Paragraf Soruları Nasıl Çözülür sorusunun cevabı için öncelikle yazarın ne anlatmak istediğini anlamak çok önemlidir. Bu özellik de zamanla ve iyi bir okuma alışkanlığı kazanılarak yapılabilir. Okuma alışkanlığı kazanmak için de birden fazla yol bulunmaktadır. Paragraf sorusu çeşitlerini çözmenizi kolaylaştıracak bu önerileri, içeriğimiz de bulabilirsiniz.

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür? Çözülmeli?

Mutlaka İnceleyin: Bolca soru çözebilmeniz için sizler için listelediğimiz Paragraf Soru Bankası Önerileri yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Paragraf Soruları Çözerken Yazarın Bakış Açısını Anlamaya Çalışın

Paragraf soruları, zaman zaman uğraştırıcı olabilmektedir. Bir paragraf sorusunu çözmeye başlamadan önce ilk olarak yapmanız gereken yazarın görüşlerini anlamaya çalışmaktır. Yazar neyi tartışıyor paragrafta? Karşı geldiği bir konu mu var? Ya da bir konuyu mu destekliyor? Cevap, mutlaka çözdüğünüz paragrafın içindedir. Paragrafı dikkatlice okuyup yazarın ne anlatmak istediğini ve onun bakış açısını anlayabilirsiniz.

Paragrafın Ana Düşüncesini Bulun

Yazar, paragrafı yazarken hangi varsayımları ve gerçekleri kullanıyor? Paragraf sorusuna olan cevabınız, paragrafın ana düşüncesi ile örtüşmelidir. Yazar, paragrafı yazarken yeni bir fikir mi ortaya koyuyor yoksa daha önceden var olan birtakım bilgilerin üzerine ekleme mi yapıyor? Tüm bunları keşfetmeniz sorunun cevabına daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Geçiş Cümlelerine ve Kelimelerine Dikkat Edin

Konunun akışı sürerken dahası, aslında, özellikle ve buna benzer kelimelere dikkat etmelisiniz. Bu kelimeler, yazarın konunun akışını değiştirmek için paragrafa eklediği özel kelimemelerdir. Yazar; ancak, yine de ve daha önemlisi gibi kelimeleri daha önce yazdıkları ile çelişen düşünceleri dile getirmektedir. Dolayı, sonuç olarak, bu durumda, başlangıçta ve sonradan gibi kelimeler ise kronolojik veya mantıksal sıralamayı yapmak için kullanılan kelimelerdir.

Diğer Cümlelere Dikkat Edin

Paragrafın ilk cümlesinden son cümlesine kadar dikkatle okuyun. Paragrafın içindeki cümleler, paragrafın son cümlesiyle birebir aynı anlamı taşımalıdır. Böylelikle karşınıza gelen tüm paragraf sorusu çeşitlerini rahatlıkla çözebilirsiniz.

Sondan Bir Önceki Cümleyi Dikkatle Okuyun

Sondan bir önceki cümle, paragraf sonuçlanmadan önce oluşturulan cümledir. Verdiğiniz cevap, bu cümle ile mantıksal olarak örtüşmelidir. Böylelikle ister İngilizce ister Türkçe olsun birçok paragraf sorusunu kolaylıkla cevaplayabilirsiniz. Paragraf soruları için en avantajlı durum da budur aslında.

Örnek Bir Paragraf Sorusu;

Kalite, tamamıyla kullanılan malzeme ve işçiliğe bağlı bir durumdur. Bir enstrüman el yapımı da olsa fabrikasyon da olsa belirli bir bütçenin altındaki enstrümandan çok fazla bir performans beklenemez. Bir ustaya enstrüman  yaptırmanın büyük avantajı, yaptırmış olduğunuz enstrümanın tüm yapısını, geçmişini bilen birinin olması ve herhangi bir sorun olması durumunda yapan kişi ile iletişime geçebilmenizdir.

Bu parçaya göre aşağıdakilerden hangisi, el yapımı olan enstrümanların fabrika yapımı olanlardan iyi olmasının nedeni olarak gösterilebilir?

  1. Ucuz olması
  2. Ustanın her şeyini bilerek yapması
  3. Metal olması
  4. Yaparken içine sevginin de katılması
  5. Yapımının çok uzun sürmesi

Siz de bu saydığımız yöntemler ışığında yukarıdaki paragraf sorusunu kolaylıkla çözebilirsiniz. Eğer paragraf sorusu çeşitlerini çözmek için daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, Türkçe öğretmeninize her zaman bu konuyu danışabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda da Rüştü Hocanın Paragraf Sorularını nasıl çözmeniz gerektiğini anlattığı kısa bir video var. İzlemenizi tavsiye ederiz.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Hangi Derse Nasıl Çalışılır? YKS, LİSE Dersleri Nasıl Çalışılmalı?

Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir