Matematik Nasıl Çalışılır? Matematik temel anlamda sayıların, şekil veya çoklukların yapı ve özelliklerini inceleyen bilim olarak tanımlanabilir. Matematik nasıl çalışılır sorusunu cevaplamadan önce şunları belirtmekte fayda var. Dersin içeriğine hakim olmak için yoğun bir düşünme kabiliyetine sahip olmak gerekir. Buna ek olarak, matematikte başarıyı elde edebilmek için öğrencinin aynı zamanda sağlam bir alt yapıya sahip olması da gerekmektedir.

Bu sebeple, matematik dersinde başarılı olmak isteyenlerin öncelikle geçmişten kalma alt yapı eksiklikleri varsa onları tamamlamaları şarttır. Çünkü bu eksiklikler sürekli önlerine çıkıp onların başarılı olmalarını zorlaştıracaktır. Eski yıllardaki eksiklikleri tamamlamak için yaz tatilleri gibi uzun tatiller değerlendirilebilir.

Matematik Nasıl Çalışılır

Matematik Nasıl Çalışılır

Bunun dışında, matematik dersinde yalnızca konu çalışmak yetmez. Konuyla ilgili olabildiğince fazla soru çeşidi görülmesi ve çözülmesi son derece önemlidir. Ayrıca, soruyu iyi anlamak çözmenin yarısıdır. Soruda verilenleri ve istenenleri tespit edip hangi yoldan gidileceğini bulmaya çalışmak son derece önemlidir. İşlem hatası yapmamaya da dikkat edilmelidir.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Ders Notları ve Konu Özetleri (YKS Son Tekrar Notları) PDF İndir

Matematik dersinde başarılı olabilmenin bir diğer şartı ise derslere girmeden önce hazırlıklı olmaktır. Derse girmeden önce öğrencinin hazırlık yapmış olması konu ile ilgili beynini çalıştırmış olması ve konuya özgü soruları olması demektir. Bir konu ile ilgili kendi kendimize sorular sormuş ve cevap alamamışsak o konuyu öğrenmemiz çok daha kolay olur. Ders esnasında ise konuları veya formülleri ezberlemek yerine mantığını anlayıp sebep sonuç ilişkisi kurmak önemlidir.

Sonuç Olarak; Matematik Nasıl Çalışılır?

Bir diğer nokta ise evde bireysel olarak matematik dersi çalışma konusudur. Bunun için bir çözümlü soru bankası edinmek oldukça önemlidir. Konu çalışıldıktan ve her detayı anlaşıldıktan sonra yoğun bir şekilde soru çözmeye başlamak gerekir. Soruları önce çözümüne bakmadan çözmeli, eğer başaramıyorsanız çözümüne bakıp o şekilde kendi başınıza yeniden çözmelisiniz. Bu arada ilk etapta çözemediğiniz soruların hepsini işaretleyin ve ertesi gün aynı soruları tekrar çözmeye çalışın. Yine de çözemediğiniz sorular varsa çözüme bakmadan çözebilene kadar bu süreci o sorular için devam ettirin. Unutmayın, yeteri kadar inatçı ve kararlı olursanız bir konuyu ya da bir soruyu mutlaka anlayıp çözebilecek duruma geleceksiniz.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir