Kedi Tüyü Zararlı mıdır?

Kediler sevecen dostlarımız olarak tanımlansa da kedi tüyü zararlı mıdır? Tarzında pek çok farklı sorunun sıklıkla dillendirildiği biliniyor. Evlerinde kedi beslemek isteyenlerin yanıtını en çok merak ettiği bu soru; özellikle bebek sahibi olan çiftler açısından da önemlidir. Elbette ki kedi tüyünün zararsız olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Özellikle kedi tüyü üzerinde yaşamlarını sürdüren toksoplazmozis parazitlerinin oldukça zararlı olduklarını söyleyebiliriz. Esasında parazit barındırmayan bir kedi tüyünün insan sağlığına pek bir zararı da bulunmamaktadır. Peki kedi tüyünde neden parazit oluşması mümkün olur?

Kedilerin Tüylerinde Parazit Nasıl Oluşur?

Haylaz bir o kadar da sempatik dostlarımız kedilerin tüylerinde parazit oluşumu sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bundan dolayı kedi tüyü zararlı mıdır? Sorusunun yanıtı genellikle ‘’evet’’ şeklinde yanıtlanır. Özellikle çiğ et ile beslenen kedilerin tüylerinde toksoplazmozis parazitinin oluşması gayet doğaldır. Yine fare yiyen kedilerde de bu tür parazitlere rastlanması gayet olağan bir durumdur. Bu parazit kedi et yedikten iki hafta içerisinde çoğalmaktadır. Kedi dışkısıyla söz konusu parazitin dışarıya atılması da mümkün olmaktadır.

Kedi Tüyü Zararlı Mıdır?

Kedi Tüyü Yutmak ve Zararları

Tabi ki dışkı yoluyla dışarıya atılmış olan parazitlerin 24 saat boyunca tehlikeli olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. 24 saat süreyle kedi dışkısının toksoplazmozis parazitini bulaştırma olasılığı oldukça yüksektir. Tabi ki söz konusu parazitin kedi kılına geçmesi de dışkı yoluyla gerçekleşmektedir. Dışkıyla bir şekilde temas etmiş kedilerin tüyleri artık tehlike saçmaya başlamış demektir.

Kedi Tüyündeki Parazitler İnsanlara Nasıl Geçer?

Şayet parazit barındıran kedi tüyünün bir şekilde yutulması söz konusu olmuşsa; sağlık açısından riskli bir durumun ortaya çıkması da kuvvetle muhtemeldir. Bununla birlikte sadece kedi tüyüyle değil; bir şekilde kedi dışkısının meyve ve sebzelere bulaşması sonrasında da söz konusu parazitin bulaşması mümkün olmaktadır.

Bütün bu bilgilerin ışığında kedi tüyü zararlı mıdır? Sorusuna kedi tüyünün doğrudan bir zararının bulunmamasına karşın; parazit barındıran kedi tüylerinin zararlı olduklarını söylemek mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda kedilerin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılmasının önemi bir kez daha net bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak; https://www.nasilneyapilir.com/kedi-tuyu-zararlimidir

Kategoriler: Diğer

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir