçlı ordusunun susuzluğu iyice artmaya başladı. Bundan etkilenen haçlıların bazıları kaçışmaya başladı. Son bir hamleyle Müslümanlara saldırsalar da çember içine alınarak mağlup edildiler. Kalan haçlı ordusu Hıttin tepesine kaçarak kendilerini korumaya aldılar. Haçlılar aynı zamanda Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği zamanki ağaç parçasının bulunduğu haçı da kaybettiler. Bununla beraber kral ailesinden birkaç kişide esir alındı. Hıttin Savaşı sonunda haçlı ordusu büyük mağlubiyet aldı. Selahattin Eyyubi bu savaşla beraber Akka, Nasıra, Nablus, Arsuf gibi kentleri de ele geçirdi.

Hittin Savaşı Hakkında

Hittin Savaşı Hakkında

Hıttin Savaşı Nedeni

  • Kudüs’te kurulan haçlı ittifakına son vermek.

 

Hıttin Savaşı Sonuçları

  • Hıttin Savaşı ile birlikte Kudüs tekrar Müslümanların eline geçmiştir. Ayrıca Kudüs’te kurulan haçlı devleti büyük bir mağlubiyet almıştır.

Emre

Eğitim, Kişisel Gelişim, Enerji, Bilim ve Teknoloji ile ilgilenen araştırmalar yapmaktayım. Uygun olanları sizlerle de paylaşmaktayım.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir