Mezuna Kalmak

Çoğu ülkede olduğu gibi Türkiye’de de öğrenciler üniversiteye girebilmek için sınava tabi tutulurlar. Bir öğrenci bu sınavla lise son sınıfta karşılaşır. Öğrencini sınavda hak etmiş olduğu puan istediği üniversite için yeterli ise o üniversiteyi tercih edip yerleşir. Ancak puanı istediği hiçbir üniversiteye yerleşmesi için yeterli değil ise mezuna kalır. Yani liseden mezun olduktan sonra bir yıl sınav için tekrar hazırlanır. Ancak bu bir yıl olmak zorunda değildir. Üniversite sınavına lise mezunu olmak şartıyla her yaştan Türk vatandaşı girebilir. Mezuna kalmak sizlere yarar sağlayabileceği gibi bu durumdan zarar ile çıkmanız da mümkündür.

Mezuna Kalmanın Zararları

Çoğu insan için en büyük zorluğu arkadaşlarından ayrılmaktır. Ancak hayallerin peşinden koşmak büyük bir erdemdir. Mezuna kalmak kişiye genel olarak psikolojik açıdan zarar verir. Örneğin çevredeki insanların sözleri kişiyi daha çok etkiler. İnsanların kişiyi başarısız olarak gördüklerini düşünülebilir. Bunun yanında kişide kendini başarısız biri olarak görebilir. O kişi Resmi olarak işsiz olarak görünür. Aile sigortası 18 yaşına girildiğinde artık kişiyi kapsamaz. Çünkü o kişi artık öğrenci değildir. Kendini tanıtırken mezuna kaldım diyen kişinin çekinip utanma ihtimali yok değil. Ayrıca 12 sınıfta çalışılmış olan her şeye tekrar çalışmak gerekmektedir. Aslında tüm bunların hepsi sınav stresini bir kez daha yaşamanın sonuçlarıdır.

Mezuna Kalmanın Yararları

İlk olarak artık yazılı derdi yok. Lise bitti. Bu sayede mezuna kalınan sene ders çalışmak ve aktiviteler için artık daha fazla zaman var. Mezuna kalmak büyük fedakarlıktır. Bu yüzden sınav daha çok önemsenmeli. Tamamen sınava odaklanılmalı. Çünkü yapacak başka bir şey yoktur. Ayrıca sınav dönemi bir kez geçirilmiş olması kişiye çok büyük bir deneyim sağlar. Tüm bunlar kişiye başarıyı getirecektir. Mezuna kalmanın en büyük yararı budur.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler, Tüyolar Nelerdir?

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir