SavaşlarTarih

Malazgirt Savaşı Hakkında, Özeti, Haritası, Sonuçları Nelerdir?

Malazgirt Savaşı

Malazgirt Savaşı, Bizans ve Selçuklu arasında geçmiş olan bu savaş, 1071 yılında olmuştur. Dandanakan Zaferinden sonra gözünü batıya çeviren Selçukluların yeni hedefi Malazgirt olmuştur. Selçuklular artan zaferler ve genişleyen topraklar ile Doğu Roma İmparatorluğu’na komşu olmuştur. Siyasi açıdan Anadolu topraklarına sahip olan Doğu Roma, henüz kültürel açıdan kendine tabi edememiştir. Ayrıca Doğu Roma içinde bulunan devletlerde mecburen onlara bağlıydı. Selçuklular verimli topraklarda sınırlarını genişletmek ve islamı yaymak için, Doğu Roma’ya sefer planları yapıyordu.

Malazgirt Savaşı

Malazgirt Savaşının Nedenleri

  • Türklerin İslamiyeti yaymak istemesi ve Anadolu topraklarını yurt edinmek istemesi
  • Doğu Roma içerisinde bulunan devletlerin Selçukluları tercih etmesi. Ki, Selçuklular yaptığı seferlerde hiçbir yeri yakıp yıkmıyor sadece Doğu Roma askerlerini hedef alıyordu. Bu sayede bu devletlerinde gönlünü kazanıyordu.
  • Doğu Roma’nın Türkleri Anadolu’ya yaklaştırmak istememesi
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yassı Çemen Savaşı

Malazgirt Savaşı Öncesi Durumlar

Malazgirt Savaşı Haritası

Doğu Roma kraliçesi Eudoxie devleti yönetmeye yetemediği için hapiste bulunan Romen Diyojen’i çıkartarak onunla evlendi. Böylece tahta geçmek için planlar yaparak hapse atılan Diyojen, kraliçe tarafından hapisten çıkartılarak imparatorluğun başına geçirildi.

Bu sıralarda Selçuklularda Anadolu’ya seferleri hızlandırarak yavaş yavaş iç bölgelere doğru geliyordu. Romen Diyojen de durumu kontrol altına almak için bazı bölgeleri ele geçiriyordu. Selçuklular İslam devletlerine karşı risk oluşturan Şii-Fatimilerin yönetimine son vermek için Mısır’a yol alırken, Doğu Roma ise Anadolu’da kendilerine tabi olmayan Ermenileri öldürerek kendi gücünü gösteriyordu.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Bağdat Seferi, Fethi Sebepleri ve Sonuçları Neledir?

Diyojen, ordusundan aldığı güvenle gözünü diğer İslam devletlerine dikmişti. Selçuklu ordusunun başında bulunan Alparslan ise bunu öğrenince Mısır seferinden geri dönerek Malazgirt ovasında hazırlıklara başladı.

Alparslan, Diyojen’e bir elçi göndererek düşmanın tavrını ölçmek istiyordu. Anlaşılacağı üzere Diyojen, Selçukluları küçümseyerek elçiyi geri göndermiştir. Mısır seferi dönüşünde 40 bin kişiyle savaşa hazırlanan Selçuklular, 70 bin kişilik Doğu Roma ordusuna karşı çıkmak zorundaydılar.

Sultan Alparslan, Doğu Roma ordusu içinde bulunan Peçenek ve Uz Türklerine gizlice ittifak teklif ettirerek, kendi adına savaşmasını söylemiştir. Bunu kabul eden Türkler, Roma ordusu içinde bulunsa da Selçuklular adına savaşacaktı.

Turan taktiğiyle önce okçular aracılığıyla düşmanı yıpratan Türk ordusu sonra yavaşça geri çekilerek kaçma izlenimi vermişlerdir. Diyojen de bunu bilmeden hızlıca onları takip ediyordu. Bir süre sonrada Peçenek ve Uz askerleri de Selçuklulara katılmıştı.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   İkinci Haçlı Seferi

Ermenilerin de düşmanlığını kazanması nedeniyle onlarda savaştan çekilmişlerdi. Daha fazla kayba dayanamayan Diyojen teslim olarak esir alındı. Böylelikle Selçukluların yarı ordusuyla büyük bir zafer kazanılarak, isimlerini tarihe yazdırdılar.

Malazgirt Savaşı

Malazgirt Savaşın Sonuçları

  • Malazgirt savaşı ile beraber Anadolu’nun kapısı Türkler için tamamen açılarak yeni fetihlerin önü açılmıştır.
  • Günümüz Türkiye’nin temelleri de Malazgirt Savaşı ile atılmış oldu.
  • İlk Türk beylikleri doğuda oluşmaya başladı.
  • Doğu Roma’nın İslam devletleri üzerindeki baskısı sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu