EğitimRehberlik

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak hakkında ve kitaplara ilgi duymakta zorlanıyorsanız, sizi kitap okumak için motive edebilecek bir sürü yol biliyoruz. Eğer şansınız varsa, ilginizi çeken konuları anlatan kitapları tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz bir kitabı rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda okumalı ve okuduğunuz kitapla ilgili başkaları ile konuşmalısınız. Her gün belli bir zamanı kitap okumaya ayırarak çok kısa sürede birkaç kitap bitirebilirsiniz.

Ders Çalışma Ortamı
Ders Çalışma Ortamı

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

 1. Dikkatinizin Dağılmayacağı Bir Ortam Yaratın
 2. Kitap Okumadan Önce İşlerinizi Halledin
 3. Kitap Üzerine Notlar Alın
 4. Arkadaşlarınızla Kitap Hakkında Konuşun
 5. Kitap Kulübüne Katılın
 6. Yüksek Sesle Kitap Okuyun
 7. Kitap Ayracı Kullanın
 8. Her Gün En Az 20 Dakika
 9. Yatağa Yatmadan Önce veya Kalkar Kalkmaz
 10. Yanınızda Kitap Taşıyın
 11. Yolculuk Ettiğiniz Zamanı Değerlendirin

1) Dikkatinizin Dağılmayacağı Bir Ortam Yaratın

Öncelikle kitap okumak için sessiz, sakin ve rahat bir yer bulmalısınız. İyi aydınlatılmış bir odada rahat bir koltuk veya dışarıda bir hamak işinizi görecektir. Televizyon, dizüstü bilgisayar, telefon ve tablet gibi tüm teknolojik aletleri de ortadan kaldırmalısınız. Böylelikle dikkatiniz kolay kolay dağılmayacaktır.

2) Kitap Okumadan Önce İşlerinizi Halledin

Zihninizin bir şeyleri düşünmesine veya hayal kurmasına izin verirseniz, okuduğunuz kitaba kolayca konsantre olamazsınız. Yapılmamış tüm işlerinizi ve diğer her şeyi bir kenara bırakın ve kitap okumaya konsantre olun. Eğer ev ödevi yapmanız veya çamaşır yıkmanız gerekiyorsa, önce bu işleri halletmeniz gerekir. Bu işleri hallettikten sonra kitap okumaya başlayabilirsiniz.

3) Kitap Üzerine Notlar Alın

Eğer kitap okurken karakterle ilgili bilgileri unutuyorsanız, kitapta geçen olayları, kişileri ve yerleri not almayı deneyebilirsiniz. Kitap hakkındaki düşüncelerinizi, tepkilerinizi ve tahminlerinizi de not alabilirsiniz. Kitap okurken yanınızda bir kalem kağıt bulundurmayı unutmayın. Üzerine notlar almak, kitap okuma alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

4) Arkadaşlarınızla Kitap Hakkında Konuşun

Yeni bir kitabı okumaya başladığınızda arkadaşlarınıza, ailenize ve çalışma arkadaşlarınıza okuduğunuz kitabı daha önce okuyup okumadıklarını sorabilirsiniz. Eğer daha önce sizin okuduğunuz kitabı okudularsa; kitabın konusu, hikâyesi ve karakterleri hakkında onlarla konuşabilirsiniz.

Eğer daha önce o kitabı okumadılarsa, kitabın size ilginç gelen bölümlerini veya size bir şekilde tanıdık gelen karakterler hakkında konuşabilirsiniz. Arkadaşlarınıza ve çalıştığınız yerdeki kişilerden kitap tavsiyeleri de alabilirsiniz.

5) Kitap Kulübüne Katılın

Kitap kulüplerinden birine katılmak, kitap okumak konusunda size cesaret katacaktır. Kulüplerinin kütüphanesindeki özel kitapları da okuma şansınız bulunur. Üstelik okuduğunuz kitaplar hakkında, diğer üyeler ile konuşabilirsiniz. Gazetelere ve internetteki çeşitli Web sayfalarına bakarak sizin için uygun bir kitap kulübü olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Örneğin 1000kitap.com sayfası, çok faydalı bir kitap kulübü olarak kullanabilirsiniz. Arkadaşlarınızdan ve iş yerindeki kişilerden oluşan bir kitap kulübü de oluşturabilirsiniz.

6) Yüksek Sesle Kitap Okuyun

Eğer kitap okurken odaklanma sorunu yaşıyorsanız,  kitabın birkaç sayfasını sesli olarak okumayı deneyebilirsiniz.  Birkaç sayfayı sesli okumak, sözcüklerin kendisine ve anlamına odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Eğer kamuya açık olan bir alandaysanız ve başkalarını rahatsız etmek istemiyorsanız, mırıldanarak kitap okuyabilirsiniz. Sesli kitap okumak, kitap okuma alışkanlığı kazanmak için deneyebileceğiniz en iyi yollardan biridir.

Kitap Ayracı Kullanmak
Kitap Ayracı Kullanmak

7) Kitap Ayracı Kullanın

Kitap ayracının tek amacı, kaldığınız sayfayı belirlemek değildir. Ayracını kaldığınız satırı belirlemek için de kullanabilirsiniz. Kitap ayracını okuduğunuz satırın altına koymak, sadece o satıra odaklanmanızı sağlayacak ve sayfanın diğer bölümlerine meraklı gözlerle bakmanıza engel olacaktır. Kitap ayracını bir satırı okumayı bitirdikten sonra bir alt satıra kaydırmalısınız.

8) Her Gün En Az 20 Dakika

Günün istediğiniz bir zamanında 20 dakika kitap okumalısınız fakat bu süreyi asla ve asla daha küçük zaman birimlerine ayırmamalısınız. Her gün 20 dakika kitap okumak, kitap okuma alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Zamanlayıcıyı 20 dakikaya (isterseniz 30 veya 40 dakikaya) ayarlayıp kitap okursanız, ne kadar süre boyunca kitap okuduğunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer 20 dakikadan sonra kitap okumaya devam etmek istiyorsanız, mutlaka devam edin.

9) Yatağa Yatmadan Önce veya Kalkar Kalkmaz

Yatmadan önce kitap okumaya başlarsanız, birkaç sayfa okuduktan sonra kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz fakat kalkar kalkmaz kitap okursanız, okuduklarınızı daha iyi anlayabilirsiniz ve okuduğunuz kitaba daha ilgili olabilirsiniz. Yatmadan önce ve kalkar kalkmaz kitap okumayı deneyin. Böylelikle bu ölü zamanları da değerlendirmiş olursunuz.

10) Yanınızda Kitap Taşıyın

Doktorda, sevgilinizi beklerken ya da park içerisinde dinlenirken kitap okuyabilirsiniz. Kitabınızı çantanızda, cüzdanınızda veya sırt çantasında taşıyarak boş olduğunuz her an kitap okuyabilirsiniz.  Televizyonlarda sıkça gördüğümüz reklam aralarında kitap okumak bile kitap okuma alışkanlığı kazanmanızda faydalı olacaktır.

Seyahat Ederken Kitap Okumak
Seyahat Ederken Kitap Okumak

11) Yolculuk Ettiğiniz Zamanı Değerlendirin

Otobüsle, trenle veya başka bir toplu taşıma aracıyla işe gidiyorsanız, yanınıza kitap alıp işe giderken okuyabilirsiniz. Eğer birileri sizi işe ya da okula bırakıyorsa, bu fazladan zamanı kitap okumak için ayırabilirsiniz. Eğer araba sürüyorsanız, doğal olarak kitap okuyamazsınız fakat burada sesli kitaplar devreye giriyor. Sesli kitapları dinlemek, kitap okumakla eş değer bir aktivitedir.

Tavsiye Videomuz, Beyhan Budak hocamızın kanalından. Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu