Meslek Rehberi

Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Nükleer enerji mühendisliği alanı atom çekirdeği ile ilgili olan çeşitli deneyler gerçekleştirilmekte ve bazı çalışmalar yapıldıktan sonra bu çalışmalar orantısında enerjinin tıp, ısınma, çevre, güvenlik, atık yönetimi, bombalar ve fizik alanlarında oluşturdukları etkilerine bakılarak yeni gelişmeler sağlanmaktadır.

Nükleer enerji dalında Türkiye`de bulunan mühendislik eğitimi veren tek üniversite Hacettepe Üniversitesidir. Türkiye`de pek çok gelişme yaşamamış olan bu bölüm dünya üzerinde oldukça fazla gelişmiş bir bölüm olmaktadır. Yakın zamanda ülkemizde de enerji mühendislerinin sayısının artması beklenmektedir.

Nükleer Enerji Mühendisliği Ne İş Yapar?
Nükleer Enerji Mühendisliği Ne İş Yapar?

Nükleer Enerji Mühendisi Kimdir?

Nükleer reaktörlerin güvenlik sistemlerinin oluşturulması, işletilmesi ve aynı zamanda geliştirilmesini yapan kişilerdir. Bu bölümü bitiren kişiler nükleer santrallerde hazırlanmakta olan enerjinin ekonomik ve güvenli bir duruma getirilmesi yönünde çalışmalar yapmaktadır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Beslenme ve Diyetetik Nedir? Ne İş Yapar?

İlgili olduğu konu hakkında kullanılması gereken malzeme ve maddelerin özelliklerinin belirlenmesi maksadı ile laboratuvar çalışmaları yapmalı ve alanı ile alakalı teknolojiler üzerinde araştırmalar yapıp, proje ve raporlar hazırlamalıdır.

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Nükleer enerji mühendisliği bölümünün temel derslerini matematik, kimya ve fizik oluşturmaktadır. Bununla beraber eğitim zamanı süresinde temel mühendislik, nükleer santral ve reaktör tasarımı, reaktör fiziği, nükleer yakıt ve yakıtın yönetimi, enerji, bilgisayar programlama, radyasyon algılama ve ölçme gibi birçok dersler üniversitelerde öğretilmektedir.

Nükleer Enerji Mühendisliğinin Gelecekteki Yeri Ve Önemi Nelerdir?

Her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile beraber bu bölümü bitiren deneyimli kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda işçinin az olması ve her daim işçi talebinin artması nükleer enerji mühendisliğinin tercih edilmesi için önemli hususlardandır. Birçok kişi gelecekteki önemini bildiği için bu bölümü seçmektedir.

Nükleer Enerji Mühendisliği Nerelerde Çalışır?
Nükleer Enerji Mühendisliği Nerelerde Çalışır?

Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları Nelerdir?

Türkiye`de enerji mühendislerinin iş olanakları çok sınırlı sayıdadır. Fakat bu bölümde eğitim sınırlı sayıda kişilere verildiği için meslek elemanları araştırmaya yönelik şirketlerde görev almaktadır. Nükleer enerji mühendisliği alanında yabancı dil bilgisi oldukça önemli yere sahiptir (daha çok İngilizce) daha rahat ve kolay koşullarda iş bulabilmektesiniz.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Diş Hekimliği Nedir? Ne İş Yapar?

Bu bölümden mezun olanlar enerji sektörlerinde, endüstriyel üretim tesislerinde, enerji santrallerinde, araştırma laboratuvarlarında ve tıbbi laboratuvarlarda, özellikle de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, TÜBİTAK VE TEAŞ`de çalışabilmektedir.

Nükleer Enerji Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Türkiye`de Mersin Akkuyu`da nükleer santralinde mühendis gerekli olması haberi ile duyurulan bir bölümdü. Santralde çalışacak kişiler öncellikle Rusya`da uzun bir eğitim sürecinden geçirilecek ve ardından 3.000 dolar gibi yüksek miktarlar karşılığında işe başlayacağı duyurulmuştu.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Gıda Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Nükleer santralde çalışmak isteyen mühendislerin birçok sorumlulukları bulunmaktadır. Nükleer atıkların hiçbir zarar almadan saklanması ve nükleer maddelerden oluşan sistemlerin yeniden tasarlanması ve nükleer maddelerden ibaret olan santralin güvenli bir şekilde kapatılması, toplumun herhangi bir hasardan korunması için tüm risklerin sıfıra indirilmesi gibi ayrıntıları mevcuttur.

NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Bu arada Doğru Tercih Youtube kanalının tanıtımını yaptığı bu mesleğinde Videosunu izleyerek bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu