Makale çevirisi, akademik çevirinin alt dalı olan bir çeviri türüdür. Tez çevirisi, makale çevirisi, ödev, proje ve belirli alanlarda yapılmış çalışmalar/araştırmalar ile ilgili çevirilerin hepsi akademik çevirinin kapsama alanındadır. Akademik çeviri, bilimsel anlamda yazılan tüm metinleri kapsayan geniş bir alan olması sebebiyle geniş bir kitle tarafından sıkça tercih edilir. Akademik çeviri türleri arasında en çok talep gören çeviri türü ise makale çevirisidir.

Tercüme Bürosu Çevirimvar.com - Çeviri Hizmeti

NE ZAMAN MAKALE ÇEVİRİSİNE İHTİYAÇ DUYULUR?

Bölümünden yeni mezun olan birçok genç mezun veya alanlarında kendilerini geliştirmek isteyen birçok kişi mezun oldukları alanlarla ilgili yüksek lisans veya doktora programlarına katılmak için başvuruda bulunurlar. Kabul edildikten sonra uzun ve zorlu bir süreç onları bekler. Bol bol araştırma yapmak, makaleler okumak ve bilgilerini artırmaları gerekir. Bu eğitim sırasında genellikle makalelerin İngilizce dilinde yazılması sebebiyle makale çevirisine ihtiyaç duyarlar. Bu eğitimleri başarıyla tamamladıktan sonra bir kısmı üniversitelerde kalıp hoca olabilirler. Üniversitede öğretim görevlisi/araştırma görevlisi olmak birçok sorumluluğu beraberinde getirir. Sürekli kendi alanıyla ilgili yeni gelişmeleri takip ederler ve kendileri de çalışmalar/araştırmalar yaparak kendi alanlarına önemli katkıda bulunurlar. Seçtikleri veya ilgilendikleri alanla ilgili konuda yaptıkları araştırma sonucunda makale yazarlar ve yayınlanması için birçok dergiye gönderirler. Uluslararası kabul gören birçok prestijli dergi mevcuttur ve buralarda yazının yayınlanması büyük bir başarıdır. Prestijli dergiler genellikle bu makaleleri İngilizce dilinde talep ederler. Yazılan makalenin İngilizceye çevrilmesi ona uluslararası bir kimlik kazandırır. Bu prestijli dergilerde makalenizin yayınlanmasını istiyorsanız profesyonel tercüme bürolarından makale çevirisi için destek almanız gereklidir.

HANGİ ALANLARDA MAKALE ÇEVİRİSİ YAPILIR?

Yazımızın en başında akademik alanın çok geniş olduğundan bahsetmiştik. Bu sebeple makale çevirisi de çok geniş bir alanı kapsar. Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık, fen bilimleri, eğitim bilimleri, sağlık bilimleri gibi birçok anabilim dalı mevcuttur. Bu alanlardan herhangi birinin bölümünden mezun olmuş ve alanınızla ilgili yüksek lisans/doktora eğitimi alabiliyor olabilirsiniz. Alanınızla ilgili makale çevirisine ihtiyaç duyduğunuzda tercih ettiğiniz tercüme bürosunda alanınızla ilgili daha önce deneyimi olan tercümanla çalışmanız çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Çünkü diyelim ki tıbbi bir makale çevirisine ihtiyacınız var; bu makalede çok fazla tıbbi terminolojik kelimeler mevcut olacaktır ve bu alanda bilgisi olmayan bu kelimelere hâkim olmayan bir tercümanın çevirisinden istediğiniz verimi almanız mümkün olmayabilir.

Çevirimvar.com - Çeviri Hizmeti

NASIL MAKALE ÇEVİRİSİ HİZMETİ ALABİLİRİM?

Çevirimvar tercüme bürosu uzun yıllardır hizmet veren, kendini kanıtlamış, müşteri memnuniyeti odaklı bir tercüme bürosudur. Her biri kendi alanında uzman profesyonel tercüme ekibinden makale çevirisi için hemen destek alabilirsiniz. Dilerseniz Ankara’daki şubemize başvurabilir veya evinizden hiç çıkmadan online olarak makale çeviri hizmeti alabilirsiniz. Sizlere bir tık uzağız.

Sağlıklı günler.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Klasik Yemek Odası Takımları

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir