İyi Bir Gelecek İçin Feda Etmeniz Gereken 7 Şey

Başarının arkasındaki sır, kazandığınız kadar feda etmekten geçiyor. Geceleri gönüllü olarak fazla mesai mi yapmak istiyorsunuz? Yapıcı olmayan eleştirilere kulak mı tıkamak istiyorsunuz? Yapıcı eleştirilere kulak mı kabartmak istiyorsunuz? Şüphelerinizden, direncinizden, belirsizlikten ve kaçınma mekanizmanızdan kurtulmak mı istiyorsunuz? İşte tüm bunlar iyi bir gelecek için gerekli fakat öncelikle bir şeyleri feda etmek de gerekiyor. Feda etmeniz gereken 7 şeyi bu içerikte bulabilirsiniz.

Belirsizlik Korkusu

Bu hayatta hiçbir şey önceden belirlenmiş değildir ve dolayısıyla hiçbir şeyin garantisi yoktur. Kendi işinizi kurmak, yeni bir kariyere başlamak veya başkasının projesinde çalışmak, belirli bir yoldan çıktığınızı göstermez. Kesinlik aslında bir illüzyondan ibarettir ve sizi sürekli tam potansiyelinize ulaşmaktan alıkoyar. İyi bir gelecek için ilk feda etmeniz gereken şeylerden biri bu yüzden belirsizlik korkusudur.

Duygularınızı Umursamamak

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Öfkeniz, size nerede zayıf hissettiğinizi söyler. Kaygınız, hayatınızda bir şeylerin dengesiz olduğunu anlatır. Korkularınız, neleri önemsediğinizi belirtir. İlgisizliğiniz, nerede aşırı yorulduğunuzu ve tükendiğinizi gösterir. Eğer duygularınız rasgele duygular değilse, onlar birer habercidir. Eğer bir yerlere ulaşmak istiyorsanız, onların sizinle iletişim kurmasına izin vermelisiniz.

Problemlerin Var Olmadığını Düşünmek

Borçlarınızı bir yere not alın. Sağlığınıza zararlı olduğunu düşündüğünüz alışkanlıkları bir kenara not alın ve onları yenmenin bir yolunu bulun. Kimlere bir özür borçlu olduğunuzu düşünün. Hayatınızı yeni bir hale dönüştürmek için elinizden geleni yapın. Kendinize karşı dürüst olun. Bir deve kuşu gibi kafanızı kuma gömmek hiçbir işe yaramayacaktır. Eğer iyi bir gelecek istiyorsanız, bu dediklerimizin hepsini yapmalısınız.

Rahatsızlıktan Kaçınmak

Sizin tam potansiyelinize ulaşmanızı engelleyen tüm kötü alışkanlıklarınız, rahat bölgesinden çıkmak istememenizden kaynaklıdır. Birçok kişi, hayatını kendisini en rahat ettirecek şekilde yaşıyor ve rahatsızlık hissinin kendilerini ne kadar ileri götüreceğinden habersizler. Siz de iyi bir gelecek istiyorsanız, rahat bölgesinden çıkmalısınız.

Kurban Zihniyeti

Geçmişiniz, hayatınızın geri kalanını belirlemeyecektir. Hayatınızın şimdiki durumu da geleceğinizi etkilemeyecektir. Hayatınızı etkileyen asıl önemli şey ise hayatta karşılaştıklarınıza karşı almayı tercih ettiğiniz tavırlardır. Herkesin bu hayatta acı hikâyeleri vardır. Kimisi bu hikâyeler ile kendini tanımlar. Kimisi ise ajitasyon malzemesi olarak bu hikayeleri kullanır. Geçmişinizdeki acı olayları, geleceğe taşırsanız ancak bu acı olaylar sizin geleceğiniz olur. Eğer iyi bir gelecek arzu ediyorsanız, kurban zihniyetini geride bırakmalısınız.

Bahaneler

Bir yerde neden olamadığınızı açıklamanızda bir sıkıntı bulunmuyor fakat bahanelerinizi haklı sebepler olarak göstermek sizi istediğiniz yere hızlı bir şekilde götürmeyecektir. Bu hayatta bir şeyi ya yapmalı ya da yapmamalı. Ya durgunluk içinde zaman kaybedersiniz ya da nerede olduğunuz ve nerede olmak istediğiniz konusunda kendinize karşı dürüst olursunuz. Bahanelerinizin geçerliliği sizi kısa bir süre için mutlu edebilir fakat iyi bir gelecek için bahanelerinizi feda etmelisiniz.

Öğrenilmiş Çaresizlik

Öğrenilmiş çaresizlik, insanların hayatta birçok olumsuz durumla karşılaşması ve artık dış etkenler karşısında savunmasız olduklarını düşünmeleri durumu olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle öğrenilmiş çaresizlik sahibi kişiler, bu tip olumsuz durumları değiştirmeyi denemeyi de bırakırlar. Hayatınızın kontrolünün sizde olduğunu tekrar öğrenmek, iyi bir gelecek için çok önemli bir adım niteliğindedir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Matematik Nasıl Çalışılır? Püf Noktaları, Matematik Çalışma Rehberi

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir