Pişman Olmanıza Neden Olabilecek Şeyler

Pişmanlık duymak hayatımızın bir parçasıdır fakat gerçekten büyük bir parçası olmak zorunda değildir. Bazen bazı şeyleri yapmak, siz farkında olmadan sizi etkileyebilir. Davranışlarınız, başkalarını etkilerse daha da rahatsız olabilirsiniz. Bu listeye bir göz atıp ne gibi durumlardan kaçınmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Sadece Para İçin Bir İş Yapmak

Sadece Para İçin Bir İş Yapmak

Sadece Para İçin Bir İş Yapmak

Eğer bir işi sırf parası için kabul ettiyseniz, eninde sonunda o işten mutsuz olup o işi bırakacaksınız demektir. Böyle bir durumda pişmanlık hissini, çok geç fark edebilirsiniz. Para, elbette ki hepimiz için gerekli bir şey fakat size bir şey öğretmeyen ve size katkı sağlamayan bir işte neden uzun süre çalışmak isteyesiniz? Pişmanlık duymak istemiyorsanız, sevdiğiniz işi yapın. Para, sizin takip edecektir zaten.

Fırsatları Değerlendirmemek

Kariyer yolunuzda yeni bir adım atmak veya yeni bir şeyler öğrenmek için de olsa karşınıza çıkan tüm fırsatları değerlendirmeye çalışmalısınız. Hayatta karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmelisiniz çünkü hayat tecrübeden ibarettir.

Kızgınken İletişim Kurmayın

Özellikle elektronik ortamda kızgınken iletişim kurarsanız, çok büyük zararlarla karşılaşma ihtimaliniz fazladır. İletişim yollarına bu kadar kolay ve hızlı erişilebilmesi, iletişim kurarken bizi daha düşüncesiz hale getirdi. Sinirli olduğunuz zamanlarda olayları yanlış yorumlayıp birtakım sert ifadeler içeren epostalar gönderebilirsiniz. Pişmanlık duymamak için yapmanız gereken şey çok basittir. Öncelikle kendinizi sakinleştirmeli ve ardından iletişim kurmayı denemelisiniz.

Eşinizi/Sevgilinizi Aldattığınıza Pişman Olacaksınız

Eğer partnerinizi aldattıktan sonra kendinizi suçlu veya utanmış hissetmiyorsanız, bir sosyopat olma ihtimaliniz çok yüksek. Eğer bir ilişki yürümüyorsa, yapmanız gereken durumu itiraf etmek ve ayrılmaktır. Hayat hızla devam ediyor fakat bir anda hangi kızı/oğlanı seçeceğinize karar veremeyecek kadar da hızlı değil. Eğer bir barda kendinizi azgın veya sarhoş gibi hissediyorsanız, pişmanlık duymak istemiyorsanız için sakinleşmeyi beklemelisiniz. Eğer yeni bir ilişkiye eski sevgilinizi aldatarak başlıyorsanız, karşınızdaki kişiye güvenebilir misiniz?

Patronunuza İstifa Etmek İstediğinizi Söylemekten Pişmanlık Duyacaksınız

Birçok kişi, işten ayrılmakla ilgili kötü şakalar yapıyor fakat görüldüğü kadarıyla söylenenlerin hiçbiri istifa sırasında yapılmıyor. Birisi için veya bir iş yerinde çalışıyorsanız, işin gereklerine uygun olarak profesyonel bir şekilde çalışmalısınız. Patronunuz gerçekten çok kötü biri de olsa onu daha kötü biri olarak aşmayı denemelisiniz. Eğer işi bırakarak durumu eşitlemeyi istiyorsanız, sizi en çok üzen şey hakkında düşünmelisiniz. Patronunuza çok kötü şeyler içeren bir mektup yazın fakat bu mektubu kesinlikle yollamayın. Birkaç gün bekleyin ve hala eski işvereninizi kötülemek istiyorsanız, durmayın ve mektubu yollayın.

Sevdiklerinizle Vakit Geçirmediğinize Pişman Olacaksınız

Sevdiklerinizle Vakit Geçirmek

Sevdiklerinizle Vakit Geçirmek

Babanızla çok vakit geçirmiyor veya köpeğiniz sizin en iyi dostunuz olabilir fakat size garanti veririm ki sevdiklerinizle yeterli vakit geçirmediğinizde daha stresli ve daha az üretken hissedeceksiniz. Yıllık tatilinizi feda ederek patronunuzu etkilemeye ve işinizde yükselmeye çalışmayın. Çocuklar, aileleri ile daha çok vakit geçirmek isterler. İşte bu yüzden 1 haftalık bir tatil, pahalı hediyelerden çok daha iyi gelecektir. Kısacası pişman olmak istemiyorsanız, sevdiklerinize daha çok vakit ayırın.

Faydasız Bir İşte Çalıştığınıza Pişman Olacaksınız

Çevrenize bir bakın. Eğer birileri ölmediği sürece hareket etmediğinizi hissediyorsanız, o zaman kendinizi kanıtlayabileceğiniz ve çabalarınızın ödüllendirilebileceği başka bir iş bulmalısınız. Para, kredileri ödemek ve sofraya yiyecek koymak için önemli olabilir fakat hayat para peşinde koşmak için gerçekten çok kısa. Eğer yaşamak için çalışıyorsanız, bir adım geri atmalı ve sizin için daha çok anlam ifade eden şeyleri takip ederek nasıl para kazanacağınızı düşünmelisiniz. Bunu yaptığınıza asla pişmanlık duymayacaksınız.

Nedensiz Bir Şekilde Okulu Bıraktığınıza Pişman Olacaksınız

İnsanlar, okulu bırakıp tekrar geri dönebileceklerini düşünürler. Bu durum her zaman geçerli olmayabilir. Eğer üniversite eğitimi isteyen bir kariyer hedefliyorsanız, mutlaka eğitiminize devam etmelisiniz. Eğer kişisel nedenlerden dolayı bir ara vermek istiyorsanız, biraz dinlenin ve sonrasında pişmanlık duymak istemiyorsanız okulunuza geri dönün.

Sevdiklerinize Duygularınızı Söylememek

Sevdiklerinize Duygularınızı Söylememek

Sevdiklerinize Duygularınızı Söylememek

Sevdiklerinizle vakit geçirirken sevdiklerinizin duygularınızı bildiğine de emin olmalısınız. Sevdiklerinizle vakit geçirmek kadar sevdiklerinizi duygularınızı dürüst bir şekilde anlatmak da önemlidir. Duygularınızı saklamak, daha büyük anlaşmazlıklara neden olduğu gibi evliliklerde boşanmaya kadar gidebilir. En kötüsü ise hayatta “seni seviyorum” bile diyemeyecek kadar meşgul oluruz ve bir gün en beklenmedik şey gerçekleşir. Sevdiklerinizi öpmek ve onlara sarılmak, sadece saniyelerinizi alacaktır.  Öfke gibi durumlar haricinde duygularınızı sevdiklerinizden saklamamalısınız.

Stresli Durumda Yemek Yeme

Stresli bir ruh halinde iken yemek yemek, o kadar da kötü olmayabilir ve zor durumları atlatmanıza yardımcı olabilir. Stres halinde sağlıksız şeyler yemek, uyuşturucu kullanmakla eş değer bir alışkanlıktır. Bilinçli kararlar verip iyi kalitede bir çikolata yiyebilirsiniz. Böylelikle stres atarken pişmanlık duymamış olursunuz.

Sosyal Medyada Sarhoşken Yapılan Paylaşımlar

Bunu aslında söylememize bile gerek yok fakat birçoğumuz hala sarhoşken sosyal medya platformlarında çeşitli gönderiler atıyor. Bu durum, kaçınılması gereken bir durumdur. Her şeyi daha net görene kadar beklemeli ve daha sonra paylaşım yapmak istiyorsak o paylaşımı yapmalıyız çünkü aksi bir durumda pişman olmak işten bile değil.


Bilginin Deposu

Üniversiteye Hazırlık Rehberi olan Bilginin Deposu, Sizlere YKS Sınavı için Ders Notları, Deneme Sınavları, PDF Arşivi, Meslek Rehberi, Çalışma Programlarını hazırlamak için yardımcı bir Eğitim Bloğudur.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir