Meslek Rehberi

İç Mimarlık Nedir? Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadardır?

İç Mimarlık, çoğu insanın hayalinde olan meslek gruplarından bir tanesidir. Nitekim yaratıcılık yeteneği olan, insanlara karşı ılımlı olan ve üç boyutlu düşünebilme yetisini bünyesinde barındıran insanların iç mimarlık mesleğini icra etmemeleri için hiçbir engel bulunmuyor.

Ancak iç mimarlık için tabi ki bu kadar yetiye sahip olabilme adına bazı zorlu aşamaları arkalarında bırakmaları gerekiyor. Zira iç mimarlık mesleğine adım atmadan önce üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirebilme noktasında çok sayıda farklı kavramı da sağlamış olması gerekiyor. İç mimarların öncelikli olarak yapması gerekenlere de kısaca bir göz atalım.

Hangi Dersleri Okumak Gerekir?

Hangi Dersleri Okumak Gerekir?

İç mimarlık mesleğine adım atmadan önce üniversitede eğitim hayatının sizler için oldukça zorlayıcı olduğunu bu noktada belirtmek yanlış olmayacaktır. Yaptığınız çizimlerden veya projelerden keyif alsanız dahi bazı noktalarda bu mesleği istemediğiniz düşüncesi de tabi ki varlığını koruyacaktır. Ancak sakın vazgeçmeyin.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Diş Hekimliği Nedir? Maaşları, Taban Puanları Hakkında Bilgi

Bir gün bu mesleği doğru bir şekilde icra edebilmeniz için hem bilgisayar ortamında yapılan çizimlerin hem de teknik olarak bazı bilgilerin bilinmesi sizin kariyer planlamanızı da olumlu etkileyecek faktörlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi ki sayısal derslerin yanı sıra iç mimarlık dersine özgü olan bir takım proje derslerinin olduğunu da bu noktada belirtmek yanlış olmayacaktır.

İç Mimarlığın Çalışma Alanları

İç mimar olmak isteyenlerin çalışma alanlarının oldukça geniş olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Zira hem kendi yerinizde çalışabilme şansının sizlere verildiğini hem de belirli devlet kurumlarında görev alabileceğinizi bilgisini bu aşamada verelim.

Mimar ekibinin içerisinde yer alabileceğiniz gibi kendi ofisiniz içerisinde çalışabilmeniz de doğru orantılı olarak gelirinizi de katlayan bir seviyede olacaktır.

Hangi Nitelikleri Gerektirir?

İç mimarlık mesleğinin ilk başında yer alması gereken olguların başında tabi ki yetenek gelmektedir. Hem fiziki hem de düşünce olarak aktif bir yaşamın içerisinde olmayı başaran iç mimarlık mesleği farklı noktaları ile de ilgi odağı olmaktadır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Gazetecilik

Normal insanların üstünde bir çizim yeteneğine sahip olunması, yaratıcı bir zeka, görsel zekanın gelişmiş olması ve planları uygulayabilme gibi vasıfların iç mimar olmak isteyenlerin sağlaması gereken kavramlar olduğunu söyleyebiliriz.

İç Mimarlık Maaşı Ne Kadar?

İç Mimarlık Maaşı Ne Kadar?

İç mimarların yaptıkları projelerden çizdikleri tasarımlardan ek gelir elde etmeleri mümkündür. Hal böyle olunca tabi ki kendi ofisi içerisinde çalışan iç mimarların çok daha yüksek gelirlere sahip olması da normal gelişmelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yazılım Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? İş İmkanı Nasıldır?

Ancak burada belirtmemiz gereken tabi ki yeni mezun olan iç mimarların alacağı maaş olacaktır. Aylık sabit gelir olarak 3700 TL alan iç mimarlar kendilerini geliştirdikçe ve kendilerine verilen iş tanımlarını başarılı bir şekilde yaptıkları takdir de kısa zaman içerisinde gelirlerini de katlama olanağını buluyorlar, buda rakamların 5000-6000 TL bandının üzerine çıkmasına olanak sağlıyor. Dolayısı ile iç mimarlar için gelecek oldukça aydınlık bir noktada yer alıyor.

İÇ MİMARLIK TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Bu arada Hocalara Geldik Youtube kanalının tanıtımını yaptığı bu mesleğinde Videosunu izleyerek bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu