SavaşlarTarih

İkinci Haçlı Seferi

İkinci Haçlı Seferi ( 1147-1149 )

Selçukluların Urfa’yı fethetmesiyle birlikte Avrupa yeni bir haçlı seferleri oluşturmaya karar kılmıştır. II. Haçlı Seferi, Papa III. Eugenius tarafından hazırlık aşamasına alınmıştır.

Sefere, Fransa Kralı ve Alman kralı da katıldı. Bunun ilk seferden farkı iki adet güçlü krallıkla yönetilmesi olacaktı. Urfa’nın kaybedilmesini mecburen kabullenen Avrupa, Kudüs’ü de kaybetmemek için II. Haçlı Seferi’ni uygulamaya koymuştu.

Alman Kralı Konrad, ordusuyla beraber 1147 yılında yola çıkarak İstanbul’a ulaştı. Fakat Bizans, İstanbul önlerinde iki haçlı ordusunun tehlikeli olacağını düşünüyordu. Bu yüzden Bizans, Konrad’ı Anadolu yakasına geçirmeye ikna etti. Alman ordusu, Bizans işbirliğini reddederek Anadolu içlerine tek başına ilerlemeye karar verdi.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Birinci Haçlı Seferi

Konya ovasına geldiğinde I. Mesud ile karşılaşan Kondrad ağır bir yenilgi alarak geri çekilmek zorunda kaldı. Yanındaki ordusuyla birlikte İznik’e çekilerek canını kurtardı. Aynı zamanda Fransa kralı da Kondrad’dan sonra Anadolu’ya hareket etti.

İznik’e geldiğinde Alman ordusuyla karşılaştı. Kondrad ise Fransız ordusuyla olmayı istemediği için daha sonra deniz yoluyla Kudüs’e gitmek için İstanbul’a çekildi.

Haçlı Seferleri

2. Haçlı Seferi Gelişimi

Antalya üzerinden Suriye’ye geçmek isteyen Fransa kralı VII. Lui, Selçuklu ordusu tarafından mağlup edildi. Antalya’ya anca gelebilen Lui, daha sonra Antakya’ya gitmeye karar verdi.

Ordusunu aktaracak gemilerin yetersiz olmasından dolayı, ordunun bir kısmı denizden bir kısmı karadan Antakya’ya gidecekti. 11 Kasım’da birleşen Fransız ve Alman ordusu, güneye inerek Edremit’e ulaşmayı hedeflediler. 3 günde Edremit’e varan ordular, köylülerden erzak talep ediyordu.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Türk Tarihinin Kronolojisi - Savaşlar 

Fakat kaba davranışlarından dolayı köylüler erzaklarını da alarak köyden uzaklaşmaya karar verdiler. Kayıtlara göre gemilerden yiyecek bulan haçlılardan bazıları denizle yoluna devam ederek bazıları da Bizans’ın hizmetine girmişlerdir.

Antakya’ya gelen Lui, karadan giden ordusunun Selçuklular ile karşılaşarak yok edildiğini öğrenir. Kudüs’te Kondrad ile buluşarak, Musul Atabeği’nden intikam almak için hazırlıklar yaptı. Şam’ı kuşatan ordular burayı ele geçiremedi. Ordularının az olduğu için başarısız olacaklarını anlayan Haçlı ordusu, toparlanarak ülkelerine geri dönmek zorunda kaldılar.

Haçlı Seferleri

İkinci Haçlı Seferi Nedeni

  • Haçlıların Kudüs’ü geri almak istemesi
  • Fakir Avrupa’nın Selçukluların zengin topraklarına göz dikmek istemesi
  • Urfa, Halep ve Şam’ı haçlılardan geri alan Musul Atabeyi Mahmut Zengi, haçlıların tekrardan birleşerek intikam almasına yol açmıştır.
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Miryokefalon Savaşı

İkinci Haçlı Seferi’nin Sonucu

  • İkinci haçlı seferi sonucunda Alman ve Fransız ordularından oluşan haçlı ordusu mağlup oldu.
  • Karadan ve denizden Selçuklulara saldırmaya karar veren haçlı ordusu, Şam’ı kuşatmalarına rağmen geri alamadılar.
  • Ayrıca bu savaş ilk kez kralların savaşa katılması bakımından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu