SavaşlarTarih

Pasinler Savaşı Hakkında, Nedeni, Sonucu, Önemi Nedir?

Pasinler Savaşı

Bizans kuvvetlerinin Musa Yabgu’nun oğlu Hasan Bey’in etrafını Pasinler çevresinde sarmasıyla durum kötüleşmiştir. Cesurca çarpışan Hasan Bey, Pasinler çevresinde şehit oldu. İbrahim Yinal ve Kutalmış’ın görevlendirildiği bu savaş büyük bir zafere neden olacaktı.

Türk tarihine adını yazdıran Pasinler Savaşı, 18 Eylül 1048 yılında yapılmıştır. Savaş, Selçuklular ve Bizanslılar arasında yapılan en büyük savaşlardan biridir. 50 bin kişilik Bizans ordusu, hem Türkleri atmak hem de kendini dünyaya ispat etmek için Pasinler Ovası’nda çarpışmaya hazır bekliyordu.

Bizans ordusunda Rum, Ermeni, Gürcü gibi birliklerden oluşmaktaydı. Selçukluların hilal taktiğiyle kazandığı bu savaşı İbrahim Yinal ve amcası kontrol ediyordu. 12 saat gibi bir sürede sona eren savaş, Bizans ordusunun yok edilmesiyle bitmiştir. Gürcü komutanının da savaşta esir edilmesi dolayısıyla, serbest bırakılması için ganimet teklif edilmiştir. Fakat Tuğrul Bey bu teklifi reddederek komutanı serbest bırakmıştır.

Pasinler Savaşı Hakkında

İlerleyen Dönemler

Savaşı Selçukluların kazanması nedeniyle Bizans anlaşmaya yapmaya mecbur bırakılmıştır. Bu yapılacak anlaşmaya göre Bizans, İstanbul’da yıkılan camiyi yeniden yaptıracak ve Tuğrul Bey adına hutbe okutacaktır.

Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Yassı Çemen Savaşı

Fakat bunu gururuna yediremeyen Bizans, anlaşmayı reddeder ve Doğu Anadolu civarına ordu gönderir. Daha sonra başında Tuğrul Bey’in olduğu bir orduyla ilerleyen Selçuklular, Bizans’ı yeniden hüsrana uğratarak, Erciş, Bayburt, Erzincan ve Kemah’ı ele geçirir.

Tuğrul Bey aldığı başarılar sonucunda Malazgirt’i ele geçirmek için yola çıkar. Fakat mevsimsel nedenlerden dolayı geri çekilir. Çağrı Bey’in oğlu ise Anadolu’nun fethinin devam edilmesi için görevlendirilerek birçok şehri ele geçirmiştir. Bunlar; Sivas, Kayseri, Kars ve Ani olmuştur.

Pasinler Savaşı Nedenleri

  • Selçukluların Anadolu’da topraklarını genişletmek istemesi ve Anadolu’ya yerleşmek istemesi,
  • Dandanakan Zaferi sonucunda gelen başarılar,
  • Bizans’ın Türk akınlarını engellemek istemesi Pasinler savaşı nedenleri arasında gösterilebilir.
  • Ayrıca bu savaş Selçuklular ile Bizanslılar arasında geçen ilk savaş olduğu için tarihte büyük önem taşımaktadır.
Mutlaka Bunu da İnceleyin:   Türk Tarihinin Kronolojisi - Savaşlar 

Savaşın Sonuçları

  • Pasinler Savaşı’nı Selçukluların kazanmasıyla Gürcü kralı Liparit esir alınmıştır. Ayrıca savaş sonucunda özgüven kazanan Selçuklular, Anadolu fethini hızlandırdılar.
  • Bizans’ın savaşı kaybetmesi tüm dünyada yankı uyandırınca, zayıflığını herkes görmüştür.
  • İkili anlaşmalar ile savaş bitirilmiştir.
  • Malazgirt Zaferine doğru giden yolda hızlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu