EğitimRehberlik

Kendinize Küçük Hedefler Koyun

Kendinize Küçük Hedefler Koyun

Başarılı mı olmak istiyorsunuz? O zaman kendinize çok küçük hedefler koymalısınız. Küçük hedefler koymak, başarıya ulaşmak için pek de doğru bir yol gibi görünmeyebilir fakat büyük hırslarınız da size engel olabilir.

Teoride size ilham verecek büyük şeyler, gözünüze hoş gelebilir fakat ilerlemenize faydadan çok zarar getirecektir. Hedeflerinizi çok yüksek belirlemek, sizi moralsiz bırakabilir ve sizi işe başlamak konusunda cesaretsizleştirebilir. Hele ki hedefinize ulaşmak için bir planınız yoksa veya hedefinize pek de yakın değilseniz, büyük hedefler koymak sizi cidden olumsuz etkileyecektir.

Herkes Gibi Ben de Büyük Hedefler Belirlemiştim

Blog yazmaya başladığımda tek bir hedefim vardı: Her gün mutlaka bir şeyler yazmak. Bazen yazdıklarım uzun ve felsefi düşünceler içeren yazılardı. Bazen de sadece 55 kelimeden oluşan gönderiler yazardım fakat 11 ay boyunca her gün bloğuma bir şeyler eklemeyi başardım.

Birkaç yıl sonra yazma konusunu daha ciddiye almaya başladım ve günde en az 2000 kelime yazmaya karar verdim. Bunun da gerçek bir yazarın hedefi olması gerektiğini düşünüyorum. Diğer kişilerden de ne kadar yazdıkları ile ilgili bilgiler edindim ve onlar ne kadar yazıyorsa ben de o kadar yazabileceğimi düşündüm.

Ne yazık ki her gün o kadar kelimeyi yazamadım. Bazı zamanlar oldu ki, tek kelime bile yazamadım. Problem ise hedeflerimin çok büyük olmasıydı. O zamanlar benim üretim kapasitem o kadar gelişmiş değildi. 2000 kelime yazamayacağımı düşündüğüm zamanlarda yazmaya başlamadım bile. Hayatımda böyle büyük bir değişikliği yapmak, bana zor gelmişti. Kısacası küçük hedefler size çok yardımcı olacaktır.

Küçük Hedefler
Küçük Hedefler

Büyük Hedefler Başarısızlığa Götürüyor

Birçok insan, hedeflerine ulaşmakta güçlük çekiyor. Yapılan araştırmalara göre kişilerin sadece yüzde 8’i yılın başında belirledikleri hedeflerine ulaşabiliyor. Bu durum, kişilerin akılsız olmasından değil başarı için yanlış yolu tercih etmelerinden kaynaklanıyor.

Kişilerin kendilerinden beklentileri çok yüksek oluyor. Beklentilerini karşılamak için çalışırken de çok sıkıntı çekiyorlar ve özgüvenleri zarar görüyor. Sonuç olarak, işleri tekrar bildikleri gibi yapmaya koyuluyorlar ve hedeflerine ulaşamıyorlar.

Eğer hedeflerinize ulaşma şansınızı artırmak istiyorsanız, mümkün olduğunca küçük hedefler belirlemelisiniz

Küçük Hedefler Neden Bizi Başarıya Götürür?

Hırsınızı desteklemek için doğru alışkanlıklara sahip olmalısınız. Küçük hedefler, alışkanlıklarınızın sürekli olmasını sağlar. Bir işi daha fazla yaparsanız, o işi yaparken daha az direnç hissedersiniz. Bir işi sürekli yapmanın toplam etkisi, hedefinize ulaşmanız konusunda size oldukça faydalı olacaktır.

Küçük alışkanlıklar, edinmek istediğiniz alışkanlıkların çok minik halleridir. Küçük alışkanlıklar sayesinde günlük 3000 kelime yazmak, 50 kelime yazmak gibi olur. Küçük alışkanlıklar konusunda başarısız olunması neredeyse imkânsızdır çünkü başaramadığınızda yaşayacağınız bir suçluluk duygusu yoktur.

Hedefimi günlük 2000 kelimeden 50 kelimeye indirdiğimde, yazma alışkanlığımı da tekrar kazanmış oldum. Böylelikle 50 kelimeyi 2 dakikadan daha kısa sürede yazabildiğimi fark ettim. Günlük 50 kelime hedefi çok küçük bir hedeftir. Öyle ki bu küçük hedefe zaman ayıramamak gibi bir durum söz konusu değildir.

Küçük hedefler belirlemenin iyi bir yanı daha var. 50 kelimelik bir şey yazarken kendimi 50 kelimeden daha uzun şeyleri yazarken bulmaya başladım. Küçük hedefler, benim başlama konusundaki direncimi de ortadan kaldırdı.

Burada Newton’un ilk hareket kanunu devreye giriyor. Hareket ederken, hareket halinde kalmak daha kolaydır. İvmem artıkça ulaşmak istediğim hedeflere daha da yaklaştığımı hissettim.

Olağanüstü hedeflere ulaşmak için büyük hedefler yerine küçük hedefler belirlemelisiniz. Standartlarınızı biraz düşürün, böylelikle hedeflerinize ulaşmanız için gerekli alışkanlıkları daha kolay oluşturabilirsiniz. Zamanı geldiğinde de ödülünüzün tadını çıkarabilirsiniz

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir? TYT Net Arttırma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu