SavaşlarTarih

Miryokefalon Savaşı

Miryokefalon Savaşı

Kılıçarslan ile Bizans arasında meydana gelen Miryokefalon Savaşı, Türkleri Anadolu’dan atmak için yapılsa da bunda başarısız olunmuştur. Malazgirt Savaşı ile birlikte Anadolu’ya giren Selçuklular, Bizans’ın işine gelmediği için sürekli planlar yapıyordu. Selçuklular bu sırada kendilerine karşı gelen beyliklere karşı sefer düzenliyordu. Zengi Atabeyliği’nin beyinin ölmesi üzerine, II. Kılıçarslan, Danışmentli Beyliği’ne son vererek Anadolu’daki egemenliğini arttırmış oluyordu. Fakat bu sayede Bizans’da istediğini elde edebilmek için haçlılardan yardım istedi. Bu sayede Zengi’nin ölümünden sonra oluşan boşlukta kendine yer bulabilecekti.

Miryokefalon Savaşı
Miryokefalon Savaşı

Savaş Öncesi Durum

Selçuklular kazandığı zaferlerle daha da ileri giderek Anadolu’yu Türkleştirme hedefindeydi. Bizans imparatoru Manuel ise Selçukluların ilerleyişini durdurmak ve bu topraklarda gücüne güç katmak için kendine ordu topluyordu. 2. Kılıçarslan ise Manuel’den var olan barış anlaşmalarını yinelemek istiyordu. Fakat Manuel bu toprakların kendine verilmesini ve Türk seferlerinin durdurulmasını istiyordu. II. Kılıçarslan bunu kabul etmediği gibi ordusuyla beraber Bizans’a ait yerlere saldırdı. Manuel ise Danişmentli Beyi’ni Anadolu’ya göndererek güvenli bir tampon bölge oluşturmak istedi. Fakat bunda başarısız olan Manuel, Zünnun ve Şahinşah’ı geri çağırdı. Manuel ikinci barış teklifini de reddedip, amcasının oğlunu Selçuklu üzerine göndererek, Konya’ya doğru yola çıktı.

Miryokefalon Savaş'nın Yapıldığı Yer
Miryokefalon Savaş’nın Yapıldığı Yer

Savaşın Gelişimi

Savaştan önce Selçuklular ve Bizanslılar Niksar’da karşı karşıya gelse de bu çarpışma da Bizans komutanı Andronikos öldürüldü. Türk tarihi için önemli olan Miryokefalon Savaşı için Manuel, Konya’yı alarak Denizli’ye ilerledi. Bizans ordusu ilerlerken tahrip edilen yerler ve yüklerinin ağır olması nedeniyle oldukça zorluk çekiyordu. Bu yüzden Miryokefalon kalesinin oradan geçmeyi planladılar. Selçuklu ordusu Bizans’tan zayıf kalsa da zamanla takviye yaptı. Selçuklu ordusunun yıpratma yaparak saldıracağını anlayan Bizans komutanları bunu Manuel’e söylese de bazı maceracıların sözüne uyarak bunu reddetti.  1176 yılında sarp geçitten içeri giren Bizans ordusu başta zayiat vermese de Selçukluların konuşlandığı yerden çıkmasıyla ağır kayıplar vermeye başladılar. Geçitte sıkışan askerler ne yapacağını bilemedikleri için açık hedef haline geliyorlardı. Geçitten zorda olsa çıkmayı başaran Bizans ordusu, yine de savaştan çekilemezdi. Manuel savaştan geri çekilmeyi düşünse de komutanların eleştirileri yüzünden bundan vazgeçmek zorunda kaldı. Savaşın üçüncü gününde içinden çıkılamayacak hale giren Bizanslıların tüm birlikleri yok oldu. Savaşı Selçuklular başarıyla kazanmış oldu.

Miryokefalon Savaşı’nın Nedenleri

  • Türklerin Anadolu’daki egemenliğini güçlendirmek istemesi ve Türk birliğini sağlamak istemesi,
  • Bizans topraklarına sürekli saldıran Türkmenlerin, savaşın çıkmasını hızlandırması,
  • Bizans’ın, Türkleri Anadolu’dan atarak, buralara tamamen hâkim olmak istemesi ve Selçuklulardan bazı topraklar istemesi Miryokefalon Savaşı’nın nedenleri arasındadır.

Miryokefalon Savaşı’nın Sonuçları

  • Bizans ağır bir yenilgi aldığını kabul ederek, Selçukluların Anadolu hâkimiyeti kesinleşti.
  • Ordunun tamamen yok olmayacağını düşünen II. Kılıçarslan, Manuell’e barış anlaşması yaptı.
  • Bu savaştan sonra Bizans’ın Anadolu üzerindeki emelleri sona ermiş oluyordu.
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Malazgirt Savaşı Hakkında, Özeti, Haritası, Sonuçları Nelerdir?
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Türk Tarihinin Kronolojisi - Savaşlar 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu