İtalya’da Lisans Eğitimi Fırsatı

İtalya, Dünya’nın en köklü üniversitelerinin yer aldığı ülke olma özelliğindedir. Buna ek olarak, Avrupa genelinde yer alan yüksek öğretim standartlarının belirlenmesi konusunda Bologna sürecine katkı sağlamıştır. Bu süreçte, birbirleriyle tamamen uyumlu bir yüksek öğrenim sisteminin kurulması amaçlanmıştır. İtalya’da lisans eğitimi; özellikle tıp, mimarlık, mühendislik ve ekonomi fakültelerinde oldukça gelişmiş durumdadır. Lisans eğitimi iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar; Üniversiteler (özel ve devlet okulları) ve Sanat, Müzik ve Dans Akademileridir. İtalya’da eğitim hem İngilizce hem de İtalyanca olarak verilmektedir. Uluslararası öğrencilerin yararlanabilecekleri İtalyanca dil kursları da bulunmaktadır. Ayrıca, İngilizce dilde eğitim verilen lisans programları da bulunmaktadır. Böylece öğrenciler, diledikleri dilde lisans eğitimlerini tamamlayabilmektedir.

İtalya’da lisans eğitimi bir akademik yıl içerisinde verilmektedir. Güz yarıyıl dönemi Eylül – Ekim aylarında başlamakta ve Ocak – Şubat aylarında sona ermektedir. Bahar yarıyıl dönemi ise Şubat ayında başlayarak Temmuz ayında sonlanmaktadır. Lisans eğitimi süresince öğrenciler, diledikleri dersleri seçerek kendi programlarını oluşturabilmektedir. İtalya’da eğitime bahar yarıyılında başlamak da mümkündür. Bu durum, öğrencilerin kendi programlarını oluşturmalarında ve akademik kariyerlerini planlamalarında esneklik sağlamaktadır.

İtalya’da lisans eğitimi almak isteyen kişiler, alanında uzmanlaşmış aracı kurumlara danışmalıdır. Pava Education, bu kurumların önde gelenlerinden bir tanesidir. Resmi internet sitesinde yer alan formları doldurarak uzmanlarla iletişime geçmek mümkündür. İtalya lisans eğitimi için gerekli olan başvuru süreci, başvuru belgeleri, konaklama, konsolosluk işlemleri ve burs başvuruları gibi pek çok alanda yol gösteren Pava Education; öğrencilere hemen her konuda yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Oldukça köklü olan Pava Education, öğrencilerin talep ettikleri üniversiteler ile iletişime geçerek her türlü bürokratik ve akademik işlemi üstlenmektedir.

İtalya’da Lisan Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya’da lisans eğitimi almak isteyen kişiler, öncelikle gitmek istedikleri üniversiteyi seçmelidir. İtalya, çok sayıda köklü üniversitenin yer aldığı bir ülkedir. Bocconi University, Politecnico di Milano, University of Bologna bunlara örnek verilebilir. Hangi üniversiteye gitmek istediğine karar veren kişiler, dönemin başlangıcından 12 ay önce gerekli hazırlıklara başlamalıdır. Hazırlıklar, aracı kurumlar tarafından takip edilmektedir. Aracı kurumlar ile çalışmak istemeyen kişiler, direkt olarak konsolosluklarla işbirliği yapmalıdır.

İtalya lisans başvuru süreci, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için oldukça farklıdır. Bu sebeple, erken iletişime geçilmesi önerilmektedir. İtalya’da yer alan devlet üniversitelerinin lisans programları oldukça kısıtlı kontenjanlara sahiptir. Kontenjan sorunu yaşamamak için kısa bir zaman içerisinde başvuruların tamamlanması gerekmektedir. Ülkelerde yer alan İtalyan Büyükelçilikleri veya İtalyan Konsoloslukları, üniversiteler için başvuru formu bulundurmaktadır. Öğrenciler, seçmiş oldukları üniversitelerin derecelerine uygun olan başvuru formunu doldurmalıdır. Gerekli olan tüm belgelerin konsolosluğa teslim edilmesi şarttır. Evraklardan herhangi birinin eksik olması, başvurunun onaylanmamasına sebep olabilmektedir. Evrak eksikliği sebebi ile her yıl çok sayıda başvuru geri gönderilmektedir. Bu sebeple, Pava Education gibi bu alanda her türlü katkıyı sağlayabilecek eğitim danışmanlarının bulunduğu kurumlardan konu hakkında detaylı bilgi alınması yararlı olacaktır.

İtalya'da Eğitim

İtalya’da Eğitim

İtalya’da Lisan Eğitimi Başvurusu İçin Gerekenler Nelerdir?

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler, başvuru sürecinde çok sayıda belge hazırlamak durumundadır. Aracı kurumlar, öğrencileri gerekli belgeler konusunda bilgilendirmektedir. Başvuru belgeleri üniversitelere ve bölümlere göre değişmekte olup genellikle;

  • Pasaport fotokopisi (Pasaportlar en az 2 yıl süreye sahip olmalıdır)
  • Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları için sağlık sigortası belgeleri
  • İngilizce eğitim alacak kişiler için IELTS notu (en az 5.5) ya da TOEFL notu (en az 70) belgesi
  • Lise diplomasının aslı ve İtalyancası
  • Türkiye’de gerçekleştirilen üniversite sınavında barajın geçildiğine dair evrak
  • Üniversiteden alınan kabul mektubu
  • Tasarım, sanat, mimarlık gibi bölümler için daha önceki işlerin yer aldığı portföy

olarak belirlenmektedir. Başvuru sürecinde tüm belgelerin aynı zamanda İtalyanca tercümesi bulundurulmalıdır. Talep edilen belgelerin tamamı, aracı kurumlara ya da konsolosluğa iletilmelidir. Böylece başvuru tamamlanmış olacaktır.

 

İtalya’da Lisans Eğitim Süreçleri Hakkında

İtalyan eğitim sistemine göre, İtalya Eğitim Bakanlığı yalnızca tıp, mimarlık ve veterinerlik gibi lisans programlarının alımı için merkezi sınav sonuçlarına bakmaktadır. Ancak, sanat okullarında üniversiteler kendilerine özerk bir idari yapı kurmuşlardır. Bu sebeple, kendi sistemlerine uygun sınavlar düzenlemektedir. Bu sınavlarda öğrencilerde aranmakta olan başarı kriterleri, yine üniversiteler tarafınca belirlenmektedir. Bu uygulama sayesinde, İtalyan üniversiteler kendi belirledikleri çizgiler doğrultusunda bir vizyon oluşturmaktadır. Bunun sonucunda da ortaya oldukça başarılı üniversiteler çıkmaktadır.

Üniversiteler tarafından yapılan özel sınavlara ek olarak, öğrencilerin lisans eğitimlerinden önceki akademik ve sosyal hayatları da incelenmektedir. Öğrencinin dünyaya sunmuş oldukları önemsenmektedir. Daha önceki akademik yaşamlarında üretmiş oldukları makaleler, sunumlar, denemeler ve çalışmalar da incelenmektedir. Bu gibi alanlarda üretim yapmış olan öğrencilerin İtalyan üniversitelerinden kabul alması daha kolay olacaktır. Hatta, pek çok üniversite daha önce herhangi bir yayın yapmamış ya da bir ürün ortaya koymamış olan öğrencileri direkt olarak reddetmektedir.

Yurtdışında Okumak

İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya’da Lisan Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Üniversitelerden alınan diplomaların dünya çapındaki değeri, o üniversitenin saygınlığı ve kalitesi ile doğru orantılıdır. İtalya’da yer alan üniversitelerden alınan diplomaların Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır. Buna ek olarak, İtalyan üniversitelerin diplomaları uluslararası geçerliliği olan, bir diğer adı ile “mavi diploma” olarak adlandırılan bir özelliğe sahiptir. Mavi diploma, tüm ülkelerde geçerli ve denk sayılan bir diploma çeşididir. Bu sebeple, hemen her ülkede geçerli olan bir diploma sahibi olmak mümkün olacaktır. Mavi diploma, sunduğu geçerli ve denk olma imkanına ek olarak pek çok ülkede çalışma ve oturma izni konusunda yardımcı olmaktadır. Kişilerin çok sayıda bürokratik işten kurtulmasını sağlamaktadır.

İtalya’da lisans eğitimi toplamda üç yıldır. Türkiye’de Tıp Fakülteleri dışında 4 yıl olan lisans eğitimi süresi, İtalya’da olduğundan fazladır. İtalya’da lisans eğitimi almak, bir yıl kazandırmaktadır. Bir yıl kazanan öğrenciler, hayata daha erken başlayabilme fırsatı da yakalamaktadır. Yüksek lisans eğitimi için oldukça güzel bir fırsat oluşturan bu durum, gençlere zaman kazandırmaktadır.

İtalya’da lisans eğitimi İngilizce ve İtalyanca dil seçenekleri ile verilmektedir. İngilizce lisans eğitimi alan öğrenciler, orada yaşadıkları süre zarfından İtalyancayı da kolaylıkla öğrenebilmektedir. Böylece iki farklı yabancı dil öğrenmiş olma özelliğine sahip olma imkanı oluşmaktadır. Yeni bir dil öğrenmek, hem akademik anlamda hem de iş yaşamında avantaj sağlayacaktır. Türkiye’de ve dünyada çok sayıda İtalyan şirke bulunmaktadır. Dil bilme avantajı ile bu şirketlerde iş bulabilme şansı da artacaktır.

İtalya, oldukça geniş bir kültüre sahiptir. Tarih, mimari, resim, müzik ve gastronomi alanlarında zengin bir kültürü içerisinde barındıran ülke, her yıl çok sayıda turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Burada lisans eğitimi almak, kültürel anlamda da öğrencilere çok şey katacaktır. Özellikle sanat, mimari ve tasarım alanında eğitim görmek isteyen öğrenciler, İtalya’da lisans eğitimini tamamlamış olmanın avantajlarını meslek hayatlarında karşılaştıkları sorunlarda fark edecektir. Böylesine zengin kültüre sahip olan bir ülkede 3 yıl boyunca yaşamak, öğrencileri sosyal anlamda da geliştirecektir. Farklı kültürlerden yeni arkadaşlıklar edinmek de avantajlar arasında yer almaktadır. Yeni arkadaşlar edinmek, öğrencilerin kendileri için kuvvetli bir sosyal çevre oluşturmasına katkı sağlayacaktır. İtalya merkezli Pava Education olarak geleceğiniz için birçok artıyı size sağlayacak İtalya’da eğitim için her türlü desteği sizlere vermeye hazırız.


Emre

Eğitim, Kişisel Gelişim, Enerji, Bilim ve Teknoloji ile ilgilenen araştırmalar yapmaktayım. Uygun olanları sizlerle de paylaşmaktayım.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir