Mühendislik Bölümleri Taban Puanları

Üniversiteye giriş sisteminin değişmesiyle birlikte öğrenciler üniversiteye girişte TYT + AYT sınavlarına girecek. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adı verilen sınavın ilki 2018 yılında yapıldı. Sınav sisteminin değişmesinin yanında bölümlerin alım yapacağı puan türleri de değişti. Tüm mühendislik bölümleri sayısal (SAY) puan türüyle alım yapacak.

Türkiye’de hizmet veren vakıf ve devlet üniversitelerinde 71 adet mühendislik bölümü yer almakta. Mühendislik Taban Puanları bağlantısını ziyaret ederek mühendislik programlarının taban puan, tavan puan, başarı sıralaması, kontenjan, yerleşen aday sayısı, bölümde okutulacak dil, burs durumu gibi bilgileri tablo halinde görebilirsiniz. 2019 ve sonrasında sınava girecek öğrenciler tabloda yer alan bilgilere göre üniversite tercihlerini yapabilirler.

Örnek verecek olursak;

Şu an popülaritesi yüksek mühendislik bölümlerinin başında Endüstri Mühendisliği gelmektedir. https://www.unibilgi.net/endustri-muhendisligi-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari/ bağlantısından Endüstri Mühendisliği programının taban puan & başarı sıralamasını tablo halinde görebilirsiniz. Taban puanlar en yüksek puandan en düşük puana göre sıralanmış olup vakıf ve devlet üniversiteleri arasında sıralanmıştır.


Emre

Eğitim, Kişisel Gelişim, Enerji, Bilim ve Teknoloji ile ilgilenen araştırmalar yapmaktayım. Uygun olanları sizlerle de paylaşmaktayım.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir