Diğer

Kafa Sözlük Nedir? Nasıl Yazarı Oluruz?

Türkiye’nin en büyük küfürsüz interaktif ağı olarak bilinen kafa sözlük hakkında kısa bir gezintiye çıkacağız. Bu site, günümüz popüler kültür akımının aksine yazmak, okumak ve sosyalleşmek imkanı sunmakta. Kitap kulübü, radyo ve dergi gibi birçok alanda yazarlarının kendilerini ifade etmesine olanak tanıyan bu sözlük sitesinde herhangi bir şekilde reklam yok.

Tamamen yazarlarının geliştirmesi ile ilerlemek ile birlikte, içerisinde küfür kullanmak yasak.
Aynı zamanda, cinsiyetçi başlıklara karşı da bir tolerans göstermiyorlar.

Bildiğiniz üzere, interaktif mecraların sayısı her geçen gün azalıyor ve insanlar kendilerini ifade edebilecekleri alanlar bulmakta gün geçtikçe daha da zorlanmaktalar.

Tam da bu amaca hizmet etmek amacı ile kurulan kafa sözlük, yazarlarına yazarak kendilerini ifade edebilmek, kitap kulübü gibi aktiviteler ile sosyalleşebilmek imkanı sağlamakta. Küfürsüz ve cinsiyetçiliğin olmadığı bir sözlükte de sizlerin seviyesinde arkadaşlar edinebileceğiniz öngörüsünde bulunmak çok da zor değil.

Kafa Sözlük Nedir ? Nasıl Yazarı Oluruz?
Kafa Sözlük Nedir ? Nasıl Yazarı Oluruz?

Bildiğiniz gibi, pandemi sürecinde bir çoğumuz evlere kapandık. Sosyal hayatlarımız biraz daha sanal dünyaya taşındı. İşbu sebepten kafa sözlük’e de talep bir hayli fazla.
Sözlük yazarı olmak için yapmanız gereken birkaç ufak detay var, sizlere şimdi hızlıca bunlardan bahsedeyim. 

  • Bir nick belirleyip üye olmanız gerekmekte.
  • Üye olduktan sonra çaylak statüsünde başlarsınız, çaylaklıktan çıkmak için 5 adet tanım girişi yapmalısınız. Bu tanımlarınız değerlendirilip, her şey uygunsa çok kısa bir sürede yazarlığınız verilir.
  • Formatı okuyup, ona uygun şekilde tanım girmelisiniz ve küfrün yasak olduğunu da ekleyelim.

Nedir Bu Format? 

Unutmamalıyız ki, burası bir sözlük forum değil. Forum ile sözlüğü ayıran en önemli etken de formattır. Sözlük formatları tanımlamak üzerinedir.

Okuduğunuz başlığı tanımlamanız istenir.
Örnek olarak, başlık Ankara olsun diyelim.
Gireceğiniz tanım için ilk cümle, bu başlığı tanımlamak üzerine olmalı. Sonraki cümlelerinizde dilediğiniz kadar kişisel yorum katabilirsiniz.
Başlığı ben şu şekilde tanımladım : Türkiye’nin başkentidir. Benim de çocukluğumun geçtiği gri şehirdir, pek severim, pek de özlerim.

Bu şekilde formata uygun tanımlarınız ile dilediğiniz kadar içerik üretebilirsiniz, içerik üretirken de kitap kazanmanız pek mümkün. Kafa sözlük, üyelerine her ay belirli sayıda ücretsiz kitaplar gönderir. 

Aynı zamanda birçok içerik hakkında bilgi edinmenizi de sağlar. Hatta film önerileri ya da amazon dizi önerileri hakkında da diğer yazarların girdiği içerikleri okuyarak bir ön fikir edinmenizi de sağlar.

Üye alımı henüz açıkken sen de bu platformu değerlendirebilirsin.

https://kafasozluk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu