Polonyada Okumak için 4 Neden

Yurtdışı eğitim açısından Avrupa’nın en gözde ülkelerinden biri olan Polonya, Avrupa’da üniversite eğitimi almak için pek çok muhteşem seçenek sunar. Polonya, Avrupa Birliği üyesi olmasının da etkisiyle, dünyanın dört köşesinden öğrenci kabul eden kozmopolit bir eğitim kültürüne sahiptir.

 

Polonya üniversiteleri, Avrupa’da alanında en iyi araştırmacıların ve akademisyenlerin faaliyet gösterdiği köklü ve nitelikli kurumlardır. Bazıları yüzlerce yıllık geçmişe sahip Polonya üniversiteleri en yüksek AB standartlarında eğitim vermekte olup bazıları dünya en iyi üniversiteler sıralamalarında ilk 1000 üniversite arasında yer bulmuştur. Yurtdışında okumak seçeneğini değerlendiriyorsanız, bu üniversitelerde istediğiniz bölüme sınavsız kayıt yaptırarak başarılı bir kariyer yolculuğunda ilk adımı atabilirsiniz.

Polonyada Okumak için 4 Neden

Polonyada Okumak için 4 Neden

Eğitim kalitesinin yanı sıra, Polonya’da üniversite eğitiminin avantajlarından bir diğeri de yaşam maliyetlerinin uygunluğudur. Öğrencilerin eğitim masrafları çoğu zaman aileler tarafından finanse edildiği için, yurtdışı eğitim kararı verilirken yaşam maliyetleri çok önemli bir konu olup yurtdışında eğitim tercihlerini ciddi seviyede etkilemektedir. Polonya, bu konuda çok iyi bir fırsat sunar: Avrupa Birliği’nde yer almasına rağmen Polonya’nın ortalama yaşam maliyetleri ülkemize çok benzemektedir. Kısacası, ülkemizde üniversite eğitimi için ayıracağınız bütçeyle Polonya’da eğitim alma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Polonyada Eğitim

Polonyada eğitim  bir başka avantajı da yabancı dilinizin gelişimine sunacağı katkı olacaktır. Bologna sürecine katılımı nedeniyle dünyanın neredeyse her ülkesinden uluslararası öğrencileri kabul eden Polonya, çok çeşitli kültürleri buluşturan bu kozmopolit yapısı sayesinde İngilizcenizi dilediğiniz kadar geliştirebileceğiniz bir ülkedir. İngilizce eğitim verilen üniversitelerde, kendi alanınızın yanı sıra iş ve akademik İngilizcenizi de çok iyi bir seviyeye getirebilirsiniz. Dilerseniz, Polonya’nın resmi dili olan Lehçeyi de öğrenebilirsiniz.

 

Son olarak, özellikle ilk 1000’de yer alan Polonya üniversitelerinden alacağınız diplomaların YÖK tarafından tanınacağını, yani denklik sorunu yaşamayacağınızı hatırlatmak isteriz. Bu da Polonya’da üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek çalışmalarınıza veya ticari hayatınıza burada devam etmek istediğiniz takdirde hiçbir sorun yaşamayacağınız anlamına gelir. Üstelik Avrupa’da eğitim aldığınız için rakiplerinizin bir adım önüne geçmeniz çok doğaldır, isterseniz Avrupa’daki kariyer fırsatlarını da gönül rahatlığıyla değerlendirebilirsiniz. Aranan biri olacağınıza şüphe yok!

 

Yukarıda saydığımız bu nedenlerden dolayı, yurtdışında eğitim almak isteyenler, yurtdışında sınavsız üniversite seçeneklerini değerlendirenler için Polonya son derece iyi bir tercihtir.

 

Kategoriler: Rehberlik

Emre

Eğitim, Kişisel Gelişim, Enerji, Bilim ve Teknoloji ile ilgilenen araştırmalar yapmaktayım. Uygun olanları sizlerle de paylaşmaktayım.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir