Nasıl Motive Olurum?

Kendi kendimizi motive etmek, bu hayattaki en önemli şeylerden biridir. Motive olmak demek başkaları tarafından kolay manipüle edilmemezi ve öğrenmeye daima açık olmamızı sağlar. Kendimizi motive etmek zaman zaman biraz zor olabilir fakat bu içerikte nasıl motive olurum sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Olumlu Düşünün

Aklımız olumsuz düşüncelerle doluyken bir şeyleri başarabilmek gerçekten çok güçtür. Bu gibi düşünceler, gün boyu yataktan çıkmamamıza neden olur. Olumlu düşünmek, kendimizi motive edebilmenin ilk şartıdır.

Eğer kendinizi olumsuz düşünceler denizinde yüzüyor halde bulduysanız, kendinize bir dur diyerek bu düşünceleri durdurabilirsiniz. Hele ki motivasyonunuz hakkında olumsuz düşünceleriniz varsa, dikkatinizi başka yöne çekmelisiniz. Önünüzde yapmanız gereken bir iş mi var? Hemen ona konsantre olmayı deneyin.

Motive olmak için olumsuz düşünceleri olumlu bir formata çevirmeyi deneyebilirsiniz. Yağmur yağdığı için üzgün olmak yerine yağmura farklı bir açıdan bakabilirsiniz. Örneğin toprağın çoktan beri kuru olduğunu ve toprağın yağmura ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz. Arka bahçemi sulamaya gerek kalmadı veya sakinleşip bir kitap okuyabilirim diye düşünebilirsiniz.

Nasıl Motive Olurum demeyin, Kendinize Güvenin

Dünyanız hakkında olumlu düşünürken, kendiniz hakkında da olumlu düşünmelisiniz. Eğer bir işi başaramayacağınızı düşünüyorsanız, o işe verdiğiniz emeklere yazık olacaktır. Neden yapamayacağınız bir iş için zaman harcayasınız ki? Tabii ki de harcamayacaksınız.

Başlangıç için daha önce elde ettiğiniz başarıları bir hatırlayın. Geçmişte neleri başardınız? Elinizde ne gibi kaynaklar vardı? Geçmişte elde ettiğiniz tüm başarıları bir düşünün. Peki, neden şimdi o başarılara tekrar ulaşamayasınız?  Daha önce benzeri başarıları yakaladınız. Motive olmak için kendinize güvenmeniz şarttır.

Aç Olun

Les Brown;  motivasyon hakkında konuşurken “aç olmalısınız” cümlesini sürekli tekrarlar. Brown’ın burada asıl demek istediği yapmak istediğiniz bir şeyi gerçekten istemeniz gerektiğidir. Bir şeyleri düşünmek güzel olabilir fakat geçici hevesler sizi hiçbir yere taşımaz. Bir şeyi yapmak istemiyorsanız, o işi yapmak için neden kendinizi motive ediyorsunuz?

Bazen neyi istediğiniz ve neyi istemediğiniz konusunda kafanız biraz karışık olabilir. İşe odaklanmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Peki, o yol bir yere çıkıyor mu? Eğer Hawaii’de bir tatil yapmayı arzuluyorsanız, gerçekten Hawaii’ye gitmek isteyip istemediğinizi bir düşünün. Aklınızda bir amaç varken yapmak istemediğiniz bir şeyi yapmak daha kolaydır.

Aksiliklere Hazırlıklı Olun

Yol boyunca hatalar olacağını bilerek bir işe başlamak çok önemlidir. Kendiniz hakkında mükemmeliyetçi olmanız, kafanızı karıştıracak ve daha kolay pes etmenize neden olacaktır. Elbette ki, başarısız olacağınız zamanlar da gelecek. Bu yüzden tekrar ayağa kalkabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Motive olmak için her zaman tekrar ayağa kalkabileceğinizi hatırlamanız gerekir.

Başarısızlıkların ve aksiliklerin sizinle bir alakası yoktur. Bu gibi durumlar, insan doğasının bir parçasıdır. Bazen hatalarınız yüzünden başarısız olursunuz bazen de kontrolünüzün dışındaki bir takım olaylar yüzünden başarısız olabilirsiniz.

Olumlu Hedeflere Konsantre Olun

Neyi istemediğimizi ve nelerden korktuğumuzu bilmek çok kolaydır. Bizi neyin mutlu edeceğini kestirmek ise oldukça zordur fakat bir şeyler yapabilmek için korkularınız yerine olumlu hedeflerinize odaklanmalısınız. Fakir olmak istemiyorum yerine her ay şu kadar para biriktirmek istiyorum diye düşünmelisiniz. İkinci düşünce, ilkine göre daha ulaşılabilir ve daha az korkutucu bir düşüncedir.

Hedeflerinizi Küçük Tutun

Çok büyük hedeflerinizin olması sizin için yorucu olabilir. 7 bölümden oluşan bir kitap gördüğünüzde, 7 bölümün 7’sini aynı anda okumak zorunda değilsiniz. Bir bölümünü okuyup diğer bölümleri sonra okuyabilirsiniz. Kalan bölümler hala sizin emrinizdedir ve onları başka bir zaman da okuyabilirsiniz. 10 kilo vermeyi hedeflemek yerine her hafta 1 kilo vermeyi hedefleyebilirsiniz. Motive olmak için hedeflerinizi küçük tutmalısınız.

Bu arada hedeflerinizi küçültmek için size yardımcı olacak olan Kendinize Küçük Hedefler Koyun yazımızı okuyarak, ilerleyişinizde olumlu bir gelişme görebilirsiniz.

İlerlemenizi Takip Edin

Zamanın başlangıcından beri insanlar, amaç ve yön aradılar. Bu amaçlar, sadece varoluşçulukla bağlantılı değildir. İşimizde, ilişkimizde ve hatta hobilerimizde bile bir amaç ararız. Bir şeyler bize boş geliyorsa, o şeyi yapmak istemeyebiliriz. Kilo vermek olsun, fazla mesai yapmak olsun veya üniversite sınavı için hazırlanmak olsun ne yaptığınıza ve niye yaptığınıza mutlaka dikkat edin. Böyle yapmak sizi gaza getirecek ve davranışlarınızın olası sonuçlarını gösterecektir.

Davranışlarınızı ve davranışlarınızın sonuçlarını takip ettiğinizden emin olmalısınız. Sonuçlara bakıp sadece başardım diye sevinç naraları atmamalısınız. Sonuçlara baktığınızda sizin için neyin iyi olduğuna ve neyin iyi olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer üç farklı ders çalışma yöntemi denediyseniz, hangisinin sizin için daha iyi olduğunu tespit etmelisiniz. Böylelikle kendiniz için bir düzen ve strateji belirleyebilirsiniz. Motive olmak için izleyebileceğiniz en iyi yollardan biri de belki de budur.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   İkinci Öğretimin Faydaları - Zararları

Birde Sizin için Önerdiğimiz birinin Videosu var Motivasyon konusunda. Uzm. Psikolog “Beyhan Budak. İyi Seyirler.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir