Kasık Fıtığına Ne İyi Gelir

Kasık fıtığına ne iyi gelir, ağrılı dönemlerde kasık fıtık ağrısına ne iyi gelir? Kasık fıtığı bir çok insanın başına gelen ağrılı bir rahatsızlıktır. Karın duvarının zayıflaması sonucu yırtılarak iç organların bu yırtıktan çıkmasına kasık fıtığı denir. Kasık bölgesinde oluşması ile adını bu şekilde almaktadır. Her yaşta kadın erkek fark etmeksizin görülen bu rahatsızlık genelde küçük çocuklarda ve ilerleyen yaşlarda görülür. Bebeklerde karın duvarının zayıflığı, çok ağlama gibi faktörlerle yırtıklar oluşabilir. Karın duvarı ya doğuştan zayıftır yada aşırı zorlanma yüzünden sonradan yırtılır. Genelde ağır iş yağan, ağır yük taşıyan kişilerde görülür.

Ağrıların sebebi ise bu bölgeden çıkan bağırsakların burada sıkışıp kalmasıdır. Bu gölge şişer ve hafif şiddetli ağrı yaparak kendini belli eder. Yüz üstü yatıldığında iç organlar yerine yerleştiği için şişlik iner. El ile içeri doğru bastırdığınızda da şişlik yerine yerleşecektir. Kasık fıtığına ne iyi gelir bu rahatsızlığa sahip olan  kişinin haklı olarak merak ettiği bir konudur. Bu rahatsızlığı bilinen en iyi çaresi ameliyat olmaktır. Yırtılan karın duvarı dikilerek tedavi edilir. Bunun yanında ameliyat sonrası ve ameliyat olmadan da bu rahatsızlığı rahatlatmanın ve iyileştirmenin yolları vardır. Özellikle yapılan karın kaslarını kuvvetlendirecek kasık fıtığı egzersizleri hem ağrıların geçmesini hemde fıtığın ilerlemesini önlemektedir.

Kasık Fıtık Ağrısına Ne İyi Gelir

Yürüyüş karın bölgesindeki tüm kasları sistematik bir şekilde hareket ettirir. Yürüyüş yaparak karın kaslarınızı kuvvetlendirerek fıtığın ilerlemesini durdurabilirsiniz. Günde 45-50 dakikalık tempolu, özellikle toprak zeminde yürüyüş yapmak kasık fıtığına iyi gelir.

Bisiklete binmek de fıtık için son derece önemlidir. Bisiklet pedalı çevirirken karın ve kasık kaslarınız kuvvetlenir. Buradaki bağların yeniden oluşumu sağlanmaya çalışır. Egzersiz fıtık için son derece önemlidir. Günde 45-50 dakika bisiklete binmek kasık fıtığına iyi gelir.

Yüzmek her türlü fıtığı iyileştirmede en yardımcı spordur. Yüzme kasların kuvvetlenmesini sağlarken kasık fıtığı ağrısını da iyileştirir. Günde 30 saatlik bir yüzme sonrasında bir de germe ve esnetme hareketleri yaparsanız kasların kuvvetlenmesini çok kısa sürede sağlamış olursunuz.

Kas gevşetici ağrı kesici yağlar kasık fıtığı ağrılarınıza iyi gelir. Özellikle lavanta yağı, ada çayı yağı, at kestanesi yağı ağrı kesici yağlar arasında gelir. Bu yağlar ile kasık ve karın bölgenize hafif bir masaj yaparak yağı iyice derinizin çekmesini sağlayın. Ağrıların geçmesinde ve bu gölgede oluşan hasarın giderilmesinde çok yardımcı olacaklardır.

Kasık Fıtığı Egzersizleri

Egzersizleri evde kendi başınıza da yapabilirsiniz. Bu egzersizler ile kasık ve karın bölgenizdeki kasları kuvvetlendirerek fıtığı ilerlemesine engel olursunuz. Aynı zamanda da kasların kuvvetlenmesi buradaki ağrıları azaltacaktır.

Bacakları tek tek kendinize doğru çekiyorsunuz. Bu egzersiz ile karın kaslarınız çok daha kuvvetlenecektir. Her bacağı 1 defa kendinize çekin ve sonra diğer bacağınıza geçin. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın.

Mekik çekmeye çalışmak karın kaslarını kuvvetlendirmeye çok yardımcı olur. Yarım mekik çekerek de yapabilirsiniz. En az gün içerisinde 10 defa yarım mekik çekmeye çalışın.

Yattığınız yerden bisiklete biner gibi bacaklarınızı çevirin. Bu hareketi en az gün içerisinde 30 defa yapabilirsiniz. Hareketleri yaparken kendinizi yormadan ve zorlamadan yapmaya özen göstermelisiniz.

Egzersizleri yapmak fıtığın ilerlemesinin önüne geçer. Ameliyat olmuşsanız kasları kuvvetlendirmek çok daha çabuk iyileşmenizi sağlar. Ameliyat kararı almadan öncede kasları kuvvetlendirmek çok faydalıdır. Ameliyat boyutunda olmayan fıtıklar içinde yapılan egzersizler sayesinde iyileşme oluşacaktır. Ağrıların geçmesinde ve fıtığın iyileşmesine fayda gösterecektir.

Kaynak: https://www.kadinvsaglik.com/


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

3 yorum

beste · 27 Eylül 2018 16:55 tarihinde

Kasık fıtığını güzel anlatmışsınız çok kaliteli bir makale.

    Emre · 29 Eylül 2018 17:56 tarihinde

    Teşekkür ederiz değerli yorumunuz için.

ahmet · 19 Ağustos 2018 01:58 tarihinde

Kasık fıtık ağrısına iyi gelenler güzel anlatılmış baya şey öğrendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir