Meslek Rehberi

Odyoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları Hakkında Bilgiler

Odyoloji, sağlık sektörünün en yeni meslek gruplarından bir tanesidir. Henüz tam olarak görev tanımı veya mesleğin gereksinimleri insanlar tarafından bilinmiyor. Ancak odyolog olmak sağlık kurumlarında aranan iş kollarının başında geliyor.

Zira mesleğin daha ayrıntılı bir şekilde incelemeye tabi tutulması da muhtaç olunan konulardan biri olarak söylenebilir. İşitme sorunu yaşayan insanlara yardımcı olma, denge sorunu yaşayan bireylere çözüm sunabilme anlamında asil görevli olan odyologlar için geleceğin son derece parlak olduğunu da vurgulayalım.

Zira bu mesleği icra edenlerin sayısının hastalara oranla hala yetersiz seviyede olması ve odyolog ihtiyacının sağlık sektöründe var olması mesleği seçmek isteyenlere gerekli emareleri sunuyor.

Odyoloji Nedir
Odyoloji Nedir

Odyolog Maaşı Ne Kadar?

Tabi ki yukarıda belirtmiş olduğumuz detayların bir sonucu olarak odyoloji okuyarak odyolog olanların maaş durumlarına da değinmeden geçmek doğru olmayacaktır. Özellikle kurum ve kuruluşlar içerisinde bu denli ihtiyaç kapsamında iken tabi ki maaş miktarının da diğer görevlilere göre daha üst noktada yer aldığını söyleyelim.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Veterinerlik

Yeni mezunların maaşları 3 bin lira, biraz daha tecrübeye sahip olanların 6 bin liralık maaşlar ile işe giriş yaptıklarının altını çizmek gerekiyor. Öyle ki odyolog olarak gelişim sağladığınız takdir de bu maaşların katlanmakta. Kısa bir zaman dilimi içerisinde artış yaşadığını da gözlemlemeniz mümkün durumdadır..

Odyolog Nasıl Olunur?

Odyolog olabilmek için üniversitelerin Odyoloji bölümünü bitirmek gerekmektedir. Çok yeni bir iş kolu olmasından ötürü üniversitelerin şu an yeterli bölüme ev sahipliği yapmadığını da bu noktada belirtmek yanlış olmayacaktır. Ancak ilgili bölümleri bulup yerleştiğiniz zaman önünüzün oldukça açık olduğunu ve kariyer planlaması yapma noktasında olumlu kazanımları sağladığını da vurgulamak lazım.

Odyoloji Nedir
Odyoloji Nedir

Odyoloji İş İmkanları

Popüler mesleklerden bir tanesi olarak görülen odyologlar iş imkanları açısından da kendilerini şanslı görebilirler. Özellikle büyük şehirlerde yer alan kliniklerin odyolog ihtiyaçlarının oldukça yüksek seviyede olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yazılım Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? İş İmkanı Nasıldır?

Hal böyle olunca henüz yeni mezun veren okulların da bu alanda ihtiyaca yönelik olarak odyolog yetişmekte. Buda önemini benimsemiş olmaları da kritik süreçlerden birisi haline geliyor.

Nitekim bunun yanı sıra odyoloji mesleğini icra etmek isteyenlerin kulak burun boğaz, dil ve konuşma terapistleri, özel eğitim uzmanları gibi hizmet veren sağlık kurumlarında da var. Ve bu durum belirli doktorların yanında çalışmaları mümkün kılınan olgulardan bir tanesidir.

Odyoloji Maaşları Ne kadardır?

Mesleğe yeni başlayan ve tecrübeli çalışanların diğer mesleklerde olduğu gibi bu meslekte de maaş farklılığı görülecektir. Yeni mezunların maaşları 2300 TL olmaktadır. Tabi çoğu yer asgari ücret vermektedir. Gelişen ve genel ortalama maaş 3500 TL olarak görülmekte olup, uzmanların maaşları 4500 TL ve üzeri alabilmektedirler.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yazılı ve Sözlü Tercümanlık Mesleği

Odyoloji mezunlarının kendilerine ait özel iş yeri açabilme şanslarının da mevcut konumda olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Zira işitme cihazının satışı ve bakımı konusunda kendilerine güvenen odyologların varlığı da günümüz dünyasında artmakta. Ve sık karşılaştığımız pek çok firmanın içerisinde yer almaktadır.

Özellikle işitme engelli birey sayısının gün geçtikçe arttığının da farkında olmanız ile beraber kariyer planlamanızı bu yönde yapmanız akılcı bir yaklaşım olacaktır. Odyoloji okuyarak odyolog olmak için tabi ki sabırlı bir yapınızın da olması beklenmektedir.

ODYOLOJİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ… 

Bu arada Hocalara Geldik Youtube kanalının tanıtımını yaptığı bu mesleğinde Videosunu izleyerek bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Eğer hala hangi mesleği seçme konusunda kararsız kalıyorsanız, Meslek Seçim Rehberi için yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu