SavaşlarTarih

Kösedağ Savaşı, Nedenleri, Sonuçları, Hakkında Bilgiler

Kösedağ Savaşı

Kösedağ Savaşı sonrası, Anadolu Selçuklu Devleti yıkılma sürecine girmiştir. 1243 yılında yapılan bu savaş, Moğolların zaferiyle sonuçlanmıştır. Moğollar tarafından kolay bir zafer ve Selçuklular için kötü bir leke olarak kalmıştır.

Kösedağ Savaşı Hakkında
Kösedağ Savaşı Hakkında

Kösedağ Savaşının Nedenleri

Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında yaşanan Babai İsyanı, Anadolu Selçuklu Devleti’ni oldukça yıpratmış ve Moğolların saldırı planını devreye sokmuştur. Alâeddin Keykubat döneminde Selçuklulara yaklaşamayan Moğollar bunu fırsat bilerek, Baycu Noyan’ı başa getirdiler. Anadolu’nun içlerine girerek Selçukluları atma planları yapan Moğollar, Kafkaslardaki Gürcü ve Ermeni desteğini de yanına aldılar. Babai İsyanı sırasında saldırarak halkın mallarını yağmalayarak zulümler yapan Moğolların haberini alan Keyhüsrev, 80 bin kişilik ordusunu toplayarak, Sivas da Noyan’ı bekledi. Fakat Gıyaseddin Keyhüsrev’in tecrübesiz olması onun komutanlardan fikir almasına sebebiyet veriyordu. Komutanlardan fikir almak yerine devlet yöneticilerinden fikir alan Keyhüsrev, ordularını Sivas’ın Kösedağ bölgesine getirdi. Ayrıca bu bölge stratejik açıdan da kötü bir yerdi. Öyle ki savunma yapabilecek düzenli bölgeler olmadığı gibi sulak ve otlak bir alandı.

 

Kösedağ Savaşı’nın Gelişimi

Kösedağ Savaşı için hazırlıklarını yapan Keyhüsrev, Moğolları beklemeye koyuldu. Fakat yine tecrübesizliğinden dolayı devlet yöneticilerinin saldırı tavsiyesine uyan sultan, düşmanı saldırıyla karşılamaya karar verdi. Moğollar hilal taktiğini uygulayarak geri çekilmeye başladılar. Selçuklular ise öncü kuvvetlere saldırarak zafer kazandıklarını sandılar. Baycu Noyan, verdiği emirle geri dönüş yaparak Selçukluların etrafını sardı. Kendi öncü kuvvetlerinin yenildiği duyan Keyhüsrev, mağlup olduklarını zannederek hiçbir eşya almadan geri çekildi. Fakat ordu bundan habersiz savaşa devam etmekteydi.

Kösedağ Savaşı Hakkında
Kösedağ Savaşı Hakkında

Kösedağ Savaşı’nı terk eden Keyhüsrev’in haberini gece vakti alan orduda otağlarını terk ederek geri çekildi. Selçuklular için hazin bir şekilde bitecek Kösedağ Savaşı, bir nevi tecrübesizliğin bedeliydi. Otağların boş olduğunu gören Moğollarda bu durumdan şüphelenerek, savaşa iki gün ara verdiler. Kösedağ Savaşı’nı bitirmek isteyen Moğollar, tekrardan saldırı için bölgeye geldiklerinde kimsenin olmadığını görünce şaşkınlıkla izlediler. Moğollar için kolay kazanılan, Selçuklular için kolay kaybedilen Kösedağ Savaşı ile birlikte, Erzincan, Sivas ve Kayseri’yi alan Moğollar birçok yağma girişimine girdiler.

Kösedağ Savaşı’nın Sonuçları

  • Selçuklular için utanç verici bir savaş olan Kösedağ Savaşı, onları yıkılma sürecine sokmuştur.
  • Savaşı kolay bir şekilde kazanıp Anadolu’ya kadar giren Moğollar, birçok yıkım, yağma ve katliam yapmıştır.
  • Bu katliamlar ise Gıyaseddin Keyhüsrev’in veziri Mühezzibüddin Ali tarafından sonlandırılmıştır. Fakat bunun için ağır vergiler ödenmesi kabul edilmiş ve Baycu Noyan’a siyasi ve şahsi hediyeler ve tavizler verilmiştir.
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Türk Tarihinin Kronolojisi - Savaşlar 
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Malazgirt Savaşı Hakkında, Özeti, Haritası, Sonuçları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu