İnternetten Ders Dinlemek (Online)

İnternetten Ders Dinlemek son yıllarda oldukça çoğaldı ve imkanları . Herhangi bir konuda başarısız olan bir öğrenci öğrenmek istediği konuyu internet üzerinden izleyip öğrenme fırsatını bulabiliyor. Bu durumun hem olumlu hem de olumsuz yönleri vardır.

İnternetten Ders Dinlemek için Olumlu yönleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gerek özel durumları gerekse maddi imkânsızlıklarından dolayı bir dershaneye veya etüt merkezine gidemeyecek olan öğrenciler bu imkâna sahip olan öğrencilerin ulaşabildiği her türlü konu ve bilgiye ulaşabilmektedir.
 • Öğrenci dershaneye gidiyor olsa bile aklına takılan bir konuyu veya detayı günün her saatinde öğrenebilecek kaynaklar bulabilmektedir.
 • Öğrenci herhangi bir yol zahmeti çekmeksizin çalışmak istediği derse ulaşabilir, bu da onun hem zamanından hem de çalışma enerjisinden tasarruf etmesini sağlar.
 • Ayrıca, internetten ders izlemek oldukça hesaplıdır, dershaneler veya özel öğretmenler aileleri maddi açıdan sarsmaktadır.
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Kimya Ders Notları | PDF İndir, Konu Özeti ile Çalış
İnternetten Ders Dinlemek için Öneriler
İnternetten Ders Dinlemek için Öneriler

Olumsuz yönleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Öğrencinin iradesi zayıf ise internette ders çalışayım derken uzun bir vaktini sosyal medya sitelerinde dersle alakasız bir şekilde geçirerek boşa harcayabilir.
 • Eğer öğrenci sürekli internetten ders izlemek ve dinlemek durumunda ise oldukça sağlam bir iç disiplinine ihtiyacı vardır. Çalışma saatlerini, soru çözme ve tekrar programlarını tümüyle kendi başına yapmak zorunda kalır.
 • İnternette gereksiz bilgi paylaşanlar da çok olduğu için kaliteli içeriği bulması öğrencinin detaylı bir araştırma yapmasını gerektirir, bu ise öğrencinin biraz zamanını alabilir.
 • İnternet üzerinden ders alan bir öğrenci rehberlik veya bir eğitim koçluğu hizmeti alamadığı için özellikle psikolojik olarak bunaldığı dönemler bunun eksikliğini hissedebilir.
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   İtalya’da Lisans Eğitimi Fırsatı

Tavsiye Yazı: En İyi Youtube Ders Kanalları Listemizi Görmek İçin Tıklayınız…

İnternetten Ders İzledikten Sonra Neler Yapılmalı?

Hiçbir ders not alınmadan çalışılmaz. Bu sebeple özellikle internet üzerinden ders çalışan bir öğrenci ders esnasında konuyla ilgili notlar almalıdır. Youtube‘da Dersi izledikten sonra ise edindiği bir deftere konunun özetini çıkarmalı, önemli notları renkli kalemlerle dikkat çekici bir şekilde almalıdır. Tekrar yaptıktan sonra konuyla ilgili soru çözümüne geçebilir. Olumlu ve olumsuz yönleri göz önüne alındığında öğrenci başarılı olacağına inanıyorsa online ders dinle programlarına katılmalıdır.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

2 yorum

Narman · 13 Haziran 2020 22:32 tarihinde

çook yararlıı

  Emre · 14 Haziran 2020 00:50 tarihinde

  Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Faydalı olduysa ne mutlu bize 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir