Meslek Rehberi

Mimarlık Nedir? Görevleri Nelerdir? Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

Mimarlık mesleği hem analitik düşünebilmeyi hem de bir inşanın detaylarını belirleme açısından her daim sıcaklığını koruyan iş gruplarından bir tanesidir. Her çeşit yapının, kullanıcıların ihtiyaçlarının düşüncelere göre doğru tasarımı yapabilmek ve bu tasarımın gidişatını denetlemek de mimarlık mesleğinin görev tanımlarından bazıları olarak ön plana çıkmaktadır.

Hal böyle olunca tabi ki mimarlık mesleği ile merak edilen pek çok sorunun varlığı da insanların kafasında soru işareti olarak beliriyor.

Mimarlık Nedir? - 2
Mimarlık Nedir?

Mimarların Görevleri Nelerdir?

Mimarlar genel olarak kendi alanlarına özgü olarak bir takım görev yapıları içerisinde bulunabilirler. Bina planı çizmek, proje tasarlamak, kişilerin isteklerini yerine getirmek, araştırma metotlarını sunmak gibi pek çok görev çizelgesi mimarlık mesleği için dile getirilebilecek seviyede yer almaktadır.

Bunların dışında insanların bir mimardan bekledikleri de önemli detaylardan bir tanesidir. Zira bir binanın yapıldıktan sonra nasıl bir kullanım ve görsel vaat edeceği, plana uygun olup olmadığı ve onarım için müsait olup olmadığı da mimarların görevleri arasında yer almaktadır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadar?

Nasıl Mimar Olunur?

Mimar olabilmek için şekil ve uzay ilişkilerini özümseme, görsel sanatlara ilgi duyma, yaratıcı düşüncenin var olması, yeniliğe açık olma, tasarımı kaliteli hale getirme gibi pek çok nitelik mimar olabilmenin şartları olarak gösterilebilir.

Tabi ki bunların dışında manevi duyguların da mimarlık mesleği için son derece önemli olduğunu vurgulayalım. İnsanların isteklerine cevap verebilme, anlayış ile karşılama gibi olguların da mimarlık mesleğinin gereksinimlerinden olduğunu söylemek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Mimarlık Nedir? - 3
Mimarlık Nedir?

Mimarlık Yapılan Çalışma Ortamları

Mimarlar genel olarak bürolarda, ofislerde veya devlet kurumlarının kendileri için ayrılmış olan pozisyonlarında faaliyet gösterme şansına sahip olmaktadırlar.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Meslek Seçemeyenler

Tabi ki yapılan işin boyutu, projenin neler vaat ettiği gibi konular da mimarların önem vermesi gereken konuların başında gelmektedir. Hal böyle olunca inşaatlar ve tamir işlerinin yapıldığı bölgeler de mimarların ilgi alanları içerisinde yer almaktadır.

Mimar Maaşları Ne Kadar?

Esasına bakıldığı zaman normal şartlarda mimarlık en çok gelir elde edilen meslek gruplarının başında gelmektedir. Hal böyle olunca mimarların maaş politikaları da aslında kendileri tarafından belirlenen detaylar olarak söylenebilir.

Nitekim her projenin var olma noktasında mimarlara ihtiyaç duyduğu düşünülürse kariyer bakımından da asla geri götürmeyecek iş kolları arasında mimarlığı söylemek yanlış bir tutum olmayacaktır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Avukatlık

Belirli bir tecrübeye ve eğitime sahip olan mimarların sektör içerisinde 3 bin ila 4 bin lira arasında bir gelir etmeleri olanaklar içerisinde yer almaktadır. Bundan bağımsız olarak yapılacak olan ek projeler ve tasarımlar ile beraber bu miktarın daha fazlasını kazanım olarak hanelerine geçirmeleri de son derece kolay bir noktada yer almaktadır.

Tabi ki burada devreye giren tecrübe ve referans kavramları da mimarlık mesleği açısından geliri belirleme noktasında önemli olgular olarak ön plana çıkmaktadır.

MİMARLIK TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Bu arada Hocalara Geldik Youtube kanalının tanıtımını yaptığı bu mesleğinde Videosunu izleyerek bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu