Metalurji ve Malzeme Mühendisliği adını sık sık duymuş olsak bile, çok fazla bilgimizin olmadığı da karşımıza çıkan gerçek değerlerden bir tanesidir. Nitekim bu bölümü okuyanların gelişme göstereceği alanlar, hangi meslek gruplarına giriş yapabildikleri, çalışacakları sektörler gibi pek çok alt madde incelenmeye mahkum bir noktada yer almaktadır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyanların genel hatları ile beraber nasıl bir süreç içerisinde donanımlı bir meslek erbabı olacakları konusu da bu noktada detaylandırılması elzem olan olgulardan bir tanesidir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği - 2
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği – 2

Hangi Alanlarda İş Bulabilir?

Öncelikle Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nin genel bir tanımını yapmanın bu noktada doğru olacağını düşünüyoruz. Zira mesleğe adım atmadan önce bu iş kolu hakkında daha fazla fikir sahibi olmanız seçiminizi de dorudan etkileyecektir.

Maddenin ham halinden başlayarak, dizayn etmede, üretim sürecinde ve ortaya çıkan kalitenin kontrolü noktasında bu bölümden mezun olanların iş fırsatlarını yaratabileceklerini vurgulayalım. Kısacası bir ürünün giriş, gelişme ve sonuç aşamalarının her birinde aktif olarak rol alabilmeniz mümkün kılınmış durumda.

Bunun bir yansıması olarak da tabi ki fazla sayıda sektör içerisinde iş sahibi olmanıza olanak tanınmış oluyor. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak doğru bir yaklaşım biçimi olacaktır.

  • Demir-Çelik Sanayii
  • Uzay ve Havacılık Sanayii
  • Makine İmalat Sanayii
  • Cam ve Seramik Sanayii
  • Döküm Sanayii
  • Manyetik Malzeme Üretimi
  • Biyomedikal Malzeme Üretimi

Görüldüğü üzere birbirinden farklı olmasına rağmen hemen hemen her iş kolu içerisinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunlarının meslek sahibi olması olağan gelişmelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği - 3
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği – 3

Bu Meslek Gelecek Vaat Ediyor Mu?

Malzeme genel olarak hemen her madde içerisinde bulunan bir kavramdır. Dolayısı ile malzemenin var olduğu sürece Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinin gelecek hakkında en ufak bir kaygı taşımadan sürdürülebilir meslekler grubuna sokmamız da mümkündür. Hal böyle olunca tabi ki bu bölümü bitirip burada iş fırsatı yaratmak isteyenlerin de belirli ayrıştırıcı özelliklerini bünyelerinde barındırmaları gerekmektedir.

Yani sadece ilgili bölümü bitirip hemen iş aramaya koyulmadan önce, başvuruda bulunacağınız firmanın personel grubunu araştırmak ve bilgi seviyenizi bu kıstaslara göre yükseltmek de lehinize bir durum olacaktır. Ek bir yan dal, yabancı dil, staj gibi pek çok donanımı sağlayan olguları da bu noktada sunuyor olmanız meslek grubunun içerisinde bir adım öne geçmenizi de mümkün kılan etmenlerden bir tanesi olacaktır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşı Ne Kadar?

Her meslek grubunda olduğu gibi Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinin içinde en çok merak edilen sorulardan bir tanesinin maaş skalası olduğunu tahmin ediyoruz.

Kamusal bir platform içerisinde görev almak gibi bir niyetiniz varsa maaşınızın 4,275 TL olacağını söyleyebiliriz. Ancak genel olarak mühendislerin tercih ettiği gibi özel sektör alanına eğiliminiz varsa maaşınızı donanımınıza göre alacağınızı da vurgulayalım.

Ancak yapısal olarak özel sektörde mühendis maaşlarının 6,000 TL civarına varan geniş bir yelpaze içerisinde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 

Bu arada ODTÜ’nün Youtube kanalının tanıtımını yaptığı bu mesleğinde Videosunu izleyerek bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir