Meslek Rehberi

İşletme Bilgi Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

İşletme Bilgi Yönetimi bölümünün başlıca amaçları arasında bu alanda kariyer sahibi olmak isteyen, temel işletmecilik bilgilerine sahip, bilgi teknolojilerini kullanabilen, çok güçlü iletişim becerisi olan yönetici kişileri gelecek için hazırlamaktır.

Yönetimi gittikçe artmakta olan ve çeşitli dallara ayrılan, koşulların sürekli olarak değiştiği bir ortamda işletmelerin bu ortamlara uyum sağlaması ve aynı şekilde istenen koşullara uyması, mevcut yeteneklerini geliştirebilme özellikleri bu bölümde istenen başlıca beceriler arasındadır.

İşletme Bilgi Yönetimi Bölümünden Ne İş Yapar?

Bu bölümü bitiren kişiler işletmeci olarak algılanır ve aynı zamanda teknolojileri çok iyi bir şekilde takip ederek şirketlerde kullanabilen ve ofis sistemlerini, bilgi sistemlerini, işletmenin internet sayfası gibi günümüzde çok önemli olan bilgilere sahip olmaktadırlar.

Firmalarda bu alanlar ile ilgili olan insan kaynakları, bilgi-işlem ve idare gibi birçok yerde çalışabilmektedirler. İşletme bilgi yönetimi bölümü mezunu olan kişiler yurt dışında ve aynı zamanda yurt içinde iletişim merkezlerinde de çalışma imkanına sahiptirler.

Bu Bölümde Hangi Dersler Var?

Bu bölümde eğitim alan öğrenciler iş idaresi için muhasebe, pazarlama, finans ve insan kaynakları gibi dersler alarak işletme ve yönetim mevzusunda geniş bir bilgiye sahip olmaktadırlar.

Bilgi yönetimi ile ilgili verilen dersler doğru bilgiye erişebilme, analitik düşünme, sorunları çözebilme ve düzgün kararlar alabilme gibi becerilerin geliştirilmesine yönelik olmaktadır.

İletişim dersleri sırasında öğrenciler duygusal zeka ve iş iletişimleri için kullanılması gereken profesyonel hayat kavramları ile tanıştırılır. Tüm bu dersler zamanı çeşitli sunum teknikleri, takım ve proje çalışma yöntemleri kullanılmaktadır.

Bölümün Gelecekteki Yeri Ve Önemi Nedir?

İşletme bilgi yönetimi alanında kariyer sahibi olmak isteyen kişilerin sayı gittikçe artmaktadır. Bunun başlıca nedenleri arasında ise bu bölümün geleceğinin oldukça parlak olmasıdır. Çünkü her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile bu bölüme olan ihtiyaçlar yüksek oranda artmaktadır.

Maaşında oldukça tatmin edici olması bu bölümün tercih edilme nedenleri arasındadır. Yaşam için çok önemli bir yere sahip olan bu bölüm birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

İşletme Bilgi Yönetimi Hangi Alanlarda Çalışabilmektedir?

Bu bölümden mezun olanlar devlet memurluğu kadrosunda iktisadi-idari bilimlerinden sayılmaktadır. Özel alanlarda ise finans, satın alma işlemleri, muhasebe, danışmanlık ve iş geliştirme benzeri birçok yerde çalışabilmektedir.

Mezun olan kişiler işletme ile alakalı olan işlerde yer alabilmektedir. Bununla beraber bilişim ile alakalı almış oldukları eğitim sayesinde, bilişim ile ilgili olan yerlerde de çalışabilmektedirler. Birçok yabancı ülkelerde “IT Department” olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak bu bölümde firmalar için yönetici kişiler yetiştirilmektedir.

İşletme Bilgi Yönetimi Maaşları Ne Kadar?

Devlet kurumlarında çalışan kişiler 2200 TL ile 2500 TL aralığında maaş alırken, özel sektörlerde çalışanlar ise daha yüksek maaş karşılığında hizmet vererek 2500-3000 TL arası ile başlayabilmekte, hatta yükseldikçe mevki sahibi olup İşletmeyi yönetme durumuna gelerek 7000- 8000 TL maaş alabilmekte. (Tabi bu maaşlar sizin bilgi seviyeniz ve kabiliyetinize göre değişmektedir.)

İŞLETME BİLGİ YÖNETİMİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu